Cestovanie

5 tipov na výlety v okolí Bratislavy

Hoci väčšina domácich turistov nadšene putuje za horami stredného Slovenska, aj západ má rozhodne čo ponúknuť. Dnes sa zameriame na rýchle výlety v okolí Bratislavy a pozrieme sa na zaujímavé miesta na brehoch Malého Dunaja.

Lagúna v Čilistove


Len pol hodinu autom z Bratislavy a ste na mieste, kde sa budete cítiť takmer ako v Chorvátsku. Krásna kamienková pláž, zakotvené lode a západy slnka, za ktoré sa modlia hádam všetci fotografi. Presne to nájdete v Čilistove, časti Šamorína na brehu vodného diela Gabčíkovo. Je to ideálna športovo-oddychová zóna pre všetkých, ktorí si po náročnom dni v práci (či na homeoffice) potrebujú prevetrať hlavu.

Do Čilistova však nemusíte vyraziť iba autom, vedie tam aj cyklo chodník priamo z Bratislavy, ktorý je nenáročný a zvládnu ho hravo aj rekreační cyklisti. Keď si ale chcete dopriať výnimočný zážitok, do Čilistova sa z hlavného mesta môžete vybrať tiež loďou. Spiatočný lístok pre dospelého stojí 17 eur, deti mladšie ako 15 rokov sa na lodi prevezú za 12 eur.

Viac o výlete do Čilistova sa dočítate na blogu Shemakesmetravel.

Rozhľadňa v Hamuliakove


Keď ste si už seba predstavili na sedadle bicykla, ešte na ňom chvíľku ostaňte. Zavedieme vás do Hamuliakova, obce, ktorá je tiež súčasťou cyklo trasy okolo vodného diela Gabčíkovo. Celý okruh má okolo 100 kilometrov a zvládnuť by ste ho mali za 5 hodín. Ale prečo sa náhliť, keď je po ceste toľko zaujímavých miest, na ktoré sa dá odbočiť.

Ak si takú odbočku urobíte v Hamuliakove pri kaviarni Cafe Dunaj, viete sa o pár minút dostať na doteraz takmer nepoznanú rozhľadňu v korunách stromov, z ktorej je prekrásny výhľad na povodie Malého Dunaja. Stačí sledovať pútače na cyklo chodníku, zísť z asfaltovej cesty na lesnú a popri kaviarni ísť lesom asi 10 minút. Prídete na malú čistinku, kde nájdete rebríky siahajúce do koruny vysokého stromu týčiaceho sa nad priezračnou hladinou. Zo stromu visí aj provizórna hojdačka a na druhý breh sa môžete preplaviť na malej plťke. Toto miesto poteší všetky dobrodružné duše.

Viac o výlete do Hamuliakova sa dočítate na blogu Shemakesmetravel.

Vodný mlyn v Jelke


O čosi ďalej, asi 40 minút jazdy autom od Bratislavy, uprostred šírych polí, leží malebná dedina Jelka a v nej známy vodný kolový mlyn. V roku 1905, keď bol postavený, slúžil ako klasický lodný mlyn a až časom sa z neho stal mlyn, ako ho poznáme dnes. V deväťdesiatych rokoch prešiel rozsiahlou rekonštrukciou a stal sa sídlom malého múzea, ktoré dokumentuje poľnohospodársku históriu obce.

Vodný mlyn nie je voľne prístupný, keďže je pod správou múzea, musíte si zaplatiť vstupné a rešpektovať otváracie hodiny. Cena je však symbolická – dve eurá zaplatia dospelí a polovicu deti – a otváracie hodiny veľkorysé. Mlyn môžete navštíviť denne medzi desiatou ráno a šiestou popoludní. Celý areál je krásne upravený, k dispozícii sú tam lavičky a čisté a pekne udržiavané toalety. Samotný mlyn má tri podlažia a v rámci expozície si tam môžete pozrieť mlynskú techniku a rôzne dobové náradia. Vo vedľa stojacej stodole je aj malá expozícia historických kočiarov.

Viac o výlete do Jelky sa dočítate na blogu Shemakesmetravel.

Korzo Zálesie


Ak máte účet na Instagrame, toto miesto vám asi špeciálne nemusíme predstavovať, túto jar sa z neho stala veľká hviezda. Novučičká drevená promenáda len pár kilometrov od Bratislavy vznikla vďaka finančnej pomoci Európskej únie a snaživých miestnych, ktorí sa rozhodli skultúrniť smetisko, ktoré im roky špatilo breh Malého Dunaja.

Keďže projekt je stále v procese výstavby, okolie nie je ešte vo finálnom a dokonale upravenom stave. Korzo je ale plne funkčné a prístupné verejnosti, neplatí sa žiadne vstupné a navštíviť ho môžete kedykoľvek. Okrem tejto promenády by v najbližšom čase malo v Zálesí vyrásť celé väčšie nábrežie s komfortnou oddychovou zónou a zázemie pre vodákov.

Viac o výlete do Zálesia sa dočítate na blogu Shemakesmetravel.

Rozhľadňa Hniezdo v Malinove


Ďalším pokladom na brehu Malého Dunaja je náučný chodník „Na dobrej stope“ v obci Malinovo, ktorý svojpomocne vybudovali obyvatelia, dokonca aj za pomoci žiakov miestnej základnej školy. Chodník nie je len nudnou prechádzkou plnou informačných tabúľ, jeho tvorcovia sa s tým skutočne pohrali a celú prechádzku spestrili zaujímavými atrakciami.

Najväčšími lákadlami na tejto trase sú rozhľadňa Hniezdo, Zelená oáza s altánkom a Bobrí hrad schovaný v lese. Celú túto prechádzku ľahko absolvujete aj s malými deťmi, pre ktoré bude tento výlet obrovským zážitkom. A pre vás milou oddychovkou, keďže atrakcie sú k sebe tak blízko, že vaša ratolesť ani nestihne položiť tú známu „A kedy tam už budeme?“ otázku.

Viac o výlete do Malinova sa dočítate na blogu Shemakesmetravel.

O autorke článku

Veronika Šipoš Rosputinská je novinárka a blogerka, polovica z cestovateľského dua She Makes Me Travel. Zatiaľ čo ona túži precestovať svet, jej manžel Karol by si najradšej kúpil server a sedel doma. Keďže ale obaja vedia, že pre zdravý a šťastný vzťah je potrebné robiť kompromisy, cestujú. Server nemajú. Zatiaľ. Zážitky vášnivej cestovateľky a zanieteného pecivála si môžete prečítať na ich blogu www.shemakesmetravel.com alebo sledovať na Instagrame @veronikarosputinska a @hater_karol.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest