Style Guide, Umenie módy

Style Guide – Konečne návod na akýkoľvek Dress Code na svete

Style guide

Zima okrem kalamity a vianočného punču so sebou neodvratne prináša aj čas večierkov, plesov a všakovakých spoločenských udalostí. Malé písmenka na krásne zdobených pozvánkach prikazujúce obliecť sa určitou formou mnohým z nás motajú hlavu a privádzajú nás do zúfalstva.

Opak by však mal byť pravdou, večierok je skvelá príležitosť vytasiť vaše najlepšie zbrane a ukázať štýl v celej paráde.

Práve preto prichádzame so žurnálom Alain Delon opäť na pomoc. Uložte si túto stránku medzi vaše bookmarky, a nikdy na ňu nezabudnite, pretože tu je jediný a kompletný návod k pánskemu dress code na akúkoľvek príležitosť.

Pojmy stručne a jasne: Kľúčom k víťazstvu je správna znalosť všetkých pojmov. Nedodržať základné pojmy má za následok faux pas najväčších rozmerov, preto ich tu máte všetky pekne po kope.

Smart casual

Smart Casual

Smart casual, zbraň každého hostiteľa, ktorý si nie je úplne istý, či chce mať formálnu alebo uvoľnenú párty. Znamená to, že hostia budú mať na sebe čokoľvek od džínsov až po oblek bez kravaty… Akceptované je azda všetko okrem teplákovej súpravy. Ak to však chcete hrať na bezpečnú nôtu, zvoľte béžové chinos, modrú košeľu a pekné tmavomodré sako.

Lounge suit

Lounge Suit

Lounge suit je termín v našom regióne neprebádaný, o to viac však môže zaskočiť! Nič jednoduchšie, paradoxne, neexistuje, jediným cieľom lounge suit je objaviť sa vo dverách v obleku. Pokojne zvoľte výrazné káro alebo prúžok, spoločenská alebo business košeľa je však povinnosťou.

Coctail

Cocktail

Cocktail dress code sa väčšinou spája s dámami, avšak týka sa pánov úplne rovnako ako ich nežných polovičiek. Večerný oblek je zbraň, ktorou v tomto prípade nič nepokazíte. Byť vami, išli by sme do večerných tmavších farieb ako tmavomodrá alebo čierna s jemným leskom. A samozrejme, s krásou hodvábnou kravatou a vreckovkou.

Black tie

Black Tie

Tak ešte raz a naposledy. Black Tie neznamená čierny oblek! Jediné, čo je pevne napísané v pravidlách je čierny motýlik a biela košeľa. S ostatnými vecami môžete veselo manévrovať, ako sa vám páči. Chystáte sa však predsa len na vysoko spoločenský večer, a tak je namieste sa ukázať v čo najlepšom svetle. Ak patríte ku konzervatívnejším typom, ideálny je čierny, alebo midnight blue smoking, ak chcete byť extravagantný, tmavomodré alebo bordové zamatové sako zaručí, že budú všetky oči na vás. Pridajte k tomu bielu košeľu s jemným lesklým vzorom, jednofarebné čierne nohavice a zábava sa môže začať. Hlavne v žiadnom prípade nezabudnite na manžetové gombíky!

White tie

White Tie

Tak ako pri Black Tie musíte mať motýlik čierny, pri White Tie je povinnosť mať motýlik biely. White Tie však neznamená jednoducho zaviazať si biely motýlik k smokingu, je potrebné obliecť na seba frak – viete, to dlhé sako, ktoré pripomína tučniakov. White Tie je však určené prevažne na príležitosti, kde sa vo vašej prítomnosti vyskytne minimálne prezident, prípadne britská kráľovná, takže v žiadnom prípade vás nebudeme nútiť, aby vám frak visel v šatníku.

Salón Alain Delon

Čomu sa za každú cenu vyhnúť

Nestarať sa o to, čo sa okolo mňa deje

Najhoršie je úplne odignorovať vášho hostiteľa a prísť oblečený, ako sa vám chce. Nie, nie je to vyjadrenie vašej jedinečnosti, ale neúcty k človeku, ktorý si dal námahu a pozval vás. Navyše, prísť oblečený v tričku, keď sú všetci ostatní v smokingoch, je tak trochu trápne…

Nudná košeľa a kravata

Nezabudnite, akákoľvek párty je stále párty. Keď máte na pozvánke napísaný dress code lounge suit, nudná kombinácia košele a kravaty z vás spraví týpka, ktorý uteká rovno z práce, alebo nebodaj z pracovného pohovoru. A to nie je nikdy dobré. Skúste ísť radšej do pestrejších farieb a vzorov, nebojte sa, oplatí sa to.

Hnedá v žiadnom prípade

To, že tepláky a šušťáky sú mimo limit vie snáď každý. Čo už každý nevie je, že po šiestej hodine večer by ste nemali byť videní v hnedých topánkach. Aj keď kombináciu modrý oblek + hnedé topánky milujeme ako nikto iný, na večer vždy zvoľte čierne topánky a čierny opasok. Nezabudnite, elegancia nadovšetko.

A čomu naopak nie?

Kreativita sa cení

Ak dress code nezväzuje k prísnemu dodržaniu, prečo sa nestať trochu kreatívnym? Skúste pomiešať smokingové sako s tmavomodrými džínsami a získate fantastický smart casual outfit. Alebo čo tak zamatové topánky a čierny rolák?

Bling bling

Bling bling

Black tie je dress code, ktorý si priam pýta blyšťavé doplnky. Máločo doplní elegantnú kombináciu čiernej a bielej tak skvelo ako krásne manžetové gombíky či kovové gombíky, ktoré si vlastnoručne zapnete do košele. Nič však nepreháňajte, letecké Breitlingy, prosím, nechajte doma.

Cíťte sa dobre

Čokoľvek, čo na seba hodíte, musíte sa v tom cítiť hlavne pohodlne. Black tie z vás nemá spraviť tvrdú lavicu, ale naopak, máte mať zo seba pocit, že ste James Bond schopný čohokoľvek. Ak je niečo na vás príliš, jednoducho radšej zvoľte konzervatívnejšiu voľbu. Hlavne nezabúdajte, menej je niekedy viac.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest