Style Guide

5 tipov, ako si zorganizovať svoj šatník

Prepchatý šatník

Na stránkach nášho Žurnálu neustále píšeme o tipoch, ako zlepšiť svoj šatník. Ako sa čo najlepšie nachystať na jar či zimu. A pritom sme až doteraz opomínali „problémy“, ktoré sa venujú vášmu šatníku doslova. Problémy, s ktorými bojujeme všetci každučké ráno. Ako si zorganizovať naše skrine tak, aby oblečenie nevyzeralo ako šalát? Ako si zložiť veci tak, aby sme našli to, čo potrebujeme? A ako si uschovať šaty, aby vyzerali dobre čo najdlhšie?

Na všetky tieto otázky prinášame odpovede. Páni, tu sú tipy, ako si zorganizovať svoj šatník.

1. Neprepchávajte

Pohľad do skrine, kde sa tlačí o 20 % viac oblečenia, ako by skutočne malo, je nám všetkým dobre známy. Stláčaním vecí však uvádzate do pohybu nielen šatníkový chaos, ale najmä znižujete životnosť oblečenia. Košele sa krčia, goliere sa deformujú, gombíky odpadávajú. A to nehovoríme o sakách! Ich „namačkanie“ na seba ničí plecnice a látku, takže vaše krásne vlnené obleky môžu rýchlo skončiť ako zničené vlnené obleky.

Kľúčom je mať medzi každou vecou priestor aspoň na ešte jeden vešiak. Skriňa tak bude prehľadnejšia a vaše veci nebudú trpieť.

2. Používajte správne vešiaky

Vešiaky

Použitie správnych vešiakov je alfou a omegou dobre zorganizovaného šatníka.
Ak odkladáte saká a obleky, vždy siahnite po vešiakoch, ktoré majú širokú plecnicu. Tá nedovolí saku stratiť svoj tvar, najmä v ramenách. Ak máte možnosť, obleky dávajte na vešiak, ktorý má priestor na nohavice vystlaný gumou, nohavice sa tak nezošmyknú a na vás nebude jeden deň čakať nepríjemné pokrčené prekvapenie.

Pri košeliach je však úplne zbytočné mať širokú plecnicu, ktorá zaberá v šatníku veľa miesta. Úplne pokojne siahnite po úzkych vešiakoch, dokonca, ak je o priestor skutočne núdza, veľmi dobre poslúžia aj kovové z čistiarne.

3. Ale pamätajte aj na to, že môžete aj skladať

Skladanie

Vedzte, že nie všetko je treba vešať, dokonca pri niektorých veciach by sme to ani neodporúčali. Voľnočasové nohavice či džínsy sa tak ľahko nepokrčia, a preto nie je dôvod plytvať priestorom ich vešaním. Pokojne ich zložte na polovicu a vložte do poličky.

Samostatnou témou sú svetre a pulóvre. Všetko pletené sa na vešiaku zbytočne vyťahá a stratí formu. Preto dajte na nás a radšej si ich zložte pekne na seba.
Je fajn si tieto veci občas „preskladať“, aby ste ich zbytočne nekrčili. Tak ako na vojne. Budete mať vždy pocit fantastického zadosťučinenia.

4. Pravidlo jedného roku

PRAVIDLO JEDNÉHO ROKU

Všetky pravidlá uvedené vyššie skôr či neskôr vyletia von oknom. Stále kupujeme nové veci, priestor sa zmenšuje a my sme čoskoro späť v našom starom dobrom neporiadku. Tak, ako je super zaobstarať si niečo nové, je dôležité vedieť veci posunúť ďalej. Sadnite si aspoň raz sa rok k skrini a spravte si audit. Ak ste kus oblečenia nemali za posledný rok ani raz na sebe, je čas sa rozlúčiť. Napokon, nemusí putovať do koša, ale môže spraviť radosť niekomu inému.

Náš TIP: Prečítajte si, ako sa starať o oblečenie, ktoré vám potom bude robiť radosť dlhé roky.

5. A čo s topánkami?

Style guide

Topánky sme do nášho zoznamu zaradili z prozaického dôvodu. Ak máte radi svoje svetre, držte ich od topánok radšej čo najďalej. Mole totiž milujú arómu celý deň nosených topánok… Asi viete, kam s tým mierime.

A keď sme už pri tých topánkach, nie je od veci zaobstarať si napináky vyrobené z cédrového dreva. Nielenže absorbujú pot, dávajú topánke aj peknú arómu. Jednoducho ich aspoň na dva dni do topánky vložte hneď po vyzutí.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest