Umenie módy, Zo zákulisia značky

Ako si vybrať oblečenie podľa materiálového zloženia

Kvalitné suroviny sú základom akéhokoľvek produktu. Rovnako je to aj v módnom priemysle, kde sú kvalitné materiály, ich precízne spracovanie do finálneho módneho kúsku a správna starostlivosť zárukou dlhej životnosti. To, ako sa v oblečení cítite neovplyvňuje len dobre padnúci strih, ale najmä materiál, z akého je oblečenie ušité. Pozrite sa, z akých materiálov šijeme naše kolekcie.

Košele


Aby ste sa v košeli cítili čo najlepšie, mala by byť ušitá z prírodného materiálu, ktorý je priedušný a príjemný na nosenie. Ako napríklad bavlna.

Bavlna je asi najviac používaný materiál v módnom priemysle. Patrí k prírodným tkanivám, jej vlákna sa získavajú z plodov kríka bavlníka. Ten je veľmi náročný na vodu, na vyprodukovanie 1 kg bavlny je potrebných až 10 000 l vody (globálny priemer). Zároveň sa v boji proti škodcom pri jej pestovaní používa veľké množstvo pesticídov a insekticídov, ktoré obsahujú rôzne škodlivé látky. Tie majú negatívny vplyv na životné prostredie aj zdravie samotných farmárov.

Keďže situácia s takýmto pestovaním bavlny je neudržateľná, nezisková organizácia Better Cotton Initiative BCI (Iniciatíva za zodpovednejšiu bavlnu) sa od roku 2005 snaží zlepšiť podmienky pestovania pre farmárov, aj jeho vplyvy na životné prostredie. Organická bavlna sa pestuje bez syntetických postrekov a na pôde, ktorá nemôže využívať pesticídy a insekticídy minimálne 3 roky. Takáto pôda má viac živín a lepšie si udržuje vlhkosť, preto je na zavlažovanie potrebných menej litrov vody. Vypestovanie takého istého množstvo bavlny organickým spôsobom ale potrebuje oveľa väčšiu plochu úrodnej pôdy, čo sa odráža na koncovej cene organickej bavlny.

K pozitívnym vlastnostiam bavlny patrí dobrá znášanlivosť vysokých teplôt prania, preto sa z nej šijú aj napríklad posteľné obliečky. Jej nevýhodou je krčenie, ktoré sa ale dá jednoducho vyriešiť žehlením, bavlna dobre znáša vysoké teploty aj pri žehlení.

Naše košele sú ušité zo 100 % bavlny od firiem Getzner, Sidogras alebo Tekstina. Všetky spoločnosti veľmi dbajú na životné prostredie a udržateľnosť svojich produktov. Bavlna, ktorú od nich odoberáme má niekoľko certifikátov potvrdzujúcich, že je pestovaná šetrne a zodpovedne nielen k prírode, ale aj ľuďom.

Okrem bavlnených košieľ sú v našich letných kolekciách aj košele z ľanu, ktorý je ideálnym materiálom na teplé dni. Je ľahký, priedušný a je príjemný k pokožke. Ľan je rovnako ako bavlna prírodný materiál – získava sa zo stonky ľanu siateho.

V minulosti bol ľan veľmi významnou poľnohospodárskou plodinou. Archeologické nálezy na našom území poukazujú na používanie ľanu, ľanových semien a textílií z ľanu už od začiatku 4. storočia. Vyrábala sa z neho jemná látka, z ktorej sa šila posteľná bielizeň, utierky, obrusy, závesy, sviatočné odevy a iné oblečenie. Dnes už je rozšírený menej, no vďaka svojim dobrým vlastnostiam patrí k obľúbeným letným materiálom. Má dobré termoregulačné schopnosti, dobre absorbuje a odvádza vlhkosť a teplo, a preto v zime hreje a v lete príjemne chladí. Jeho nevýhodou je krčenie, no tým, že je to jeho prirodzená vlastnosť, na oblečení to zvyčajne ani nevyzerá zle.

Okrem košieľ je ľan často súčasťou aj našich oblekov, nohavíc a sák. Vďaka jeho vlastnostiam sa tieto kúsky stávajú veľmi príjemnými na nosenie, a keďže ľan patrí k najekologickejším materiálom, je najsilnejším a najpevnejším prírodným vláknom a používaním a časom sa jeho vlastnosti dokonca zlepšujú, je definitívne tou správnou investíciou.

Vyskúšajte aj naše strečové košele zo 100 % bavlny, ktoré vďaka nekrčivej úprave nie je potrebné žehliť. Sú pohodlné ako tričko, praktické a do každého počasia.

Obleky a saká


Základné „delenie“ našich oblekov podľa materiálového zloženia je oblek z vlny a oblek zo zmesi materiálov.

Výhody vlneného obleku sú nesporné – keďže ide o prírodný materiál má viacero pozitív. Vlna, ktorá sa získava zo srsti zvierat opakovane po celý ich život strihaním alebo vyčesávaním, je priedušná a má tepelnoizolačné a termoregulačné vlastnosti. Vďaka obsahu lanolínu a štruktúre vlákna vlna nepremokne tak ľahko ako napríklad syntetické vlákno. Má antibakteriálne vlastnosti a vďaka tomu vlnený odev ani po niekoľkonásobnom použití nezapácha. Štruktúra vlneného vlákna totiž spôsobuje samočistiaci efekt. Aj preto odporúčame čistiť vlnené obleky len ich „vyvetraním“. (Viac o starostlivosti o nielen vlnené oblečenie nájdete v tomto článku.)

Naše obleky, saká či kabáty sú šité z kvalitnej ovčej vlny (prípadne merino vlny z Merino oviec) či kašmíru z kašmírových kôz.

Vlnené obleky sú obľúbené najmä vďaka pozitívnym vlastnostiam vlákien, ale aj vďaka kvalite, ktorú vie poskytnúť len prírodný materiál. Jeho negatívom je krčenie, ktoré môže byť napríklad na oblekoch pri častých presunoch autom nepohodlným. Práve preto máme v ponuke aj tzv. zmesové obleky, v ktorých vlnu dopĺňajú syntetické materiály ako polyesterelastan zabezpečujúce nekrčivú úpravu.

Syntetické materiály ako polyester, polyamid alebo elastan sú vyrábané z ropy a k ich pozitívnym vlastnostiam patrí odolnosť, pružnosť, rýchle schnutie a spomínané nekrčenie. Tieto materiály sú cenovo dostupnejšie ako prírodné materiály. Oproti nim sú však menej priepustné, a “vzdušné”. Pri nákupe si teda premyslite, na aké príležitosti oblek budete nosiť a ako sa v ňom chcete cítiť.

Nohavice


Nohavice sú kúskom oblečenia, ktoré by vám naozaj malo sadnúť. Dôležitý je však nielen strih, ale aj samotný materiál, a to, ako sa „správa“ na pokožke.

Nohy nie sú natoľko „háklivé“ na potenie ako vrchná časť tela, preto nohavice zo syntetických materiálov nie sú problémom.

V zložení našich nohavíc prevládajú prírodné materiály, najmä bavlna (v prípade džínsov, chinos či päťvreckových nohavíc) a vlna (v prípade klasických nohavíc), doplnené o syntetické materiály ako polyester, viskóza či elastan.

Viskóza je označovaná ako prírodný materiál, no zároveň ako umelý. Je to z dôvodu, že sa vyrába rozomletím dreva na masu čistej celulózy, no na jej tvorbu je potrebné veľké množstvo chemikálií. Na dotyk pripomína bavlnu, je hladká, splývavá, no nie je natoľko odolná.

Vlákno viskózy je mäkké, savé a netvorí sa v ňom statická elektrina. Nevýhodami viskózy sú menšia odolnosť a krčivosť.

Vďaka obsahu viskózy sú nohavice hladšie a príjemné na pokožke. Polyester zabezpečuje menšiu krčivosť a elastan (nazývaný aj Spandex či Lycra) ich pružnosť. Vlákna elastanu sa totiž vedia natiahnuť na najmenej trojnásobnú dĺžku a po uvoľnení ťahu sa vrátia na pôvodný rozmer.

Pulóvre a svetre


Mäkký a hrejivý pulóver či sveter je tým najlepším kúskom oblečenia do chladného počasia. Pulóvre a svetre v našej ponuke sú z vlny, ktorá (ako sme už spomínali) je priedušná a má tepelnoizolačné a termoregulačné vlastnosti. Vlna je v našich pulóvroch doplnená o akryl, syntetický materiál, ktorý má podobnú textúru, pevnosť a pružnosť ako vlna. Ako iné umelé materiály však nie je priedušný, nehreje a „elektrizuje“, čím priťahuje nečistoty. Dobre sa udržiava, no má sklon k tvoreniu žmolkov.

Akryl je spolu s vlnou súčasťou našich pulóvrov a svetrov práve kvôli tomu, aby sa spojili ich dobré vlastnosti a naše produkty boli pre vás cenovo prístupnejšie.

Doplnky


Doplnky ako kravaty, motýliky, vreckovkyšály dotvárajú váš konečný vzhľad. Preto by ste materiál, z ktorého sú vyrobené nemali podceňovať.

Naše ručne vyrábané doplnky z hodvábu sú veľmi príjemné na dotyk aj nosenie a vyzerajú naozaj luxusne.

Vlákna hodvábu sa tvoria zo zámotku – kokónu húseníc, v ktorom prebieha jej premena na motýľa. Patria k najjemnejším prírodným vláknam. Hodváb je mäkký, priedušný a rovnako ako napríklad vlna má vynikajúce termoregulačné schopnosti – v lete chladí a v zime hreje. Má jemný perleťový lesk a používa sa samostatne, ale aj s vlnou, kašmírom, angorou či mohérom.


Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest