Style Guide, Svadba, Umenie

Ako sa pripraviť na ples

Plesová sezóna je tu a vám sa kopia na stole pozvánky či s partiou kamarátov kupujete vstupenky? Výborne! Teraz sa na túto spoločenskú udalosť potrebujete pripraviť. Hlavným programom večera by nemala byť konzumácia rôznych jedál zo švédskych stolov, ale tanec. Jeho (minimálne) základy by ste mali mať zvládnuté či už idete na Reprezentačný ples dobrovoľného hasičského zboru alebo na Ples do Opery.

Plesy boli kedysi vrcholom spoločenského života mnohých ľudí najmä z vyššej vrstvy. Usporadúvali sa v zimnom období a mali prísnu etiketu. Ich pôvodný účel – zoznámenie sa a dohodnutie svadby už síce zanikol, no ich obľúbenosť rokmi neklesá. Kalendár mnohých ľudí je na začiatku roka plný rôznych plesov a bálov, ktoré usporadúvajú firmy, organizácie, spolky, školy… Líšia sa od seba svojou formálnosťou a honosnosťou. A aj keď mladé slobodné slečny na ne už nesprevádzajú garde dámy, a vy si nejdete hľadať nevestu, ples je udalosťou, na ktorú sa treba náležite pripraviť.

DRESS CODE

Ak máte na pozvánke či vstupenke na ples uvedený dress code, riaďte sa ním. Jednoducho vám jeho „tajné šifry“ vysvetľujeme už v tomto článku. Ak dress code uvedený nie je, vedzte, že ples je spoločenská udalosť a obliecť sa musíte naozaj lepšie ako inokedy. Ideálnou voľbou na prestížne plesy je smoking (kompletný návod na dress code Black Tie nájdete v tomto článku), na menej okázalé udalosti budete štýloví aj v čiernom či tmavomodrom obleku. Pána v smokingu sprevádza dáma vo večernej, plesovej róbe. Ak máte na sebe oblek, dáma si môže obliecť dlhé spoločenské šaty (prípadne top a dlhú sukňu), prípustné sú aj kratšie šaty, ak sú strih a materiál slávnostnejšie.

TANEČNÁ PRÍPRAVA

Popri stylingu na ples by ste nemali zabudnúť na tanečnú prípravu. Ideálny čas oprášiť vaše tanečné schopnosti či naučiť sa aspoň základné kroky tancov, ktoré vás na plese budú čakať, je práve plesová sezóna. Preto nestrácajte čas a poďme na to.

Možno ste kedysi počas školy navštevovali tzv. venček alebo ste sa mu jednoducho vyhli, lebo tancovanie bolo „trápne“. Vedzte však, že základné tanečné kroky by mal ovládať každý gentleman, či už sa plesov zúčastňuje alebo nie. Veď na takej svadbe (či už je tá svadba vaša alebo ste pozvaným hosťom) tiež často predvádzate svoje tanečné umenie.

Máme pre vás dobrú správu, aj tanečník so schopnosťami „medveďku, daj labku“ sa vie vytancovať na úroveň, ktorá bude ohurovať jeho tanečnú partnerku.

TANCE, KTORÉ BY MAL OVLÁDAŤ KAŽDÝ GENTLEMAN

Kým z histórie poznáme skupinové tance, na ktoré je potrebné poznať choreografiu, dnes to máme o niečo jednoduchšie. Na plesoch sa stretnete buď s párovými tancami, alebo tzv. voľnými, ktoré v podstate nemajú žiadne pravidlá. Priblížime vám, ktoré dva párové tance by mali byť vo vašom základnom balíčku.

Ak vám do plesu zostáva len pár týždňov či dní, odborníci odporúčajú začať s viedenským valčíkom. Je síce rýchlejší ako jeho anglická verzia waltz (ktorá je zase obľúbená ako prvý mladomanželský tanec), a potrebujete trochu výdrže, no kroky nie sú zložité a tento tanec sa dá tancovať naozaj s gráciou. A tentokrát už počas klasiky, akou je valčík Na krásnom modrom Dunaji od Johanna Straussa sedieť nebudete.

Ak vám ešte čas na prípravu na ples zostal, naučte sa kroky základného foxtrotu. Na klasických základných kurzoch je tento tanec prípravou na súťažný quickstep a slowfox a je naozaj univerzálny. Je možné tancovať ho na rýchlejšiu aj pomalšiu hudbu v dvoj- ale štvorštvrťovom takte. Jeho základná variácia trvá 6 dôb, a tancuje sa dvakrát za sebou na 12 dôb, ak teda občas vyjdete z rytmu, nič sa nedeje, vrátite sa k nemu späť po odtancovaní variácie. Kroky sú takisto veľmi jednoduché – dva kroky vpred, úkrok, zavretie, dva kroky vzad, úkrok a opäť zavretie.

Na základných tanečných kurzoch sa okrem valčíka a foxtrotu naučíte aj spomínaný waltz a latinsko-americké tance cha-cha a rumba. Ak by vás tanec chytil a chceli by ste pokračovať, naučíte sa aj jive, sambu a tango.

TANEČNÝ KURZ VÁM DÁ VIAC AKO LEN TANEC

Tanec je umením, športom a zároveň konverzáciou dvoch ľudí v páre. Tanečný kurz vás okrem krokov naučí aj základné poznatky etikety či spoločenského chovania. Zároveň je tanec aj veľmi estetickou záležitosťou, a tak vám vďaka tanečnému postaveniu môže zlepšiť aj správne držanie tela. A možno aj zhodiť nejaké tie kilogramy navyše.

Na tanečnom parkete vedie muž, neznamená to však, že máte partnerke postúpať po nohách len preto, že netancuje úplne podľa vašich krokov. Práve naopak, vaša partnerka by si tanec mala užiť, kým vy ste jej oporou. Dokonca dôležitejšie ako samotné kroky či rytmus je harmónia v páre. Ak tancujete hoci i nesprávne kroky a dokonca mimo rytmu, no tancujete ich rovnako a srdcom, užijete si to.

TRI RADY NA ZÁVER

– Ovládnite parket svojimi tanečnými schopnosťami a dovoľte vašej partnerke vznášať sa, kým vy ste jej oporou.

– Ak vám kroky až tak nejdú, buďte partnerke šarmantným a komunikatívnym partnerom.

– Ak sa chystáte pretancovať celú noc, vezmite si jednu košeľu na prezlečenie. Sako by ste si totiž na formálnom plese nemali vyzliecť ani počas uvoľnenej zábavy.

Článok vznikol v spolupráci s tanečnou školou Dance Art. Za cenné konzultácie ďakujeme Karolovi Brüllovi a Viktórii Bolender.

Karol Brüll a Viktória Bolender

Už rok po tom, ako spolu Karol a Viktória začali tancovať sa stali Majstrami Slovenska. Tento úspech si potom zopakovali ešte 14-krát. V nasledujúcich rokoch sa stali majstrami v kombinácii 10 tancov (štandardných a latinskoamerických) a zúčastňovali sa mnohých Majstrovstiev sveta, Grand Slamov, Super Grand Prixov po celom svete.

Karol s Viktóriou takisto objavili čaro showdance a s niekoľkými choreografiami precestovali Anglicko, Francúzsko, Nemecko, Rusko, Ukrajinu, Egypt, Južnú Kóreu či Indonéziu.

Niekoľkokrát sa zúčastnili najdôležitejšej tanečnej súťaže sveta – British Open v Blackpoole a tancovali aj v známej Royal Albert Hall v Londýne. V roku 2007 získali už ako profesionáli 7. miesto na Majstrovstvách sveta v Južnej Kórei. Ich najnovší veľký úspech je 3. miesto na Majstrovstvách sveta v Luxembursku z roku 2016.

Súťažnému tancu sa už nevenujú, no založili si vlastnú tanečnú školu Dance Art a pod ich vedením sa na stupne víťazov postavilo už mnoho párov.

V škole ponúkajú rôzne kurzy tanca (spoločenské tance, kurzy argentínskeho tanga, salsa, kurzy pre deti…), ako aj individuálne lekcie, napríklad pred svadbou.

Karola môžete poznať aj z televízneho projektu Let’s dance.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest