Style Guide, Umenie módy

Chystáte sa na ples? Pripravte si správny outfit

Staré anglické príslovie hovorí: „Dress to impress.“ Voľne preložené: „Obliekate sa, aby ste zapôsobili.“ A čo sa týka plesov, toto príslovie platí obzvlášť. Žiaľ, pri výbere toho správneho outfitu musí človek zvažovať toľko možností, čo na ples patrí a čo nie, že z toho ľahko začne aj toho najskúsenejšieho bolieť hlava. Nebojte sa, Alain Delon Žurnál je tu, aby vás previedol spletitými zákutiami pánskeho Black Tie dress code.

V prvom rade začnime so základmi: Black Tie outfit, ktorý je na väčšine plesov predpísaným dress code, sa tradične skladá zo smokingu, bielej košele, čierneho motýlika a čiernych topánok. Samotný smoking by mal byť vyrobený z vlny s prvkami hodvábu a mal by najmä dobre sedieť – nie príliš tesný, ani príliš voľný. Je dôležité investovať do kvalitného smokingu, ktorý obstojí skúškou času, pretože smoking využijete nielen na plesoch, ale je skvelou voľbou aj na iné formálne akcie, ako napríklad návšteva opery.

Začnime pekne poporiadku – smoking

Prvým dôležitým rozhodnutím, pred ktorým pri výbere smokingu budete stáť je jeho farba. Tradičnou voľbou, ktorou naozaj nič nepokazíte je čierna, akceptovateľná je však aj tmavomodrá. Modrý smoking môže byť štýlovou a jedinečnou alternatívou ku klasickej čiernej verzii a často sa považuje za trochu módnejší. Je však dôležité mať na pamäti, že modrý smoking je menej formálny ako čierny, a nemusí tak byť vhodný na všetky typy akcií, na ktoré sa chystáte.

Pokiaľ ide o smokingové saká, máte dve možnosti, medzi ktorými si môžete vybrať, a to sako so šálovou, prípadne špicatou fazónou (klopou). Smokingové sako so šálovou fazónou má súvislý oblúk okolo goliera, ktorý vytvára hladkú, elegantnú siluetu. Tento štýl je tradičnou voľbou pre Black Tie udalosti ako ples a rovnako je vhodný na všetky formálnejšie akcie.

Na druhej strane smokingovému saku so špicatou fazónou sa klopy rozširujú nahor a von, čím vytvárajú dramatickejší a pútavejší look. Tento štýl je o niečo menej formálny ako šálová fazóna a je fantastickou voľbou, ak sa chystáte niekam, kde veci sú o niečo menej naškrobené.

Aj keď sa smokingové nohavice možno na prvý pohľad od oblekových nelíšia, je tam niekoľko dôležitých detailov, ktoré ich robia výnimočnými. V prvom rade majú nohavice na sebe tenký bočný prúžok, ktorý je zvyčajne vyrobený z hodvábu a prechádza po vonkajšom šve nohavíc, čím im dodáva trochu lesku. Je to jemný, ale štýlový detail, ktorý dodá vášmu Black Tie outfitu nádych sofistikovanosti.

Nevyťahujte akúkoľvek košeľu zo skrine

Existuje niekoľko rôznych typov vhodných spoločenských košieľ, ktoré môžete spárovať so smokingom. Klasická biela košeľa s francúzskymi manžetami je vždy bezpečnou voľbou.

Najtradičnejšou možnosťou je však biela košeľa s krídlovým golierom, čo je golier, ktorý stojí vzpriamene a má dva špice vyčnievajúce von. Táto košeľa by mala byť vyrobená z vysokokvalitnej bavlnenej látky a mala by opäť ako smoking dobre sedieť – nie príliš tesná, ani voľná.

Ďalšou možnosťou je plisovaná košeľa, ktorá obsahuje malé jemné záhyby látky na prednej strane košele. Tento štýl dodáva outfitu nádych textúry a vizuálnej zaujímavosti, no nie je až taký nadčasový ako variant s okrídleným golierom.

Doplnky by mali outfit doladiť, nie zvýrazniť

Teraz, keď máte vyriešené všetky hlavné časti vášho Black Tie outfitu, je čas na doplnky. Čierne spoločenské topánky sú nevyhnutnosťou, mali by byť lesklé a hlavne, čisté. Motýlik by mal byť vyrobený z hodvábu a mal by ladiť s farbou vášho smokingu. Môžete zvoliť aj predviazaný, avšak tradičný viazací pôsobí nielen elegantnejšie, ale najmä si ho môžete v neskorých nočných hodinách rozviazaný prehodiť cez plece na štýl Jamesa Bonda. (Jednoduchý postup na jeho uviazanie sme pre vás nahrali do videonávodu.)

Ak sa cítite odvážne, môžete zaexperimentovať aj s farebným alebo vzorovaným motýlikom, no dbajte na to, aby bol vkusný a v súlade s formálnosťou udalosti.

Ak ste tradicionalista, určite nevynechajte šerpu, ktorá celý outfit elegantne dotvorí. Musí mať rovnakú farbu ako váš motýlik a najmä – nosí sa záhybmi smerom hore – tak, aby ste si do nej mohli vhodiť mincu na šatňu.

(Šerpy a manžetové gombíky sú v rôznych farbách a dizajnoch dostupné v našich predajniach.)

Pokiaľ ide o opasok, ten nechajte doma. Smokingy by ste mali nosiť bez nich, pretože nohavice majú nastaviteľné chlopne, vďaka ktorým si viete nastaviť šírku nohavíc presne podľa vašej potreby.

Čo sa týka šperkov vedzte, že, menej je niekedy viac. Jediné, čo potrebujete, sú jednoduché hodinky a svadobný prsteň (ak ho teda máte). Ak chcete pridať trochu viac lesku, zvážte výber trochu výraznejších manžetových gombíkov alebo sponky do fazóny.

Je jasné, že Black Tie dress code sa môže zdať spočiatku trochu strašidelný. Ak sa však budete držať našich tipov a zameriate sa na správny strih a kvalitu, bezpochyby ľahko zostavíte štýlový a elegantný outfit, s ktorým na ďalšom plese určite zapôsobíte. Peknú zábavu.

Viac o príprave na ples sa dozviete aj v našom článku pripravenom v spolupráci s tanečnou školou Dance Art.

Za poskytnutie priestorov na fotenie ďakujeme Mirror Baru v Carltone.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest