Cestovanie

Tip na výlet: čarovná Banská Štiavnica

Kde bolo tam bolo, v kopcoch Štiavnických vrchov na strednom Slovensku sa ukrývalo jedno čarovné mesto, ktoré vzniklo vďaka výbuchu sopky, predurčujúcej jej ďalší osud. Po erózii sa na povrch vydrali vzácne rudy drahých kovov, medzi ktorými prevládalo striebro, preto sa Banská Štiavnica označovala aj ako „strieborné mesto“. Prijmite naše pozvanie a strávte so Žurnálom Alain Delon pár dní v meste, ktoré má čo ponúknuť aj v súčasnosti.

Trochu histórie

V 18. storočí sa Banská Štiavnica stala najväčším centrom ťažby drahých kovov v habsburskej monarchii. Sústrediť sa tu začalo aj banícke školstvo a veda, a v roku 1735 tu bola založená najstaršia uhorská banícka škola, z ktorej sa neskôr stala Banská akadémia, prvá vysoká škola svojho druhu na svete. Vďaka talentovaným vynálezcom, ktorí sa tu oddávna sústredili sa dnes môžu domáci aj návštevníci Banskej Štiavnice v lete ochladzovať v okolitých umelo vybudovaných tajchoch. Ich voda však pôvodne slúžila na pohon pri ťažbe v baniach.

V polovici 19. storočia ťažba aj cena drahých kovov klesala. Imidž mesta udržiavala slávna Akadémia, po vzniku Československa však bola odsťahovaná do Maďarska a Štiavnica stagnovala. V 70. rokoch komunistická vláda začala s rekonštrukciou polorozpadnutých budov a mesto „vstalo z popola“.

Dnes je Banská Štiavnica jedným z najkrajších a historicky najzaujímavejších miest na Slovensku, od roku 1993 je aj so svojím okolím zaradené do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO a navštevuje ho čoraz viac turistov. Aktuálne kraľujúce Hlavné mesto kultúry 2019 prinesie počas tohto roka desiatky podujatí s názvom “Almázia”, čo v štiavnickom nárečí znamená “dobre, ale málo”. Ak návštevu mesta nebudete odkladať, tešiť sa môžete na pouličné divadlo, súčasnú literatúru, výtvarnícke dielne aj rôzne umelecké predstavenia.

Ubytujte sa

Meštiansky palác, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, a je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, ukrýva netradičný koncept ubytovania s neopakovateľnou atmosférou. Divná Pani Luxury Gallery Rooms sa nachádza priamo v historickom centre mesta a ponúka desať originálnych izieb. Každá z nich reprezentuje umelecký smer podčiarknutý množstvom originálnych umeleckých diel. Výhľad z izieb si užijete na vyvýšený chodník, tzv. trotuár, v centre mesta alebo vnútornú záhradu.

Napríklad Galeria Art Nouveau má okrem lôžkovej časti s pôvodnou secesnou posteľou aj  historickú kuchyňu s tradičnou pecou a štýlovú knižnicu s divánom a výhľadom na Nový Zámok. Loftové spanie v Galerii del Fabrica je naozaj originálne. Rovnako „s nadhľadom“ sa vyspíte aj v Galerii Avantgarde, do ktorej sa vstupuje cez dvere bývalého bankového trezora. Každá galéria ponúka mix štýlových kúskov do interiéru a zaujme niečím iným. Príjemným detailom v izbách sú citáty, ktoré uvidíte, keď si ľahnete do postele. Ubytovanie v Divná pani Luxury Gallery Rooms je jednoznačne zážitok.

Ochutnajte dobré jedlo


Domáci chvália reštauráciu 4 sochy, v ktorej šéfkuchári varia každý deň iné jedlá zo sezónnych surovín. Kuchyňa je interaktívna a prípravu vášho jedla môžete pozorovať cez sklo.

Dobre sa najete aj v Penzióne Kachelmann, kde si vyberiete zo slovenskej či medzinárodnej kuchyne. K penziónu patrí aj pizzeria, ktorá má v ponuke okrem pizze rôzne cestoviny, šaláty, ale aj iné špeciality.

Mimoriadne obľúbená je aj reštaurácia v Penzióne na Kopci, ktorá okrem skvelého jedla ponúka krásny výhľad na historické centrum mesta.

Skutočnou gastronomickou lahôdkou (nielen) pre milovníkov piva je Pivovar Erb, ktorý nadväzuje na tradíciu malých pivovarov v Banskej Štiavnici (v stredoveku ich bolo 9). V historickej budove zo 16. storočia v centre mesta sa nachádza kompletná technológia na výrobu piva, výborná reštaurácia a miestnosť pre uzavretú spoločnosť s možnosťou čapovania piva priamo zákazníkmi. Zaujímavým bonusom je divadlo umiestnené v podkroví, v ktorom sa konajú rôzne kultúrne podujatia.

Zájdite na kávu (či čaj)

Banská Štiavnica je mestom kaviarní. Stačí sa len prejsť po jeho čarovných uličkách a vojsť do ktorejkoľvek z nich. Aby ste však s chuťou na kávu neblúdili úplne bezcieľne, tu je pár našich tipov.

Pri prechádzke po trotuári odbočte do rovnomennej kaviarne Trotuar Cafe, na Námestí Svätej Trojice nevynechajte kaviareň Gavalier.

O kúsok ďalej, oproti Kostolu Nanebovzatia Panny Márie, je kaviareň Art Cafe, ktorá funguje ako „komunitné centrum“ a miesto kultúrnych podujatí – diskusií, čítania kníh, vernisáží obrazov či fotografií, no najmä je miestom konania koncertov.

Máte radi čaj? V tom prípade odporúčame Čajovňu Klopačka nachádzajúcu sa v budove bývalej baníckej klopačky z roku 1651. V jej veži bolo kedysi umiestnené klopacie zariadenie, ktorým zvolávali baníkov do práce, no klopali aj pri slávnostných príležitostiach a pri hroziacom nebezpečenstve. Dnes si v jej priestoroch pochutíte na viac ako 150 druhoch kvalitných čajov a čajových špecialít alebo arabskej káve.

Ak už ste sa ubytovali v Divnej Pani, nechajte sa ňou zviesť a vojdite do kaviarne Divná Pani, nachádzajúcej sa na trotuári. Urobte si pohodlie a vyberte si miesto, kde jej podľahnete. Vône šíriace sa priestorom patria káve, čaju aj čokoláde… Nasať atmosféru bývalej krajčírskej dielne s preskleným stropom však môžete aj pri pohári vína či miešanom drinku. A o čokoládových pralinkách, makrónkach či zákuskoch radšej ani nehovoríme. Sladké nebo! Presvedčte sa sami.

Čo nevynechať

Banská Štiavnica ponúka naozaj množstvo zaujímavých vecí, ktoré by ste pri svojej návšteve nemali obísť.
Centru dominuje Námestie svätej Trojice s morovým stĺpom so súsoším Svätej Trojice. Postavený bol na znak vďaky za ústup morovej epidémie v 18. storočí. Vedľajšie Radničné námestie oddeľuje od Trojičného gotický Kostol sv. Kataríny z konca 15. storočia a budova radnice so štíhlou hodinovou vežou.

Na hlavnom námestí sa nachádza aj rodný dom Márie Pischlovej, múzy Andreja Sládkoviča, ktorý pre ňu napísal najdlhšiu ľúbostnú báseň na svete – Marína. Ich nenaplnená láska stála za vznikom Banky lásky nachádzajúcej sa priamo v dome Maríny. Unikátna zážitková expozícia, ktorej súčasťou sú hovoriace obrazy či Láskomer, vrcholí v Banke lásky, trezore vytvorenom z veršov básne Marína, kde každému jednému písmenku, znaku a medzere v básni je priradená jedna Schránka lásky. Spolu je tam teda takmer 100 000 schránok, do ktorých si môžete uložiť váš symbol lásky.

Nad námestiami sa týči Starý zámok, ktorého najstarším objektom je bývalý farský kostol postavený v 13. storočí. Neskôr okolo kostola vybudovali obranný múr, baštu a vstupnú bránu s vežou. Dnes zámok slúži ako múzeum.

Oproti Starému zámku sa na kopci nachádza Nový zámok, ktorý slúžil ako pevnosť a signálna veža stredoslovenských banských miest počas tureckého nebezpečenstva. V súčasnosti tu nájdete expozíciu o bojoch proti “Turkovi” s ukážkami zbraní a výhľad do širokého okolia.

Kammerhof, v preklade Komorský dvor, je sídlom expozície, ktorá mapuje históriu baníctva v Štiavnických vrchoch, ale aj na území Slovenska. Okrem neho je možné navštíviť aj Banské múzeum v prírode, ktorého najväčším lákadlom je fáranie do štôlne Bartolomej. V baníckom plášti, s prilbou a s lampášom zažijete na vlastnej koži podmienky, v ktorých tu kedysi baníci ťažili. Poslednú „funkčnú“ baňu tu zatvorili v roku 2001.

Už spomínanú budovu Banskej akadémie (neskôr Banskej a lesníckej akadémie), ktorej priestory dnes využíva aj Stredná priemyselná škola Samuela Mikovíniho, obklopuje unikátna Botanická záhrada otvorená aj pre verejnosť. Medzi najzaujímavejšie rastliny v nej patria sekvojovce mamutie a céder.

Dominantou mesta je baroková Kalvária z polovice 18. storočia. Má 17 zastavení, tri kostoly (Dolný kostol, Sväté schody a Horný kostol), zastavenie Žalár (Ecce homo) a Svätý hrob – jediný objekt postavený na opačnej, východnej strane kopca. Stojí na kopci Scharffenberg (Ostrý vrch), vidieť ju zo všetkých strán a poskytuje celkový výhľad na mesto.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest