Style Guide, Svadba

Style Guide – Čo si obliecť, ak ste pozvaný na svadbu

Letné víkendy patria svadbám a šanca, že na nejakú tento rok dostanete pozvánku je vysoká. A aj keď neskáčete do chomúta práve vy, neznamená to, že by ste tejto výnimočnej udalosti nemali venovať aspoň trochu pozornosti. Ako svadobný hosť je napokon vašou povinnosťou sa nielen dobre zabaviť, ale aj patrične skrášliť fotografie, ktoré si budú manželia o štyridsať rokov neskôr prezerať.

Keďže však svadby môžu spôsobiť značný bolehlav, pri dumaní nad tým, čo sa patrí a čo nie, spísali sme pre vás zopár tipov, s ktorými sa zaručene na žiadnej slávnosti manželstva nestratíte.

Stará dobrá klasika

Svadby sa v dnešnej dobe môžu konať už takmer kdekoľvek. Či idete do kostola, do kulturáku, alebo na pláž a nemáte trpezlivosť ani čas vymýšľať špeciálne outfity na každú príležitosť, je tu jeden, ktorý nikdy nesklame. Starý dobrý tmavomodrý oblek a biela košeľa, je kombinácia, ktorú máme v talóne snáď všetci a nebude vyzerať „mimo misu“ v žiadnom prostredí. Aby ste však zabránili looku bankára, ktorý si odskočil na obed, pohrajte sa trochu s doplnkami. Veselá (len, prosím, nie vtipná) kravata (či motýlik) rozžiari celý oblek a dodá mu správnu slávnostnú náladu. Nezabudnite však, že nemôžete byť oblečený lepšie ako ženích samotný, a preto radšej doplnky ako manžetové gombíky nechajte tentokrát doma.

Sparné horúce leto

Miestnosť plná rodinných príslušníkov, ktorých ste nikdy predtým nestretli, pohár s alkoholom, ktorý sa mysteriózne stále napĺňa a stres z tanečného parketu dávajú celej akcii dostatočné možnosti sa zahriať aj bez letných tridsiatok, čo zúria vonku. Tých pripravených však nič podobné nezaskočí, pretože stavili na správne letné materiály. Aj keď to možno na prvý pohľad tak nevyzerá, ak sa svadba nekoná vo vyložene formálnom prostredí a večer, nie je vôbec problém obliecť sa do ľanu. Modrá alebo béžová farba saka sú spoľahlivé voľby, ktoré môžete (ale nemusíte) opäť rozžiariť veselým motýlikom alebo kravatou. Doplňte vlnenými oblekovými nohavicami (vlna má výborné termoregulačné vlastnosti, podobne ako ľan). Košeľu, prosím, nechajte bielu, predsa len, je to svadba.

Pozvánka hovorí dress code: Neformálny

Okej, najskôr si ujasnime jednu vec. Bez ohľadu na to, čo je napísané na pozvánke, niečo ako neformálna svadba neexistuje. Dress code je možno nešpecifikovaný, miesto netradičné a svadobčania voľnomyšlienkari, stále sa však patrí, aby ste sa snažili vyzerať najlepšie ako viete. Je to napokon jedna z najdôležitejších udalostí v živote a vy ako hosť ste súčasťou „křoví“.

Takéto pozvánky sú však najťažšie na rozlúsknutie, pretože nechcete prísť v čiernom obleku, keď ani ženích nebude oblečený formálne… Šanca, že takáto svadba bude začínať na obed je vysoká, a preto sú zlatou strednou cestou hnedé odtiene. Našou voľbou by bolo ľahké bavlnené sako doplnené nohavicami z rovnakého materiálu. Vznikne akýsi bavlnený oblek, ktorý je štýlový, no zároveň nie príliš formálny. K tomu biela ľanová košeľa, pokojne aj bez kravaty – dodržíte tak neformálnu povinnosť z pozvánky, zatiaľ čo budete vyzerať super. Ak chcete pridať do outfitu ešte farbu, zvoľte kontrastnú vreckovku.

A čo keď nie som len hosť?

V prípade, že ste dostali počas svadby nejakú „úlohu“ a ste svedok, alebo nebodaj svadobný otec, vaše možnosti sa značne zužujú. Nie ste totiž zrazu len obyčajné číslo pri stole, ale neoddeliteľná súčasť obradu, ktorá musí byť oblečená patrične k svojej úlohe. Preto sa vám ponúka len jedna jediná možnosť, čierny oblek. Keďže oficiálne podľa bontónu na svadbu smoking nepatrí, je toto najformálnejší odev, aký si môžete obliecť. Outfit doplňte bielou košeľou na manžetové gombíky a kravatou. Motýlika prenechajte ženíchovi a ostatným hosťom.

Príjemné svadbovanie!

Za poskytnutie priestorov na fotenie ďakujeme ELESKO Wine Park Modra.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest