Cestovanie, Šport, Technika, Umenie

7 tipov, ako sa nezblázniť v domácej karanténe

Ešte pár týždňov dozadu mohla byť pre mnohých myšlienka na povinnú “dovolenku” v teple svojho príbytku vzdialeným snom. Dnes však už môžeme povedať, že homeoffice sa stáva postupne pre veľkú časť sveta nepríjemnou realitou. O to dôležitejšie je, aby sme dnes kombinovali s našou prácou aj aktivity, ktoré nám pomôžu relaxovať, aby nám čas strávený v domácom väzení ubehol čo najrýchlejšie.
Ak vám dochádzajú nápady, čo robiť, pripravili sme pre vás zopár tipov, čo v tieto dni porábať…

Naučte sa niečo nové


Na začiatku roka sme si určite mnohí dali predsavzatie, že sa naučíme niečo nové, len aby to týždne po novom roku vyprchalo do stratena. Práca, povinnosti, detské krúžky sa postavili do cesty tomu, aby sme si splnili sen naučiť sa španielsky či dovzdelávali sa v tom, čo nás baví.

Coursera

Platforma Coursera ponúka na svojom webe online prednášky z tých najlepších svetových univerzít. Či sa chcete zdokonaliť vo financiách, alebo neurovede, na Coursere vás čaká nielen to, ale všetko medzi tým. A najlepšia správa? Všetky kurzy sú zadarmo!

Duolingo

Ak ste sa vždy chceli naučiť cudzí jazyk, lepší čas ako teraz určite nenájdete. Na internete existujú mnohé nástroje, ktoré vám s tým pomôžu, náš obľúbený je však aplikácia Duolingo. Duolingo vás nielenže bude interaktívne učiť novú reč, ale po nastavení cieľov vás bude každý deň “otravovať”, aby ste nepoľavili.

Hýbte sa

Príklad funkčného tréningu - Titulka
Tí, ktorí museli zrazu vymeniť stroje z posilňovne za domácu podložku určite nepotrebujú potlačiť k tomu, aby boli aktívni aj počas sedenia doma. Čo však s nami, ktorým sa nechce cvičiť ani za bežných okolností? Práve nás by mal dostatok času konečne motivovať! Mnohé fitness centrá či tréneri sa rýchlosťou svetla presunuli do online priestoru, aby každému z nás mohli priniesť trochu pohybu do obývačky.

Body workout

Tréner Jany Jandl každé ráno na svojom Instagrame uverejňuje online tréningy ktoré si spolu s ním môžete zacvičiť, aby ste zostali fit. Stačí kliknúť na profil @janylandl a sledovať jeho live videá. Po vašom tréningu si s ním zacvičia aj vaše deti.

Online tréningy zverejňuje aj fitnescentrum Cvičisko a Zora Czoborová (Instagram a Youtube).

Joga

Nech názov Justwoman znie akokoľvek žensky, páni, vedzte, že si pri ich online tréningoch poriadne zamakáte, či už si vyberiete jogu alebo body workout. Tieto tréningy sú spoplatnené symbolickou sumou 3 eurá, ktorou Justwoman podporí iniciatívu Kto pomôže Slovensku, takže si zacvičí aj vaše svedomie.

Jedno z najobľúbenejších centier jogy Hot Yoga Centrum v Bratislave sa rozhodlo, že nenechá svojich klientov bez obľúbených lekcií. Každý deň pribúda na ich Youtube kanáli nové video s iným inštruktorom a iným typom jogy, aby si zacvičili začiatočníci aj pokročilí.

Tanec

Ak radi tancujete a nechcete vyjsť z cviku, tanečné štúdio DanceArt, s ktorým sme pripravili článok počas uplynulej plesovej sezóny, ponúka virtuálne hodiny tanca na svojom Instagrame @danceartbratislava.

Cestujte (aspoň virtuálne)

Keďže teraz väčšina z nás zostáva doma a cestovať môžeme akurát tak prstom po mape či glóbuse, môžeme plánovať! Dajte si do vášho zoznamu krásne miesta na Slovensku, napríklad Oravu, Banskú Štiavnicu, Slovenský kras, Bojnice, Žitný ostrov, Tatry alebo mestá u našich susedov – Viedeň či Brno. Čerstvému vzduchu sa nevyhýbajte ani v týchto dňoch (pokiaľ ste si istý, že nikoho nestretnete), prechádzky v prírode sú naozaj zdravé.

Navštívte múzeum

V prípade, že vám chýba kultúrne vyžitie, môžete sa vďaka skvelému nástroju Google Arts & Culture vydať na virtuálne prehliadky stoviek svetových múzeí a historických pamiatok z pohodlia vašej obývačky. Keď teraz nemôžeme, žiaľ, cestovať, nahraďme si to aspoň z časti prehliadkou Pompejí či Versailles cez monitor. A potom, keď sa budeme môcť vonku pohybovať bez obmedzení, určite sa choďte pozrieť do Múzea moderného umenia pri Bratislave – Danubiana Meulensteen Art Museum. A kým budete čakať, urobte si v ňom virtuálnu prehliadku výstavy trenčianskeho rodáka Pastu Onera The Brotherhood of Eternal Love.

Prečítajte si niečo dobré

Jedna z mála výhod dnešný dní je dostatok času. Využite ho na čítanie knihy, ktorú už máte mesiace položenú na nočnom stolíku. Ak by ste chceli objaviť niečo nové, máme pre vás zopár tipov.

Sledujte telku (To by vám určite nenapadlo, však?)

Zdroj: Netflix
Jasné, dnes trávime asi všetci pred televíziou viac času, než by bolo zdravé. Ak by to po večeroch strávených pri správach už chcelo zmenu, vyskúšajte niektorú zo streamovacích služieb, ktoré sú už pár rokov prístupné aj u nás. Tisíce filmov a skvelých seriálov vám pomôžu skrátiť dlhý čas strávený doma, len pozor, je treba robiť aj niečo iné.

Ak potrebujete inšpiráciu, tu je zopár tipov, čo si pozrieť:

Mindhunter – Netflix

Detektívny seriál natočený podľa knihy bývalého agenta FBI sleduje začiatky kriminálnej psychológie v sedemdesiatych rokoch. Hlavní hrdinovia vypočúvajúci odsúdených sériových vrahov postupne skladajú metodológiu, ako odhaľovať páchateľov trestných činov ešte pred tým, než samotný zločin vykonajú. Geniálny režisér David Fincher dielom predkladá pre naše oči hrozivé príbehy, avšak bez vizuálnej brutality, ktorú divák sprvu očakáva. Pridáva k tomu casting, ktorý vám pre podobnosť so skutočnými vrahmi naženie mráz po chrbte.

Zdroj - Netflix

Inside Bill’s Brain – Netflix

Skvelý trojdielny dokument mapujúci život génia Billa Gatesa po jeho odchode z Microsoftu. David Guggenheim zachytáva doteraz nepoznanú stránku, ako Gates premýšľa a pretavuje svoje jedinečné myšlienky do reality pomocou svojej Bill & Melinda Gates Foundation. Myšlienky, ktoré nie sú o nič menšie ako vyhubenie detskej obrny či nájdenie odpovede na zastavenie klimatických zmien.

A Very Secret Service – Netflix

V prípade, že sa chcete v týchto dňoch aj trochu zasmiať, francúzsky komediálny seriál z prostredia tajnej služby je pre vás to pravé. Mladý agent André Melaux dostane príležitosť pridať sa k elitnej tajnej službe francúzskej vlády, ktorá však nakoniec nie je taká elitná ako sa zdá. Typický francúzsky bizarný humor je tu v spojení s dokonalými hereckými výkonmi. Niečo ako moderný Žandár zo Saint Tropez.

Zdroj: Netflix

Our Man in Japan – Amazon Prime

Niečo medzi skvelým dokumentom a komédiou. Britská televízna hviezda James May známa z legendárneho programu Top Gear sa vydáva do Japonska, aby preskúmal túto pre Európanov vzdialenú kultúru. Počas šiestich dielov vás určite presvedčí, že Japonsko je destinácia, kam sa jednoducho musíte ísť pozrieť, keď všetko, čo sa teraz okolo nás deje, skončí.

A na záver: Urobte si poriadok

Prepchatý šatník
Máte navarené (cestoviny sú istota), dokonca ste stihli upiecť aj bábovku, a vypiť kávu, a už skutočne neviete, čo so sebou? Hovorí sa, že máločo dokáže pomôcť psychohygiene ako upratovanie. Koľko rokov ste otáľali v uprataní pivnice, komory či šatníka? Neviete, ako na to? Návod máme skutočne na všetko, aj na zorganizovanie šatníka.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest