Umenie módy

Ako sa starať o oblečenie – obleky, košele a doplnky

Posledné roky z každej strany počúvame, ako si ľudia zvykli vymeniť staré či nefungujúce veci za nové namiesto toho, aby sa pokúsili ich opraviť. V minulosti, keď nebol taký veľký výber a ani cenová dostupnosť, sa ľudia o svoje veci, či už šlo o domáce spotrebiče alebo oblečenie, starali oveľa viac. Dnes nám nie je ľúto vyhodiť pár eurový mixér a kúpime si rovnako nekvalitný kus, ktorý sa nám zase o dva roky (ako naschvál asi tak týždeň po skončení záruky) pokazí. Rovnako je to s oblečením, ak si poškodíme lacný kúsok, nie je nám ľúto kúpiť si podobný, ktorý zase o pár mesiacov skončí zahrabaný v skrini, lebo zmizla farba, stratil sa tvar či jednoducho tkanina to “nevydržala”. Nie je však lepšie (a aj výhodnejšie) investovať do niečoho kvalitnejšieho, čo vám vydrží roky ako vždy po pár mesiacoch kupovať nové veci?

Investícia do kvalitných odevov sa vám určite oplatí. Pri správnej starostlivosti budú slúžiť dlhé roky a aj ich opraviteľnosť je oveľa jednoduchšia ako pri lacných kúskoch. Business oblečenie je kapitolou samou o sebe. Oblek tvorí možno najdrahší kúsok vo vašom šatníku, no ak sa oň neviete správne starať, môžete ho nenávratne poškodiť. Tu sú naše tipy, ako vám vaše (nielen) business oblečenie bude spoľahlivo slúžiť naozaj dlhé roky.

OBLEK


Mýtom, ktorý hneď na začiatku vyvrátime je, že oblek sa doma neperie, no mal by sa nosiť do čistiarne. Je to však len polovičná pravda. Oblek sa síce neperie vôbec, no do čistiarne by ste ho mali brať raz, maximálne dvakrát do roka. Chemické čistenie totiž citlivé vlákna oslabuje a výsledkom neprofesionálneho zaobchádzania môže byť dokonca úplné zničenie vášho obleku. Čistiareň si preto vyberajte naozaj starostlivo.

Ako sa teda starať o oblek, aby vyzeral stále ako nový?

– Zaobstarajte si špeciálnu kefu. Najjemnejšie čistenie zabezpečia prírodné štetiny. Odolnejšie vlnené látky dobre reagujú na prasacie štetiny, kefa z kozieho vlasu je ešte šetrnejšia, odporúčame ju na obleky z kašmíru či česanej priadze.

– Po každom nosení by ste ho mali zľahka okefovať a vyvetrať (najlepšie na balkóne alebo terase či pri otvorenom okne). Ak je vonku hmlisto a vlhko, nechajte ho pokojne aj na celú noc na vzduchu, látka bude dýchať a pachy, ktoré v tkanine boli sa vyparia.

Nohavice po okefovaní zložte podľa pukov a zaveste na ramienko spolu so sakom. Pozor aj na šírku a pevnosť ramienka. Sako na menšom plastovom ramienku stratí svoj tvar.

– Ak vaše nohavice stratili ostré puky, nikdy ich nežehlite priamo, položte cez ne vlhkú bavlnenú látku, ideálne svetlú, cez ktorú puky zažehlíte. Ak by ste žehlili priamo nohavice, neprirodzene by sa začali lesknúť.

Sako si určite zložte v prípade dlhšej cesty autom (škodí mu otieranie sa o bezpečnostný pás) či počas dlhého sedenia v kancelárii (na lakťoch by sa vám mohli kvôli treniu so stolom vytvárať lesklé miesta).

– Ak sa vám sako pokrčí, naparte ho. Dnes už existuje množstvo naparovacích žehličiek, s ktorými to zvládnete raz dva. Ak by ste si chceli pomôcť napríklad na cestách, keď žehličku so sebou nemáte, pomocou horúcej vody vytvorte v kúpeľni hustý hmlový opar a do tohto vlhkého prostredia zaveste sako (či celý oblek). Pokrčené miesta sa vyrovnajú a vlákna absorbujú vlhkosť, vďaka čomu sa obnoví ich pružnosť.

Škvrny ideálne čistite hneď. Vždy postupujte z vonkajšej strany smerom do stredu, aby ste zabránili tvorbe kruhov a šmúh po vyschnutí látky.

– Ak nosíte do práce oblek, mali by ste striedať aspoň dva – tri. Je dôležité nechať ho aj “odpočívať”.

– V prípade, že máte oblek len na sviatočné príležitosti a dlhšie vám visí v skrini nevyužitý, dajte ho do špeciálneho (priedušného) obalu, ktorý ochráni látku od prachu, no dovolí tkanine “dýchať”.

KOŠEĽA


Košele, samozrejme, môžete prať doma. Platia tu však tri dôležité kritériá, na ktoré by ste mali dať pozor – farba, odporúčaná teplota vody a rýchlosť otáčok. Pred praním košele roztrieďte podľa farieb. Na biele košele sa často používa prací prostriedok s bielacim účinkom. Farebné a čierne košele zase perte s prostriedkom, ktorý zabezpečí zachovanie farieb. Maximálnu teplotu prania si overte na etikete, ktorý by mala mať každá košeľa. Veľmi dôležité, ak nie najdôležitejšie, je nastavenie rýchlosti otáčok. Príliš vysoké otáčky totiž môžu poškodiť jednotlivé vlákna. Košele odporúčame prať pri rýchlosti otáčok max. 400.

Ak chcete košeli dopriať mimoriadnu starostlivosť, vložte ich do práčky v špeciálnom pracom vaku alebo v obliečke na vankúš.

Košele nikdy nesušte v sušičke. Zaveste ich na ramienko a nechajte preschnúť.

Žehliť by ste ich mali ešte vlhké, ak už ale vyschli úplne, navlhčite si ich vodou v rozprašovači alebo použite naparovaciu žehličku.

Skladujte ich zavesené na ramienku, ak nemáte v skrini dostatok miesta, starostlivo ich poskladajte.

Čistenie košieľ môžete takisto zveriť čistiarni, rovnako ako pri oblekoch však čistiareň vyberajte starostlivo.

KRAVATA


Hodváb je luxusný materiál, ktorý je vyhľadávaný vďaka svojej odolnosti, poddajnosti a prispôsobivosti. V našej ponuke nájdete hodvábne kravaty, motýliky, vreckovky aj šály. Aj o hodváb sa však treba vedieť starať.

Kravatu často zaväzujete na rôzne typy uzlov, tým sa hodváb krčí, po každom nosení by ste preto mali kravatu starostlivo rozviazať. Uzol najskôr povoľte, kravatu prevlečte cez hlavu a potom rozviažte. Viazanku odložte, látka by sa mala sama narovnať, s väčšími záhybmi si poradí naparovacia žehlička. Hodváb však určite nežehlite priamo, položte si na ňu bavlnenú látku.

Kravaty skladujte buď zavesené na ramienko s hladkou stredovou časťou (aby sa látka nezachytávala) alebo ich zrolované zložte do zásuvky.

Prvým krokom pri starostlivosti o váš oblek, košeľu či doplnky by vždy mal byť pohľad na etiketu so znakmi starostlivosti. Tie vám ukážu správny smer.

NÁŠ TIP – Pozrite si aj tipy, ako sa postarať o džínsy a iné pevnejšie oblečenie.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest