Umenie módy

Pravidlá etikety, ktoré sú stále aktuálne

Slušnosť, zdvorilosť a empatia sú vlastnosťami, ktoré by nemali chýbať žiadnemu gentlemanovi. Dnes často počúvame (a niekedy, bohužiaľ, aj vidíme), že pravidlá spoločenského správania sa nedodržiavajú. Práve preto sme sa rozhodli priblížiť vám pravidlá etikety, ktorá formuje medziľudské vzťahy, správanie v spoločnosti a kultúru aj v súčasnosti.

Hovorí sa, že prvé pravidlo správania dvornej šľachty stanovil záhradník francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV., známeho ako Kráľ Slnko. Zakázal vraj vtedy samopašným párikom chodiť po pestovaných trávnikoch vo Versailles tak, že do nich napichol tabule so zákazom. Kráľa Slnko považovali ľudia takmer za boha, a prepracované pravidlá definovali napríklad jeho ukladanie na spánok. Vďaka zložitým ceremoniálom na jeho dvore vznikli aj pravidlá zasadacieho poriadku a kravata sa stala súčasťou pánskeho šatníka.

Ďalšie zásluhy na formovaní etikety mala britská a francúzska diplomacia. Po úpadku šľachty vzrástol počet ľudí z nižších vrstiev ako panstvo a rôzni obchodníci, ktorí sa začali pohybovať v spoločnosti a preberať niektoré aristokratické spôsoby života. V 18. storočí sa pre príslušníkov tejto vrstvy ujal výraz „gentleman“.

Rozdiely medzi vrstvami sa postupne stierali a dnes chodí „do spoločnosti“ (do divadla, na firemný večierok, do reštaurácie…) už takmer každý. Aj preto sa pravidlá etikety prispôsobujú súčasnosti a sú menej formálne. V tomto článku vám ukážeme niekoľko situácií, v ktorých by sa pravidlami etikety mal moderný gentleman stále riadiť.

Koho komu predstavujeme?

Aj keď sme si podľa ústavy všetci rovní, v „spoločnosti“ sú niektorí ľudia spoločensky významnejší – konkrétne je to žena, starší a nadriadený (sem patrí aj klient, obchodný partner, hosť, verejní činitelia a pod.). Preukazujeme im úctu, otvárame dvere, usádzame ich na čestné miesta… Zo spoločensky významnejších osôb je žena tá najdôležitejšia. Má síce rovnocenné postavenie s akýmkoľvek mužom, no to nás nezbavuje povinnosti správať sa k nej galantne.

Ak sa chceme medzi sebou baviť, je ideálne, keď sa navzájom poznáme. Takže koho komu predstavujeme? Muž sa predstaví žene ako prvý a potom sa predstaví žena mužovi. V prípade, že zoznamuje hostiteľ – najskôr predstaví žene muža a potom ženu mužovi. Ruku ako prvá podáva spoločensky významnejšia osoba (žena). Predstavujeme sa postojačky, muži so zapnutým sakom.

Kto navrhuje tykanie?

Vykanie je v našej spoločnosti zakorenené ešte ako pozostatok rakúsko-uhorskej monarchie. V mnohých krajinách je pokladané za odmerané (Amerika, Škandinávia), niekde zase tykanie prichádza až po veľmi dlhom čase (Nemecko).

Tykanie navrhuje spoločensky významnejšia osoba a teoreticky ho nie je možné odmietnuť. Jedinou výnimkou je navrhnutie tykania na pracovisku – tam je to len na rozhodnutí šéfa, aj keď je mladší a je muž. Iba nadriadený určuje, v akých vzťahoch bude so svojimi podriadenými, a tykanie patrí medzi nástroje formujúce vzťahy na pracovisku. Samozrejme, v prípade rovnocenne postavených kolegov je opäť spoločensky významnejšia žena a starší kolega, ktorí tykanie môžu navrhnúť.

Ako kráčať po schodoch? 

Keď sa do módy dostali krátke sukne, gentleman kráčal po schodoch výlučne pred dámou, dolu schodmi mala zase prednosť ona. Dnes sa riadime skôr pravidlami bezpečnosti a pohodlia spoločensky významnejšej osoby. Hore schodmi teda ako prvá kráča žena a muž ako opora za ňou. Dolu schodmi ide ako prvý muž, aby jej v prípade zakopnutia pomohol.

Ako sa obliecť na spoločenskú udalosť?

Návšteva akejkoľvek spoločenskej udalosti, či ide o kino, divadlo, koncert, banket, vernisáž, si vyžaduje osobité pravidlá v odievaní. Ak dostanete na pozvánke určený dress code, mali by ste sa ním riadiť. Nedodržanie dress code je neúctivé voči hostiteľovi. Ak sú pre vás výrazy ako smart casual, black tie, coctail a podobne ešte stále veľkou neznámou, kliknite na náš návod na akýkoľvek dress code na svete a určite sa nestratíte.

V prípade, že sa chystáte na koncert vážnej hudby či do divadla, pozrite si článok, vďaka ktorému absolvujete akékoľvek spoločenské podujatie s ľahkosťou.

Návod, ako sa pripraviť na ples, sme už takisto pre vás pripravili.

Kto prvý vchádza do budovy?

Pri vstupe do budovy alebo miestnosti takisto platia drobné pravidlá. Muž dáva prednosť starším, váženým osobám, nadriadeným a, samozrejme, ženám. Otvorí dvere a podrží ich, aby mohla žena pohodlne vstúpiť. Sú však výnimky, kedy ako prvý vchádza muž – v prípade, že ide o priestory pre ženu neznáme, nezvyčajné, a týmto ju symbolicky chráni. Patria sem napríklad reštaurácie, športové štadióny, rady v kine či v divadle. Dverami vo vnútri budovy prechádza ako prvá vždy žena. A všade navyše platí – prednosť majú tí, ktorí z budovy alebo miestnosti vychádzajú, až potom môžu vstúpiť vchádzajúci.

Ako vybrať vhodnú kyticu?

Kvety v rôznych podobách sú vhodným darčekom na mnoho príležitostí. Niekedy sú hlavným darom, inokedy dopĺňajú iný darček, no nemôžeme nimi naozaj nič pokaziť. Viete, ako často kupovať partnerke kvety? Podľa čoho vyberať kvety do kytice? Alebo čo kvetmi viete vyjadriť? V spolupráci s celosvetovo uznávaným floristom Róbertom Bartolenom sme pre vás pripravili jednoduchý manuál, ako potešiť kvetmi ženu, či už je to vaša partnerka, mama alebo kolegyňa.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest