Cestovanie

Keď cesta je cieľ

Vydali by ste sa krajinou s úmyslom nedoraziť na jej koniec čo najrýchlejšie, ale užiť si každý jeden kilometer jazdy?

Odpoveď na túto otázku nadšenci spaľovacích motorov poznajú celkom jednoznačne. Ak medzi nich nepatríte, vedzte, že projekt Okresky, za ktorým stojí Miloš Fusek vás presvedčí, že niekedy ísť okľukou za to stojí.

Jeden z najznámejších „autičkárskych“ projektov na Slovensku už dávno nie je len účet na Instagrame dokumentujúci zaujímavé cesty v našej krajine. Len pred pár rokmi vydali Okresky svoju prvú knihu, ktorá vám dá dokonalý návod na výlet po tých najlepších slovenských cestách. Dnes už v ich katalógu nájdete aj ďalšie vydania dokumentujúce cesty v Česku, Nemecku či Chorvátsku.

My sme sa minulé leto vydali na rýchlu dovolenku naprieč Slovenskom práve s pomocou knihy Okresky: Slovensko. Od prvého prelistovania sme totiž plánovali prežiť dobrodružstvo, ktorým nás kniha tak napínavo preniesla.

Dnes sedíme oproti jej autorovi, Milošovi Fusekovi. Naše zoznámenie prebehlo skutočne príhodne k obsahu kníh, ktoré Miloš vydáva. Na jednej z najkrajších ciest Slovenska, Homôlke. Stretli sme sa celkom náhodne na odpočívadle, kde Miloš práve fotil. Hneď sme využili príležitosť a dohodli sa s ním, aby nám niekedy porozprával o Okreskách niečo viac.

Na príjemnej káve sme sa bavili o všeličom možnom, nielen o Okreskách, cestovaní a autách. Z jeho rozprávania je jasné, že Okresky sú výsledkom jeho záľub a vášní, ktoré sa spojili do jedného.

„V minulosti som sa chodieval len tak voziť, a keďže nebol Instagram, bolo to naozaj len o jazde. Potom sme s kamarátmi založili redakciu RevRats, v rámci ktorej sme chodili kade-tade, Gemer Alpy, Dolomity, Rumunsko. A keď sme z ciest dávali fotky na sociálne siete, tak ľudia písali – Kde to je? Ako sa tam ide? – Mali k tomu veľa otázok. Tak sme sa s chalanmi začali rozprávať, že by bolo fajn inšpirovať sa magazínom Curves, a urobiť niečo podobné, slovenské. Zrazu prišla korona a veľa voľného času. Chalani mali vtedy inú robotu, a tak som to zbúchal sám.

Navyše, cestovanie ma baví. A cestovanie autom vo mne evokuje slobodu. Pridáš k tomu zaujímavé auto, ktoré však nutne nemusí mať extrémny prítlak a byť rýchle. Cesty potom dobre spoja dokopy celý ten zážitok. A z toho vznikla samotná knižka.“

Okresky sa postupom času stali neoddeliteľnou časťou automobilovej kultúry na Slovensku. Popularita cestovania a hľadania nových možností, ako tráviť dovolenku však neostáva zakorenená len medzi autičkármi.

„Pred časom som dostal takú otázku, či badáme, že v poslednej dobe ľudia začali viac chodiť na výlety. Ja vravím, že ľudia sa učia. V minulosti sme nepoznali, ako rôzne sa môže cestovať, kultúra cestovania tu nebola. Bolo to o tom, že sa zbalilo auto, rezne a išlo sa. Cesta bola utrpenie, cestovalo sa cez noc, aby všetci počas cesty spali, takže ku všetkému si nič ani nevidel.

Ale teraz sa to mení, ľudia majú viac času, viac rozmýšľajú, čas je drahší. Dokážu si z celej dovolenky viac vyextrahovať a nielenže ideš niekam na týždeň do Chorvátska a tu je môj meter štvorcový betónu. Už počas cesty si pozrieš niečo pekné, zastavíš sa. O tom to je.“

Každé vydanie kníh Okresky je nakoncipované ako komplexný sprievodca. Cestu môžete absolvovať celú alebo si ju rozdeliť na viaceré etapy. Nechýba priložená mapa, ktorá vám pomôže pri navigácii. Prečo sa však Miloš rozhodol neostať len pri Instagrame, ale vydať svoje cestovateľské tipy práve v tlačenej verzii?

„Keď sme chodili v minulosti na výlety, tak v tom čase mobily ešte veľmi nefungovali. Mapy v nich boli, ale bolo to také nijaké. Navyše keď si v partií troch – štyroch ľudí a večer si sadnete, aby ste sa pozreli, čo sa bude diať na ďalší deň a potom začneš ťukať do malého displeja, tak ten zážitok je taký, že mínus jedna. Ale keď vytiahneš knižku, tak jasne vidíš, kam pôjdete, čo si pozriete, kde sa zastavíte. Je to niečo hmatateľné. A keď si k tomu navyše vytiahneš tlačenú mapu, tak zas ti to dá ďalší rozmer celého zážitku. Stačí si predstaviť, že partia ľudí plánuje cestu nad mapou a nad mobilom. Som trochu stará škola a príde mi to ako viac analógový zážitok.

Avšak teraz do posledných kníh pridávame aj QR kódy, ktoré ťa po zoskenovaní privedú do máp s vyznačenou trasou. Síce som sa tomu veľmi bránil, ale je pravda, že to pridáva trochu na bezstarostnosti pri šoférovaní. Rád totiž cesty plánujem tak, aby sa z toho nestala navigačná rally, počas ktorej musíš neustále pozerať a byť v strehu, kde treba odbočiť. Nevadí, ak sa človek z času na čas trochu stratí, hlavné je, aby si užíval šoférovanie.“

Knihy Okresky však zďaleka nie sú len o tipoch na cestovanie po zaujímavých cestách. Prím hrá krásna fotografia, pri ktorej si zrazu uvedomíte, že aj jednoduché fotky zdanlivo prázdnej cesty vedia byť také príťažlivé, že by ste si ich bez problémov zarámovali a vystavili. Nie nadarmo bolo prvé vydanie knihy Okresky: Slovensko nominované na Národnú cenu za dizajn. Knihu si dokonca objednal prezidentský úrad ako dar českému prezidentovi pri prvej návšteve Slovenska. Ten je totiž vášnivý motorkár.

„S fotografiou to bolo u mňa také zaujímavé. Prvý vlastný fotoaparát, filmový Nikon som si kúpil v roku 2012. Vybral som sa teda s kamarátkou do Maroka na mesiac s gučou filmov v ruke. A jednoducho som fotil a fotil… A keď fotíš na film, tak nevidíš výsledok… V posledný deň cesty som si dal pred odletom vyvolať filmy a zrazu som videl, že, wow, to vyzerá dobre.

Z toho sa vyvinul ďalší koníček, keď sa nudím idem na „fotowalk“. Stačí, že mám čas, keď je pekné počasie a idem sa prejsť. Zoberiem fotoaparát, dva – tri filmy a celý deň fotím. Keď ideš po tých cestičkách, väčšinou pešo, a robíš už štvrtú tú istú fotku začneš hľadať spôsoby, ako to odfotiť inak. A tak som sa naučil, ako tú istú vec odfotiť v zaujímavejších uhloch.
Samozrejme, je to vždy riziko, ako ľudia prijmú akékoľvek fotografie. Preto finálnu selekciu do knižiek robí grafický dizajnér Dušan Chmeliar, ktorý má na to iný, umelecký pohľad. Aby mal sled fotografií pekný flow.“

Dlho by ste hľadali človeka, ktorí pozná šoférske cesty lepšie ako Miloš. Ak by však mal v ruke posledný kanister benzínu, kam, a s čím by tam išiel?

„Záleží na tom, aký veľký kanister! Išiel by som na Balkán. Alpy sú síce nádherné, ale sloboda na Balkáne pri jazde je neporovnateľná. Z časti by som prešiel jadranskú magistrálu a z časti vnútrozemie, dobrá 90-litrová nádrž v Porsche GT3ke. Chorvátsko veľmi odporúčam, je rozlohou väčšie ako Slovensko a má menej obyvateľov, ktorí sa koncentrujú v mestách. Takže opustíš mesto a tridsať kilometrov nie je nič, len cesta. Samozrejme, treba sa vyhnúť letnej sezóne – júlu a augustu.“

Preto asi neprekvapí ani odpoveď, ktorá z kníh je zatiaľ Milošovi najbližšia.

„Keď bola slovenská kniha nominovaná do finále Národnej ceny za dizajn, porovnal som ju s práve vydaným Chorvátskom. Je vidieť, že je oveľa komplexnejšie. Plus fotografia je tam úžasná, má svoje čaro. Práve preto by sme chceli Slovensko budúci rok urobiť nanovo, nové trasy, nové fotky. Aby to dobehlo k štandardu poslednej knižky.“

Okresky vyšli zatiaľ v troch vydaniach mapujúcich cesty po Slovensku, Čechách a Chorvátsku. Trojicu dopĺňajú špeciálne vydania Plne nabité – o ceste elektromobilom a kniha Cesta Domov oslavujúca 55. výročie Mercedesu AMG cestou z Bratislavy cez Čierny les až do kuchyne AMG v Affalterbachu. Čo sa však chystá ďalej?

„Každý rok by som chcel vydať aspoň jednu. Ďalšia knižka sa bude venovať severu Talianska a juhu Švajčiarska s bonusovou kapitolou o Dolomitoch. Môj obrovský plán je, že keď dáš dokopy všetky knižky, tak vytvoria spolu jeden obrovský výlet. Takže tento rok skončíme s knihou Taliansko/Švajčiarsko v Chamonix a následne by sme ďalší rok chceli pokračovať ďalšou dole k moru cez Francúzsko a Španielsko.

Ďalej by som chcel vydať knihu o Rumunsku. To je sto a jedna oproti Alpám. Ak chceš mať pocit slobody, tak choď určite tam. Neviem, či by sa ti stalo na hraniciach vo Švajčiarsku, že ťa colníci štartujú s otázkou, či by nám nevadilo, plynom trochu „vytúrovať“ motor. (smiech) Ľudia sú tam neskutočne srdeční.

Taktiež spolu s Talianskom a Švajčiarskom vyjde novinový formát, kde bude osem najlepších ciest na Slovensku, ktoré som predtým dával na Instagram. Videl som, že ľudia si to radi ukladajú a preposielajú, takže teraz to vyjde v tlačenej forme a kto si predobjedná pred novembrom knihu Taliansko/Švajčiarsko, dostane noviny ku knihe ako darček.“

My teda už určite vieme, čo budeme písať Ježiškovi. Nevieme sa už dočkať ďalších dobrodružstiev, ktoré nám Okresky naplánujú. A aby toho nebolo málo, k roadtripu si teraz môžete pustiť ich nový podcast autoRÁDIO, ktorý začali Okresky vydávať.

Ďakujeme Milošovi za to, že aj u nás vznikajú projekty, na ktoré môžeme byť hrdí.

Foto: Miloš Fusek, Martin Mondok

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest