Umenie módy, Zo zákulisia značky

Svetové saká vznikajú na Slovensku

Pôvod výrobku môže napovedať o jeho kvalite skutočne veľa. Keď hľadáte kvalitné hodinky, pozeráte sa po švajčiarskych. Ak zas chcete auto s povesťou precíznosti, kúpite si nemecké.

Zamyslite sa však na moment, čím je známe Slovensko. Určite málokto z vás by na prvú povedal, že to je práve oblečenie, aj napriek tomu, že odevná výroba má v našich končinách dlhoročnú históriu, o ktorej však vedia len tí najzasvätenejší.

Fakt, že nielen domáce, ale aj svetové značky toho najväčšieho kalibru využívajú expertízu slovenských krajčírok a krajčírov svedčí o tom, že Slovensko je synonymom toho najkvalitnejšieho oblečenia.

V minisérii o pôvode našich produktov pokračujeme na východnom Slovensku, v Michalovciach. Aj napriek tomu, že odevný priemysel sa na prvý pohľad koncentruje v západnej časti krajiny, na jej úplne druhom konci môžete nájsť fabriku, ktorá je v prevádzke už od roku 1937. Tu už viac ako dvadsať rokov vyrábame naše obleky, saká či nohavice.

Aj napriek tomu, že firma patrí svojou veľkosťou k tým väčším, majitelia nám svojím osobným prístupom dajú pocítiť, že sa nachádzame skôr v malej manufaktúre. Kladú dôraz na najvyššiu kvalitu ich produkcie a neustále investujú svoju energiu nielen do technológie, ale aj do zamestnancov. Stačí sa pár minút poprechádzať po chodbách, aby vám bolo jasné, že tu ľudia pracujú dlhé roky skutočne radi.

Tak ako pri každom inom výrobku, aj tu začína celý príbeh ešte pred bránami fabriky. Materiály sme starostlivo vybrali dlhé mesiace vopred od dodávateľov, ktorí nám zaručujú, že sako, oblek, či nohavice budú nielen dobre vyzerať, ale najmä sa pohodlne nosiť. Prvotné suroviny prichádzajú k nám z rôznych krajov Európy, pretože nemecká bavlna či talianska vlna patria k tým najlepším na svete. Ak by sme vyrábali z iných materiálov, nebolo by to skrátka ono.

Príbeh jedného saka


V momente keď materiál dorazí do výroby, začína sa na ňom pracovať. Napriek tomu, že od prvej chvíle výrobok nestojí na mieste ani minútu, bude trvať až 150 hodín, než sa dokončí.

Prvým krokom je však nastrihať materiál na drobné kúsky, ktoré za pár týždňov nájdete u nás v predajni ako jeden celok. Kombinácia počítačom riadených nožov a precíznej ruky strihača látku rozčlení na puzzle, ktoré následne putujú ďalej továrňou cez takmer sto stanovíšť. Jednotlivé diely nasadnú na dve rozdielne línie, počas ktorých prejdú rukami asi štyridsiatim dvom pracovníkom. Zatiaľ čo jedni pracujú na šití rukávu, druhí sa sústreďujú na predné a zadné diely sák a ich spojenie s podšívkou.

Automatizáciou nie je možné dosiahnuť dokonale ušité sako či nohavice, a preto je ručná práca stále alfou a omegou každého jedného úkonu. Priebežné prežehlenie a kontrola kvality zaručujú, že aj ten najmenší detail je dotiahnutý do dokonalosti.

Na konci dielne sa zrazu ako pohnutím magického prútiku stretnú so sekundovou presnosťou rukávy a sako, aby zo súborov častí po prvýkrát vzniklo hotové sako. To má však stále veľmi ďaleko od hotového kúsku, musí prejsť ďalšou kontrolou kvality, ktorá hľadá aj tie najmenšie nedostatky v šití. Až po ich schválení môže prísť na rad finálne žehlenie. Skúsení majstri musia dávať extrémny pozor, s akým materiálom pracujú, pretože aj rozdiel niekoľkých stupňov Celzia môže pri žehlení spôsobovať problémy. Deväť operácií žehlenia, rukávov, fazóny či goliera zabezpečí, že na saku všetko krásne sedí.

Keď kontrolór schváli, že sako je vyžehlené podľa najvyšších štandardov, dochádza k poslednému kroku, našitiu gombíkov. Je to symbolický zlatý klinec zdĺhavého procesu, ktorý saku či nohaviciam dá finálny dotyk.

Tak ako švajčiarski hodinári dlhé desaťročia pilujú techniku dokonalej výroby, aj slovenskí krajčíri dokázali za tie roky prísť na spôsoby výroby, ktoré sa inde vo svete len tak nenájdu. Práve preto môžeme byť právom hrdí na oblečenie zo Slovenska. Pretože je naše, ale ušité v svetovej kvalite.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest