Cestovanie, Umenie

Nadčasový dizajn nestráca hodnotu

Nielen v móde, ale aj v architektúre je nadčasovosť symbolom trvácnosti, výnimočnosti a aktuálnosti. Niečo, čo ani časom nestráca svoj charakter, atmosféru a hodnotu.

Dom Kollmannovcov, dnes nazvaný Vila K, je významným architektonickým dielom slovenského funkcionalizmu. V roku 1934 ho naprojektoval architekt Oskar Singer a postavil staviteľ Alfréd Tomaschek. V ostatných rokoch vďaka súčasným majiteľom vstáva z popola ako bájny fénix a už čoskoro privíta vo svojich priestoroch prvých návštevníkov.

Etela a Fritz Kollmannovci mali zázemie v Leviciach neďaleko cukrovaru Pohronský Ruskov, kde Fritz pracoval. Vila, v ktorej bývali len pár rokov, je na dnešnej Kmeťkovej ulici v Nitre. Je jedinečným, najviac publikovaným a najoceňovanejším projektom Oskara Singera. Ten tu naplno uplatnil Corbusierove princípy funkcionalizmu – v súlade s nimi sa mala forma úplne podriadiť funkcii. A tou bolo komfortné bývanie pre manželov Kollmannovcov a ich dcéru.

Veľký zvonku, útulný vo vnútri

Dom je výnimočný aerodynamickým zaobleným nárožím a lodným dizajnom. Zaujímavosťou je tiež (pôvodné) postavenie časti domu na stĺpoch. Podlubie bolo však už v roku 1937 zastavané. Dôvody zastavania dnes môžeme už len hádať, ale je pravdepodobné, že obyvateľom domu bola jednoducho zima. Navyše, spodná terasa, ktorá pod obytným priestorom vznikla bola príliš nízka na to, aby ju mohli plnohodnotne využiť.

Aj napriek tomu, že vila pôsobí zvonku mohutne, vnútri nie je veľa obytného priestoru. V spodnej časti sa nachádza(lo) technické zázemie domu – kotolňa s priestorom na uskladnenie pevného paliva, práčovňa, sušiareň. Vo vežovitej časti je zatočené schodisko vedúce na prvé poschodie určené na bývanie.

Tu sú tri miestnosti – obývačka s nárožnými oknami, jedáleň a spálňa. Z tej vedú dvere do súkromnej kúpeľne s vaňou a toaletou. Na tomto poschodí sa nachádza aj malá kuchyňa, za ktorou je izba pre slúžku. O poschodie vyššie je rozľahlá terasa a jedna izba, využívaná zrejme ako hosťovská.

Vďaka oknám objavili poklad


Osud manželov Kollmannovcov bol smutný. Krátko po dostavaní vily boli odvedení do koncentračného tábora, v ktorom zahynuli. Ich dcéra ako jediná vojnu prežila, vo vile však už nikdy nebývala. Dom postupne chátral a menil majiteľov. Začiatkom 21. storočia ho kúpili ako investíciu manželia Stodolovci. Priestory vily prenajímali, až kým nebolo potrebné vymeniť okná. Keďže dom sídli v pamiatkovej zóne, žiadosť o výmenu okien posunul stavebný úrad na posúdenie Krajskému pamiatkovému úradu v Nitre. A vtedy sa Stodolovci dozvedeli, aký dom kúpili.

Odkedy vieme, ako tento dom vznikol a kto v ňom býval, zrazu je aj náš pohľad naň úplne iný. Bude nás to niečo stáť, ale berieme to tak, že je to časť histórie nášho mesta, a keď dom obnovíme, niečo tu odovzdáme. (Ladislav Stodola)

Slávny dom

Stodolovci postupne odkrývali tajomstvá vily, a v roku 2011, keď ju pamiatkari oficiálne vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku, sa ju rozhodli obnoviť do pôvodného stavu. Pomohli im fotografie domu a jeho interiéru, ktoré vyhotovil uznávaný fotograf Rudolf Sandalo, publikované v nemeckom magazíne Forum.

Od roku 2018 teda realizujú citlivú komplexnú obnovu. Peniaze na ňu čerpajú aj z dotačných výziev Ministerstva kultúry, z Grantov EHP a Nórska. Dnes je už obnovená fasáda, zrepasované okná, podlahy a vymaľované steny – rovnakými farbami ako v minulosti. Pamiatkari si dali záležať a odkrývali ich naozaj vrstvu po vrstve. Izby sú zatiaľ prázdne, nábytok, ktorý plánujú do nich prinavrátiť bude replikou toho pôvodného.

Vlastníctvo domu je prevedené na občianske združenie Vila K a snáď už onedlho by sa v ňom mohli ubytovať prví hostia. Zážitkové ubytovanie, ktoré bude na prvom podlaží, v pôvodnom obytnom priestore poskytne dobový pohľad na architektúru a interiéry 30. rokov 20. storočia. Majitelia dúfajú, že sa na obnovenú pamiatku prídu opäť pozrieť aj potomkovia pôvodných majiteľov, manželov Kollmannovcov, ktorých sa im podarilo vypátrať v Ostrave a vilu už navštívili.

V spodnej časti domu, pristavenej miestnosti okolo stĺpov bude kultúrne centrum, kde sa budú konať rôzne diskusie, premietania a prednášky, a bude voľne prístupné verejnosti.

Vila K sa stala dokonalou kulisou aktuálnej jarnej kolekcie Alain Delon a my ďakujeme majiteľom za sprístupnenie jej vzácnych priestorov. Obnovenej vile prajeme veľa návštevníkov.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest