Umenie módy

Starostlivosť o džínsy a iné pevnejšie oblečenie

Ak sa o niečo naozaj kvalitné pravidelne a správne staráte, je prirodzené, že vám to bude robiť radosť dlhší čas. Či už ide o obľúbenú bylinku v záhrade, auto, domáci spotrebič alebo oblečenie. Nesprávnou starostlivosťou môžete svoje veci beznádejne zničiť, a to by bola predsa škoda. Po článku o starostlivosti o obleky, košele a hodvábne doplnky prinášame naše tipy, ako sa starať o oblečenie z denimu (a inej pevnej látky) tak, aby vám vydržalo čo najdlhšie.

Pranie

Džínsy sú ušité z pevnejšieho a odolnejšieho materiálu, ktorý nepotrebuje časté pranie. Ak sa vám na nich urobil fľak, skúste ho oprať lokálne. Na prípadný zápach vyskúšajte trik s mrazom – džínsy dajte do mrazničky (ideálne na noc), pol hodinu pred obliekaním ich vyberte a sú ako nové.

Keď už príde ten čas, kedy džínsy potrebujú vodu a mydlo:

– obráťte ich na ruby,

– perte ich len s podobnými kúskami oblečenia, zvyknú púšťať farbu,

– perte pri nízkych teplotách (max. 30 – 40 stupňov Celzia), inak môžu stratiť farbu a zraziť sa,

– nepoužívajte aviváž, džínsy by sa kvôli nej ľahšie vyťahali,

– ak má vaša práčka program na pranie pevnejších kúskov oblečenia, ako sú práve džínsy či bundy, využite ho.

Sušenie

Džínsy a iné pevnejšie nohavice či bundy sušte na prirodzenom vzduchu, ideálne zavesené hore nohami alebo vo vodorovnej polohe. Sušičku nikdy nepoužívajte, džínsy by sa vám mohli o nejaké to číslo zmenšiť.

Žehlenie

Väčšina džínsov má v sebe aj prímes elastanu kvôli pružnosti a pohodliu pri nosení. Obliekaním džínsy mierne „povoľujú” a praním sa látka trochu „zrazí”. Žehliť ich teda nemusíte, telu sa vďaka elasticite prispôsobia. Ak by ste ale pred oblečením chceli, aby boli trochu poddajnejšie a mäkšie, práve žehlenie vám v tom pomôže.

Uloženie

Ak máte v skrini miesto na zavesenie nohavíc z pevnejšieho materiálu (oblekové nohavice, veríme, máte v skrini zavesené), urobte tak, materiál bude dýchať. Pokojne ich však aj poskladajte a uložte na poličku, nepokrčia sa. A ak náhodou, po oblečení sa opäť vystrú.

Pri akomkoľvek type oblečenia vám odporúčame riadiť sa pokynmi na etikete oblečenia. Výrobca najlepšie vie, aká starostlivosť je najvhodnejšia.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest