Umenie módy, Zo zákulisia značky

Cesta kože

Brašnárstvo s dlhoročnou históriou by asi málokto hľadal v našich končinách. Umelecké spracovávanie kože do jedinečných tašiek či opaskov ľuďom obyčajne prinesie obraz francúzskej manufaktúry v malom podzemí parížskeho domu alebo talianskej vidieckej dielne niekde v nízkych kopcoch Toskánska. Ručnú prácu, ktorá stojí za tými najúžasnejšími koženými výrobkami však pri troche hľadania nájdeme aj u nás, v Bratislave.

Malá nenápadná budova schovaná na pomedzí starej Trnávky a Ružinova schováva vo svojich útrobách skutočný poklad. Na malú manufaktúru, ktorá pre nás vyrába všetky kožené výrobky sme narazili už pred viac než desiatimi rokmi a každá naša návšteva nás len utvrdí v prvotriednosti ich práce.

Pri našej dnešnej návšteve nás pri vstupe víta majiteľ, aby nám porozprával, ako kožené opasky, tašky či peňaženky vznikajú. Je to odborník naslovovzatý, brašnárstvo je jeho živobytím už skoro štyridsať rokov. Dokonca, ak je to potrebné, stále pracuje spolu so svojimi štyrmi zamestnancami, aby pomáhal uspokojiť dopyt.
V porovnaní s našou minulomesačnou návštevou vo fabrike na košele sme sa tentokrát ocitli v úplne inom svete. Celú továreň, ak je možné túto malú dielňu tak nazvať, tvoria len tri miestnosti. V prvej ihneď náš pohľad upúta veľký regál so stovkami roliek kože vo všetkých farbách dúhy. Práve tu začínajú svoj život všetky ich výtvory.

„Prvým krokom je výber kože. Pracujeme len s tými najlepšími a najkvalitnejšími kožami, ktoré nakupujeme v Taliansku. Prioritou sú pre nás dodávatelia, ktorí sú vyhlásení kvalitou koženého materiálu. Našou výsadou je pracovať len s hovädzou alebo byvoliou kožou,” začína našu prehliadku majiteľ.

Materiál sa v ďalšom kroku musí vystrihnúť na model, ktorý ideme vyrábať. Strihá sa ručne, na základe šablón, ktoré sú vopred vytvorené pre každý jeden model tašky, peňaženky či opasku, opäť ručne.
„Šablóny sa vytvárajú až po vyrobení nultého modelu, na ktorom spolupracujú dizajnéri. Tí prídu s nákresom, podľa ktorého my vytvoríme vzorku. Dizajnéri potom povedia, čo by radi zmenili a upravili. Až potom vytvoríme šablóny, na základe ktorých vyrábame.”

Jednotlivé kusy kože je následne potrebné zrezať na potrebnú hrúbku. „Surová koža je pre finálny výrobok príliš hrubá, musíme ju pomocou stroja s extrémne ostrými nožmi rozrezať, aby sme dosiali jemnosť, akú potrebujeme,” vysvetľuje majiteľ.

Ďalším krokom vo výrobe je drobná príprava. Na potrebné diely sa vypália iniciály, prípadne do kože vložíme kovové logo, našijeme zips a nastriháme podšívku.

Keď je všetko pripravené, pracovník berie všetky diely do druhej miestnosti. Ukladá ich k sebe na stôl a začína zošívať všetky diely. Opäť pracuje výlučne so svojimi rukami, jediným pomocníkom je šijací stroj.

„Každý jeden kus vyrába jeden človek od začiatku až do konca. Na výrobu jednej tašky je potrebné často až dvanásť hodín práce. Nie sme pásová, ale zákazková výroba nemeckej školy. Ide o náročnú a odbornú prácu, ktorá je však neporovnateľná s veľkovýrobami v zahraničí,” vraví majiteľ pri pohľade na štyroch ľudí usilovne zaborených do práce. Pohľad dopĺňa len vôňa kože a občasný zvuk šijacieho stroju.

Z každého produktu, ktorý opustí brány tejto manufaktúry je cítiť jeho príbeh. Príbeh rúk, ktoré umožnili, aby sa z rolky kože stal nádherný výrobok hodný obdivu. My dúfame, že aj vďaka nám budete odteraz vidieť vo vašich taškách, peňaženkách či opaskoch niečo viac.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest