Svadba, Umenie módy

Ako vyzerali svadby v 20. storočí

Svadobné trendy sa rokmi vyvíjajú a menia a je zaujímavé sledovať, ako sa niektoré z nich postupne opakovane vracajú. Dámska móda prešla počas uplynulých desaťročí vcelku veľkými zmenami, a to ovplyvnilo aj módu svadobných šiat. V pánskej spoločenskej móde boli zmeny menej výrazné, a týkali sa len drobných detailov. O to viac by sme sa pri výbere (nielen) spoločenského – svadobného – oblečenia mali zamerať na kvalitu a dobre padnúci strih. A aj keď spoločenská etiketa má čoraz uvoľnenejšie pravidlá, svadba je predsa len udalosť, kedy má etiketa svoju opodstatnenosť. Pozrite sa s nami na vývoj svadobnej módy naprieč desaťročiami 20. storočia.

Začiatok 20. storočia

Foto: Pinterest

Na prelome 19. a 20. storočia prevažoval umelecký smer secesia, ktorý v móde viedol k novému a dovtedy netradičnému štýlu. Z dámskej módy postupne mizli korzety a veľké sukne s krinolínami a do šatníkov pribudli prvé blúzky a sukne. Zjavná bola aj emancipácia žien v podobe mužských prvkov na ženskom oblečení. Odievanie na Slovensku bolo ovplyvnené najmä Viedňou a Budapešťou.

Svadobná móda sa vyvíjala postupne – nevesty aj ženísi si často na svadbu neobliekali špeciálne svadobné oblečenie, ale to najlepšie, čo už v šatníku mali. Nevesty vyberali zo skríň najslávnostnejšie šaty (či dokonca sukňu a blúzku), ktoré nemuseli byť nutne biele. V pánskom šatníku to bolo veľmi podobné – vyberali sa z nich najlepšie obleky.

Po prvej svetovej vojne je zmena v obliekaní ešte badateľnejšia, odevy sa zjednodušovali a boli čoraz pohodlnejšie. Typickým znakom módy 20. rokov 20. storočia boli predĺžené pásy na dámskych šatách. Charakteristické boli výstrihy vpredu aj vzadu, šaty na ramienka, čelenky cez čelo, vysoké rukavice, volány a klobúčiky do tváre. Ženísi nosili obleky s jemne zvýrazneným pásom, ktorý sa postupne znižoval k ležérnejším strihom, žakety a fraky s lakovkami. Na dedinských svadbách si sedliaci k obleku obúvali aj čižmy a na hlavu nasadzovali menší klobúk.

Na Slovensku malo svadobné oblečenie neviest a ženíchov často prvky krojov, prípadne si obliekli rovno kroj so všetkým, čo k nemu patrí. Ak sa pár bral počas vojenskej služby ženícha, ten mal na sebe uniformu.

Móda do roku 1947

Foto: AP Photo

Svadba abdikovaného kráľa Edwarda VIII. a Wallis Simpson v roku 1937

V 30. rokoch sa pás opäť posunul trochu vyššie – na dámskych šatách aj pánskych sakách. V móde sa čoraz viac presadzovala aj úspešná módna návrhárka Gabrielle Bonheur “Coco” Chanel, ktorá sa inšpirovala pánskymi strihmi a vytvorila z nich pohodlné dámske oblečenie na voľný čas. Vďaka nej sú súčasťou šatníka takmer každej ženy „malé čierne“ (šaty).

Obdobie vojny ale prispelo k nedostatku rôznych vecí, čo sa dotklo aj módy. Napríklad sukne sa skracovali práve kvôli nedostatku látky. Pančuchy však boli znakom elegancie a podľa etikety počas niektorých príležitosti chýbať nesmeli. Ženy si preto nohy tónovali, aby opticky presvedčili ľudí, že ich oblečené majú.

Menila sa silueta mužov aj žien v móde na dennú aj slávnostnú príležitosť. Svadobné obleky zvýrazňovali trup ženícha pomocou širokých ramien (vypchávok na ramenách) a postupne zúženého strihu saka smerom k bokom. Strih saka bol kratší, fazóna široká. Nohavice boli strihané rovno, dole mali aj niekoľkocentimetrové manžety. Košeľa bola vždy biela. Nosili sa kravaty aj ručne viazané motýliky a v náprsnom vrecku nechýbala vreckovka. Do módy prichádzali aj obleky s dvojradovým zapínaním a klobúky v nej pretrvali.

Premena siluety sa dotkla aj ďalších slávnostnejších odevov na svadby ako sú žaket a frak, ktoré ale v takmer nezmenenej podobe pretrvali dodnes.

Povojnová móda

Foto: Shutterstock

Svadba amerického prezidenta J.F. Kennedyho s Jacqueline v roku 1953

Móda po druhej svetovej vojne bola podstatne bohatšia. Prelom v módnom svete spôsobila v roku 1947 značka Dior (vtedy na čele s návrhárom Christianom Diorom) a jej kolekcia New Look. Dlhé róby s naberanými sukňami zdôrazňovali ženskosť a ovplyvnili aj dámsku svadobnú módu.

Pánsky oblek – jednoradový aj dvojradový – sa menil predovšetkým v použitom materiáli a malých detailoch. Sako bolo spočiatku relatívne dlhé, na ženíchovi často pôsobilo ako o niekoľko čísel väčšie, plecia boli stále zvýraznené vypchávkami.

Od polovice 50. rokov sa saká začali postupne zužovať v páse a skracovať, primerane k tomu sa zúžili aj nohavice. Vypchávky na pleciach boli menej výrazné, košeľa na slávnostné príležitosti bola stále iba biela – doplnená o decentné vzory a farby na doplnkoch (kravaty, vreckovky). Na šitie oblekov sa začali okrem prírodnej vlny používať aj syntetické materiály, ktoré sú odolné, jednoduché na údržbu a nekrčia sa.

V 60. rokoch začali muži nosiť k oblekom aj farebnejšie košele. Svadobné obleky však väčšinou kombinovali stále s bielou košeľou. Nevesty si obliekali už aj kratšie šaty a outfit dopĺňali farebnými doplnkami, napríklad výraznými náušnicami v tvare kvetov, geometrických vzorov a pod.

Svadobná móda na Slovensku bola stále veľmi ovplyvňovaná ľudovou kultúrou. Svadobné šaty boli bez výstrihov a s výraznými goliermi. Nevesty aj ženísi si často obliekali kroj.

Svadba Elvisa Preslyeho a Priscilly v roku 1967, Foto: Getty Images

Vlasy sa v tej dobe nosili natupírované, doplnené širokými čelenkami, do módy prišla aj trvalá ondulácia. Muži nosili bokombrady. V štýle sa ľudia inšpirovali známymi osobnosťami tej doby – Marylin Monroe, Bridget Bardot, Elvis Presley, Beatles, James Dean, Grace Kelly, Marlon Brando, J.F. Kennedy…

Deti kvetov a zvony

Foto: Pinterest

Svadba monackej princeznej Caroline a Phillipe Junota v 1978

Koncom 60. rokov sa do popredia dostalo hnutie hippies, odmietajúce spoločenské konvencie, čo sa odrazilo aj na spoločenských odevoch, ktoré boli o niečo uvoľnenejšie.

Typickým módnym znakom tohto obdobia boli najmä dole rozšírené tzv. zvonové nohavice, no na svadobných šatách sa rozširovali do zvona aj rukávy. Okrem svadobných šiat začali ženy nosiť aj svadobné nohavicové kostýmy. Svadobné obleky ženíchov mali úzku siluetu, sako malo širokú fazónu a šikmé náprsné vrecká. Nohavice boli posadené nižšie k bokom a často aj so spomínanou rozšírenou spodnou časťou. Kravata bola obvykle široká, uviazaná na veľký uzol, do popredia prichádzali aj výraznejšie motýliky. Svadobná košeľa bola ozdobená volánmi alebo riasením. V rukách ženích často držal biele rukavice. Do popredia sa opäť vrátili prírodné materiály. Vo svete totiž čoraz viac začali rezonovať ekologické problémy.

V Československu v tom čase vládol socializmus a oblečenie bolo nedostatkovým tovarom. Ľudia nakupovali za bony v Tuzexe, vo východnom Nemecku alebo si módne oblečenie dali ušiť. Ženy inšpiráciu čerpali z časopisov ako Burda, Dorka, Praktická žena a podobne. Krajčír, krajčírka boli v tejto dobe veľmi populárnym povolaním.

Roky výstredností

Foto: Getty Images

Svadba princa Charlesa a Diany Spencer v roku 1981

80. roky a začiatok 90. rokov sa zvyčajne priraďujú k menej vkusným obdobiam. Gýč a extravaganciu predstavovali veľké vypchávky, výrazné líčenie žien, dlhé saká, dámske kostýmy, neodmysliteľné „šušťáky“ a tzv. diskomóda.

V svadobnej móde sa takisto niektoré z týchto prvkov objavili. Najmódnejšie svadobné šaty boli s veľkými „pufovými“ rukávmi či vypchávkami na ramenách, širokými „tortovými“ sukňami, volánmi a veľkými klobúkmi. Objavovali sa však aj splývavé šaty so spodničkami ozdobené čipkou a nariaseným golierom.

Pánsky svadobný oblek bol charakteristický dlhou úzkou fazónou na saku a zvýraznenými ramenami. Saká mali ženísi mierne tvarované v páse a kratšie, nohavice mali úzke manžety. Košeľa s malým golierom bola doplnená úzkou kravatou či motýlikom.

Dnešná svadobná móda je variabilná, a oblečenie sa prispôsobuje celkovému štýlu svadby, ktorý si pár zvolí. Naše tipy pre pánov, ako sa obliecť na vlastnú svadbu nájdete tu.

Ďalšie články z kategórie Svadba hľadajte tu.

Využite našu akciu a kúpte si svadobný oblek si v našich predajniach alebo v e-shope už od 270 eur. Ak si k nemu kúpite aj košeľu, topánky a opasok, môžete získať celkovú zľavu až do výšky 200 eur.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest