Gastronómia, Osobnosti

Bar, ktorý vzdáva hold slovenským umelcom

Netradičný útulný interiér. Očarujúca atmosféra. Do detailu premyslené servírovanie. Jedinečné kokteilové umenie. Svet zmyslových zážitkov. Vstúpte s nami do baru, ktorý vzdáva hold slovenským dizajnérom, remeselníkom a umelcom.

Priamo v centre Starého mesta, v noblesných historických priestoroch hotela Radisson Blu Carlton sa nachádza miesto, ktoré vás pocitmi okamžite prenesie do prírody. Novozrekonštruovaný Mirror Bar má ambíciu stať sa jedným z TOP barov na svete. „Pôvodne som dostal ponuku vytvoriť nové barové menu, ale presvedčil som riaditeľa hotela, že to chce poriadnu zmenu. Vytvoriť nový koncept, ktorý by bol síce stále klasický, ale zároveň by dokázal konkurovať barom 21. storočia. Dizajnom, príbehom, aj drinkami. Chcel som ponúknuť ľuďom zážitok,“ hovorí manažér baru a autor nového konceptu Peter Marcina.

Miesto, ktoré má očariť

Oceňovaný barman sa do oblasti gastronómie dostal v 15 rokoch, kedy sa popri štúdiu na Hotelovej akadémii zamestnal v reštaurácii Elesko v Modre. Prešiel si viacerými pozíciami od pomocných prác až po pozíciu čašníka a someliéra v reštaurácii AuCafe. Pôsobenie v Sky Bare predznamenalo jeho nasledujúcu kariéru ako jedného z najlepších slovenských barmanov a pomerne rýchlo sa začal etablovať aj medzi najlepšími barmanmi sveta. Ako manažér asi najnetradičnejšieho baru na Slovensku sa snaží do svojej práce vniesť niečo viac ako zákazník očakáva.

Náš koncept sa nesie v troch základných pilieroch, a to Classy, ktorý hotel Carlton úplne vystihuje a vnáša do tohto priestoru aj kus luxusu, Art, keďže milujeme umenie v každom jeho obraze, a o to viac v našom barmanskom svete. Celý Art koncept umocňuje galéria a mnoho umelcov, s ktorými spolupracujeme. Nature je samostatný pilier, ktorý má priniesť najväčší zážitok. Každý z nás miluje prírodu, je našou súčasťou, máme ju zakorenenú v DNA a poskytuje nám nezabudnuteľný zážitok. Bohužiaľ, v dnešnom ubehanom svete nemáme dostatok času na vychutnávanie si jej krás, a preto ju prinášame priamo pred našich hostí.

Pod rekonštrukciu baru sa podpísala architektka Lucia Ortutová z ateliéru Ortuta Architects. V priestore zostali zachované pôvodné, pamiatkovo chránené prvky, do nového interiéru pribudli organické prírodné štruktúry, exkluzívne materiály a architektonické novotvary. Dôležitú úlohu v priestore baru zohrávajú stoly z čierneho skla predstavujúce akési pódium pre podávané kokteily. Počas dňa je v bare viac svetla, v noci sa pracuje s prítmím a osvetlením z extravagantných lámp nad stolmi. Tie vytvárajú akési intímne „bubliny“ a komornú atmosféru.

Dominantou sedacej časti baru je impozantný strom z ateliéru floristu Róberta Bartolena, ktorý sa vyníma pod pamiatkovo chránenou kupolou. Oceňovaný florista sa takisto postaral o zeleň nad barom.

Umenie vo všetkých jeho podobách

Koncept baru teda nestojí len na spomínaných pilieroch, ale hlavne na šikovných Slovákoch. „Sme hrdí na ich výtvory, zrkadlom ich práce je náš bar. Zapojili sme do nášho konceptu umelcov, dizajnérov, remeselníkov, sklárov, botanikov, ktorí vytvorili miesto s vášňou pre dokonalosť. Chceme ukázať svetu, že Slovensko je krajina plná kreatívnych a šikovných ľudí, ktorí každým dňom posúvajú Slovensko vpred,“ hovorí Peter Marcina.

Okrem už spomínaných Lucie Ortutovej a Róberta Bartolena k nevšednosti baru prispeli aj ďalšie šikovné slovenské ruky. Kokteily sú podávané v autorských dizajnových pohároch od prestížneho sklárskeho dizajnéra Patrika Illa či v originálnych botanických aranžmánoch od Botanical Lab. Spoločnosť im robia aj ručne robené keramické tácky a misky z čiernej hliny od si.li ceramics, porcelánové misky od Bisqit ceramics, mramorové podnosy od Metaformi alebo drevené podnosy od WoodBuG. Niektoré kokteily sú dotvorené kvapkami esenciálnych vôní z 1907 Perfumeries. Nápoj takisto môžete dostať naservírovaný v pohári tlačenom na 3D tlačiarni z ekologického materiálu. Košele, ktoré nosí barmanský tím sú z dielne módnej značky Alain Delon, navrhnuté na mieru barmanov, ušité na Slovensku. No a Peter Marcina vymýšľa kreatívne kokteily, ktoré vás ohúria už na prvý pohľad.

Originálne kokteily v unikátnom podaní

Nielen kombináciou chutí, ale aj servírovaním. Napríklad typický slovenský drink namiešaný z borovičky dostanete v porcelánovej šálke na tácke spolu s bonsajom borievky a s machom.

Ďalší drink z rumu Zacapa sa podáva v malej guatemalskej džungli. ​Sklenená kopula, v ktorej sa nachádza koktail, je zadymená špeciálnou parfumérskou molekulou, ktorú baru dodáva už spomínaná slovenská niche parfuméria 1907 Perfumeries. „Molekula vonia ako les po daždi. Som presvedčený, že až 90 % chuti má na starosti vôňa. Aj preto používame jedlé parfumy. S parfumérmi Evkou Škovranovou a Štefanom Kopeščanským spoločne tvoríme koktaily a balansujeme chute, používame najkvalitnejšie extrakty,“ vysvetľuje Marcina.

Kreatívne spojenie chutí, vôní, a štruktúry s rešpektom k lokálnym zdrojom a životnému prostrediu.

Stále viac presadzovaný princíp udržateľného spôsobu života zasahuje aj do sveta Mirror Baru, ktorý vyznáva filozofiu minimal waste. „Snažíme sa odpad čo najviac minimalizovať. To, čo nám pri miešaní drinkov zostane nevyhadzujeme, ale na druhý deň využívame na prípravu ďalších nápojov. Ekológia a tzv. responsible business, teda zodpovedné podnikanie, je pre nás veľmi dôležité,“ hovorí Peter Marcina.

Mimochodom, ten v roku 2019 zvíťazil v celosvetovom finále medzinárodnej barmanskej súťaže Legends of London so svojím kokteilom Better Idea of Life, pripraveným práve na tému ochrany a trvalej udržateľnosti životného prostredia. Do víťazného drinku použil: 4 cl London No. 1 ginu, 1/4 čerstvého avokáda a 3/4 na výrobu guacamole. Avokádová zamrznutá šupka mu poslúžila ako miska na drink. Z kôstky avokáda nechal vyklíčiť stromček, pod ktorým sa drink podával a zároveň zamrznutú kôstku využil ako ľad. Čerstvé stonky koriandru, 2 cl limetkovej šťavy, 2 cl koriandrovo-limetkového kordialu použil na vytvorenie aromatického kordialu, ktorý ešte dosladil cukrom. Takto sa využili všetky odpadové zložky jednotlivých surovín. Na záver pridal 4 kvapky slanej vody, ktorá všetko dokonale spojí. Ako inak, drink bol podávaný na ručne robenej keramike od najlepších slovenských keramikárok.

Bratislavský Mirror Bar má očividne dobre našliapnutú cestu za úspechom. V marci 2020 bol bar v súťaži International hospitality awards ocenený ako Najlepší hotelový bar v Centrálnej Európe. Presadil sa v konkurencii barov z 19 krajín Európy.

Ak sa chcete pokúsiť preniesť do Mirror Baru aj doma, skúste si namiešať originálne drinky, ktoré exkluzívne pre čitateľov Žurnálu Alain Delon pripravil jeden z najlepších slovenských barmanov Peter Marcina z Mirror Baru v Carltone.

Na letnej párty zase zabodujete s drinkami od šéfbarmana Mirror Baru Stanislava Harciníka.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest