Osobnosti, Umenie módy

Ikona štýlu – Alain Delon

Alain Delon

Všetci z nás z času na čas hľadáme inšpiráciu, ktorá by nám pomohla pri hľadaní nášho štýlu. Veď práve inšpirácia nám pomáha dotvárať jedinečnú osobnosť. Či sú to staré filmy Steva McQueena alebo fotografie Caryho Granta, niekedy môže byť ťažké uchopiť podstatu toho, čo robí štýl človeka výnimočným. Preto sa počas nasledujúcich mesiacov pokúsime pre vás rozpitvať velikánov štýlu. A nemôžeme predsa začať inde ako u Alaina Delona.

Alain Delon

Skutočne málo mužov dokáže vyzerať v obleku tak dokonale ako Alain Delon. Jeho kariéra začala prekvitať počiatkom šesťdesiatych rokov potom, ako slávne ukázal svoj chrbát Hollywoodu. Delon sa odmietol podrobiť americkej konformite a najmä povinnosti naučiť sa anglicky, a preto svoje miesto musel hľadať v kinematografii z Francúzska. Nebolo by to však po prvýkrát, čo Delon stál tvárou v tvár rebélii. Vyhadzov zo školy či takmer ročný pobyt vo vojenskom väzení sa odzrkadlili na jeho prístupe k životu viac než čokoľvek iné.

Alain Delon

Alain Delon však nepatrí medzi hercov, ktorí by si zaslúžili titul ikony štýlu len pre svoje outfity vo filmových rolách. Aj keď postavy Toma Ripleyho (Plein Soleil) či Jefa Costella (Le Samourai) sú samy o sebe ikonické, je to práve Delonova osobnosť, ktorá jeho štýlu dáva to „je ne sais quoi“. Z jeho prejavu vždy vyžaruje nonšalancia, máte z neho pocit, že mu je vlastne úplne jedno, čo má na sebe. Presný opak jeho upravených francúzskych krajanov, je v tom skôr niečo také…talianske.

Na prvý pohľad je jeho štýl definovaný veľmi jasne. Delon nikdy nepotreboval byť extravagantne oblečený, pozornosť na seba strhával svojou osobnosťou, nie oblečením. Práve v jednoduchosti je krása, ktorou sa dosiahne veľmi veľa, pravidlo, ktoré je dnes v móde často zabúdané. Modré a šedé obleky s bielou košeľou, kravata len výnimočne a ak aj, tak len v jednofarebnom hodvábe tmavej farby. Jediným verným doplnkom bola cigareta kývajúca sa z kútika pier.

Vo voľnom čase Delon vždy preferoval rovnako jednoduchý štýl. Opäť hlavnú úlohu zohráva biela košeľa, rozopnutá o ten jeden gombík naviac, doplnená o pletený sveter a jednoduché chinos. V skratke, štýl francúzskej riviéry par excellence.

Alain Delon

Je zvláštne, že štýl Alaina Delona sa dá zhrnúť do dvoch krátkych odstavcov napriek tomu, že ho mal nekonečne veľa. Dáva nám všetkým lekciu v tom, že príliš sa snažiť nie je vždy tak úplne potrebné. Na tom, čo nosí, nie je nič špeciálne, a aj napriek tomu stelesňuje to, čo všetci v obliekaní hľadáme. Je to staré známe klišé, nie je dôležité, čo nosíte, ale ako to nosíte. A presne o tom je Alain Delon.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest