Umenie

6 tipov na (nielen) letné čítanie

Často si hovoríme, že času na čítanie je málo, a v knižnici sa nám hromadia knihy, ktoré si prečítame „cez dovolenku“. A je to tu! Pomaly sa blíži čas letných dovoleniek, kedy nič nemusíme, len oddychujeme a vypíname myšlienky. Práve vtedy mnohí siahnu po knihe. Ak ešte nemáte pripravenú zásobu kníh na vašu vysnívanú dovolenku, tu sú tipy na (nielen) letné čítanie od Jany Šlinskej z kníhkupectva Martinus.

Požierači neba

Paolo Giordano, autor bestsellerov Osamelosť prvočísiel, Ľudské telo a Čierna a strieborná, prichádza s novým románom, ktorý sa odohráva na juhotalianskom vidieku. Paolo napísal výnimočný príbeh, v ktorom spojil mnoho zdanlivo nespojiteľných vecí: dospievanie, túžbu po láske, sexe, priateľstve či materstve. Toto nie sú pre autora neznáme témy, no v tejto knihe zašiel ešte ďalej a zaoberá sa aj náboženstvom, ekológiou, aktivizmom. Všetko spolu dokonalo prepája a dáva čitateľovi román, na ktorý tak skoro nezabudne.

Paolo Giordano – Požierači neba

Do plaviek

Skvelé texty od Evy Borušovičovej, niektoré na ťažšie témy, niektoré skôr miestami jemne motivačné a tak múdro, triezvo napísané, zo života. Túto knihu treba mať doma na nočnom stolíku a kedykoľvek sa k nej vracať. Vôbec neprekáža, že sa volá Do plaviek. Čítať by sa mala celoročne.

Eva Borušovičová – Do plaviek

Kvety pre Algernona

Dnes už kultová kniha Daniela Keyesa, ktorá teraz vyšla prvýkrát v slovenčine. Príbeh hlavnej postavy Charlieho, ktorý má IQ 68 a myšiaka Algernona vás dostane a knihu nepustíte z rúk. Dojímavé, ale zároveň poučné čítanie, univerzálny a nadčasový príbeh.

Daniel Keyes – Kvety pre Algernona

Proti všetkým pravidlám

Od prvej strany som si obľúbila autorku tejto knihy. Ariel Levy rozpráva svoj skutočný príbeh, príbeh o veľkej láske, ale aj veľkej strate, o závislosti, homosexualite, ale predovšetkým o veľkej ženskej sile. Celé to prežijete s autorkou na 100 %, presne tak, ako sa nazýva aj edícia vydavateľstva Absynt, v ktorej kniha vyšla.

Ariel Levy – Proti všetkým pravidlám

Tiché roky

Alena Mornštajnová, u nás známa najmä bestsellerom Hana, napísala novinku, ktorá by nemala chýbať vo vašej knižnici. Autorka v románe Tiché roky nerieši žiadne veľké historické témy, ale naopak – ide o intímny rodinný príbeh, v ktorom nehrajú rolu veľké dejiny, ale náhody a ľudské zlyhania.

Alena Mornštajnová – Tiché roky

Dúfajme, že ho nikdy nebudeš potrebovať

Znova skutočný príbeh Caroliny Setterwall. Jedného rána sa Carolina zobudí a nájde svojho muža v posteli mŕtveho. V jedinom okamihu sa jej prevráti celý život hore nohami, ostáva sama so synom, o ktorého sa musí postarať. Svoj príbeh opísala v knihe, v ktorej si prečítate desať rokov z jej života, plného lásky aj žiaľu a depresie. Dojímavé a krásne čítanie, realistické, nie patetické.

Carolina Setterwall – Dúfajme, že ho nikdy nebudeš potrebovať

Jana Šlinská sa v Martinuse stará o eventy a sociálne siete. Je veľkou fanynkou Harryho Pottera, miluje knihy, kávu a koláčiky. Ročne prečíta okolo stovky kníh a svoje knižné tipy uverejňuje pravidelne aj na svojom Instagrame ako @ _dzejny.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest