Zo zákulisia značky

Cesta pulóvrov a svetrov – z klbka priadze až do vášho šatníka

Pôvod vecí, ktoré jeme, používame či nosíme na sebe mnohých z nás zaujíma. Chceme vedieť, kde to bolo vypestované, kde a ako to vzniklo, či kto to vyrobil. Zákulisie alebo niečo, čo nie je vidieť na prvý pohľad, automaticky vyvoláva otázky. A my vám radi prinášame odpovede. Po nahliadnutiach do výroby našich sák a oblekov, košieľkožených výrobkov vás dnes prevedieme výrobou našich pletenín.

Na začiatku tvorby je inšpirácia. Tú náš dizajnér čerpá všade okolo seba – na uliciach, v médiách, ale najmä na zahraničných veľtrhoch a výstavách, ktoré navštevuje. Jednou z jeho najobľúbenejších je Pitti Uomo vo Florencii, ale rád chodí aj na veľtrh Panorama Berlín či Première Vision v Paríži. Tam síce vyberá kvalitné materiály na naše nohavice, no kolekciu berie ako celok a vždy sa snaží navrhovať ju tak, aby ste jednotlivé kúsky mohli spolu kombinovať.

Kvalitné materiály

Kvalitné priadze, ktoré na pletenie našich pulóvrov a svetrov používame sú z Nemecka a majú niekoľko certifikátov ktoré zaručujú, že výsledné produkty sú bezpečné pre ľudí aj životné prostredie. Pri výbere priadze prihliadame, v ktorej kolekcii pulóver či sveter bude – či potrebujeme ľahšiu, vzdušnejšiu na jar a leto alebo hrejivejšiu a hrubšiu na jeseň a zimu.

Rovnako sa pozeráme aj na farebnosť priadzí, a ich kombináciu. V teplejších mesiacoch siahame po svetlejších farbách, naopak, v chladných mesiacoch vyberáme najmä tmavšie, zemitejšie farby.

Lokálna výroba

Pulóvre a svetre, ktoré navrhujeme, pre nás potom pletie menšia rodinná firma na Slovensku s viac ako 30-ročnou tradíciou. Naša spolupráca je už po rokoch zladená – často stačí len opísať slovami našu predstavu a oni nám ju splnia v podobe vzorky, ktorú následne pripomienkujeme a dolaďujeme k dokonalosti.

Už pri výbere priadzí máme predstavu o finálnom produkte – či to bude pulóver ku krku alebo s výstrihom do V, rolák, či bude mať golier alebo to bude sveter na zapínanie, či bude jednofarebný alebo bude mať vpletený nejaký vzor a iné farby. V kolekcii sa vždy snažíme mať taký mix, aby si vybral každý. Jednoduchšie kúsky, ktoré sú ľahko kombinovateľné so zvyškom kolekcie, aj výraznejšie pulóvre, ktoré sú dominantou výsledného outfitu.

Starostlivosť

Kvalitné materiály a správna starostlivosť sú zárukou dlhej životnosti oblečenia. Preto je v priadzach, z ktorých pletieme naše pulóvre a svetre okrem bavlny, vlny a kašmíru aj podiel polyamidu, lycry či akrylu. Vďaka nim je finálny produkt pružnejší, pevnejší a odolnejší. Materiály vyberáme aj s ohľadom na ich jednoduchú údržbu. Vždy však odporúčame sledovať symboly ošetrenia a riadiť sa nimi. Vďaka nim bude vaše oblečenie dlho ako nové.

Pulóver by freier.o210

Počas stáže, ktorú u nás strávila dizajnérka Terézia Feňovčíková pôsobiaca pod značkou freier.o210, sa tvorila kolekcia jeseň/zima. Terka navrhla niekoľko pulóvrov. Jeden z nich sa neskôr s úpravou dostal do predaja.

„Samotné navrhnutie produktu vychádza so sezónnych trendov siluety, vzorov a farebnosti, ktoré prihliadajú na rukopis značky. Geometrizácia vzoru, línie a farebné polia boli mojím východiskom. Do návrhov som zapracovala kosoštvorcové a diagonálne delenie plôch, ktoré pretínajú línie vo farebných variantoch. V celej kompozícii sa farebnosť polí a liniek harmonicky opakuje,“ hovorí o svojom návrhu Terka.

Za poskytnutie priestorov na fotenie ďakujeme majiteľom a správcom Vily K.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest