Osobnosti

Keď necháme prehovoriť kvety…

Keď necháme prehovoriť kvety ...

Výber darčeka pre ženu môže aj skúsenému mužovi spôsobiť vrásky na čele. Ale kvety – s tými gentleman zaboduje vždy. Kvetinárstva sú pre väčšinu z nás neprebádaným územím, preto sme sa porozprávali s odborníkom Róbertom Bartolenom a pripravili pre vás jednoduchý manuál, ako vyčariť úsmev na tvári každej žene, ktorú kvetmi obdarujete. Či už to bude vaša manželka, mama alebo kolegyňa.

1. Správny gentleman nikdy nezabudne kúpiť kvety na Medzinárodný deň žien, meniny, narodeniny, Valentína a výročie svadby alebo zoznámenia sa.
Pozvaním na večeru s kyticou raz za pol roka takisto nič nepokazí. Príliš časté obdarovávanie kvetmi či darčekmi zovšednie, my páni by sme však nemali nikdy zlenivieť. Je potrebné nájsť príjemnú hranicu pre obe pohlavia.

2. Zabudnite na klasiku, skúste netradičné kombinácie!
Aj vy najradšej siahate po overenej klasike – červených ružiach, prípadne tulipánoch? Skúste niečo nové! Pomiešajte viacero druhov kvetov, takéto kytice sú prirodzenejšie a uvoľnenejšie. Navyše, dámu určite príjemne prekvapíte.

3. Druh kvetov vyberajte podľa preferencií dámy, ale aj podľa jej vlastností.
Ak neviete o obľúbenom kvete dámy, skúste sa na ňu pozrieť ako na osobnosť, ktorá je jedinečná a z jej vlastností vybrať tú, ktorá ju najviac charakterizuje. Tu je malá pomôcka:

• starostlivá – gerbera
• noblesná – orchidea
• racionálna – antúria
• rebelská – kala
• jemná – tulipán
• kráľovská – ľalia
• vytrvalá – frézia

4. O vašom vzťahu k žene napovie aj farba kvetov, ktoré vyberiete.
Ak chcete siahnuť po elegancii, zvoľte neutrálnu bielu alebo žltú. Červená farba je vášnivá a žene dáva najavo, že mužovi na nej záleží. Modrá je vhodná pre biznis a neutrálne vzťahy. Ružová je farbou mladých žien. Gentleman môže farbami vyjadriť koketnosť aj odstup. Kvety totiž niekedy povedia viac ako slová.

5. Nepokazte dojem nesprávnym odovzdaním kvetinového daru!
Tu sú naše tipy:

• Kytica sa nikdy neodovzdáva zabalená v papieri!
• Stopky kvetov musia byť suché, aby nezašpinili dáme šaty.
• Kytica sa odovzdáva pevne zovretá v dlani a kvety smerujú nahor, nikdy nie dolu.
• Kvety nepritláčame žene k hrudníku alebo veľmi blízko k šatám, aby sa jej neušpinili alebo nezatrhli.
• Kytica nesmie prekryť ženu, má vyzdvihnúť jej krásu, nie ju potlačiť. Preto je dobré nechať urobiť guľatú kyticu, ktorá pristane každej žene.

“Ak si nie ste výberom istý ani po týchto praktických radách, pri vstupe do kvetinárstva povedzte odborníkovi približnú cenu, ktorú chcete investovať, a príležitosť, na ktorú má byť kytica určená. Ostatné nechajte na ňom.”

Floristické začiatky Róberta Bartolena siahajú ešte do jeho školských čias, kedy ako žiak základnej školy absolvoval niekoľko aranžérskych súťaží. Dnes absolventa Strednej odbornej školy záhradníckej a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, odbor záhradná a krajinná architektúra, uznávajú aj mnohé slovenské a zahraničné magazíny, ktoré pravidelne publikujú jeho práce.

Autor titulnej fotografie: Adam Zupko

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest