Umenie módy

Starostlivosť o džínsy a iné pevnejšie oblečenie

Ak sa o niečo naozaj kvalitné pravidelne a správne staráte, je prirodzené, že vám to bude robiť radosť dlhší čas. Či už ide o obľúbenú bylinku v záhrade, auto, domáci spotrebič alebo oblečenie. Nesprávnou starostlivosťou môžete svoje veci beznádejne zničiť, a to by bola predsa škoda. Po článku o starostlivosti o obleky, košele a hodvábne doplnky prinášame naše tipy, ako sa starať o oblečenie z denimu (a inej pevnej látky) tak, aby vám vydržalo čo najdlhšie.

Pranie

Džínsy sú ušité z pevnejšieho a odolnejšieho materiálu, ktorý nepotrebuje časté pranie. Ak sa vám na nich urobil fľak, skúste ho oprať lokálne. Na prípadný zápach vyskúšajte trik s mrazom – džínsy dajte do mrazničky (ideálne na noc), pol hodinu pred obliekaním ich vyberte a sú ako nové.

Keď už príde ten čas, kedy džínsy potrebujú vodu a mydlo:

– obráťte ich na ruby,

– perte ich len s podobnými kúskami oblečenia, zvyknú púšťať farbu,

– perte pri nízkych teplotách (max. 30 – 40 stupňov Celzia), inak môžu stratiť farbu a zraziť sa,

– nepoužívajte aviváž, džínsy by sa kvôli nej ľahšie vyťahali,

– ak má vaša práčka program na pranie pevnejších kúskov oblečenia, ako sú práve džínsy či bundy, využite ho.

Sušenie

Džínsy a iné pevnejšie nohavice či bundy sušte na prirodzenom vzduchu, ideálne zavesené hore nohami alebo vo vodorovnej polohe. Sušičku nikdy nepoužívajte, džínsy by sa vám mohli o nejaké to číslo zmenšiť.

Žehlenie

Väčšina džínsov má v sebe aj prímes elastanu kvôli pružnosti a pohodliu pri nosení. Obliekaním džínsy mierne „povoľujú” a praním sa látka trochu „zrazí”. Žehliť ich teda nemusíte, telu sa vďaka elasticite prispôsobia. Ak by ste ale pred oblečením chceli, aby boli trochu poddajnejšie a mäkšie, práve žehlenie vám v tom pomôže.

Uloženie

Ak máte v skrini miesto na zavesenie nohavíc z pevnejšieho materiálu (oblekové nohavice, veríme, máte v skrini zavesené), urobte tak, materiál bude dýchať. Pokojne ich však aj poskladajte a uložte na poličku, nepokrčia sa. A ak náhodou, po oblečení sa opäť vystrú.

Pri akomkoľvek type oblečenia vám odporúčame riadiť sa pokynmi na etikete oblečenia. Výrobca najlepšie vie, aká starostlivosť je najvhodnejšia.

Ak sa chcete dozvedieť niečo viac o histórii džínsov, prečítajte si tieto zaujímavosti.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest