Umenie módy, Zo zákulisia značky

Príbeh košele – z látky až k vám do rúk

Fabrika

Ľudí často zaujíma, odkiaľ pochádza mäso, ktoré varia, ovocie, ktoré dávajú deťom na desiatu či zelenina, ktorou si ozdobujú večerné taniere. Je to prirodzená ľudská zvedavosť, a pomocou nej máme možnosť rozlišovať to kvalitné, zdravé a dobré.

Odkiaľ však pochádza oblečenie, ktoré si každé ráno na seba obliekame? Kto stojí za niťami, z ktorých sú utkané veci v našich skriniach?

My v Alain Delon sa nemusíme hanbiť za pôvod našich výrobkov, práve naopak, veľmi radi sa s vami podelíme o príbehy, ktoré stoja za každým jedným kusom oblečenia. Aby ste aj vy za našimi výrobkami mohli vidieť viac než len kus látky. Tak ako keď si kupujete v potravinách vajíčka či syr. Pretože naším cieľom je nielen to, aby ste vyzerali štýlovo, ale aby ste si mohli byť istí, že si na seba obliekate skutočne len to najlepšie.

Miniséria o príbehoch našich vecí by ani nemohla začať inak ako príbehom našich košieľ. Skôr než sa však ktokoľvek pustí do práce, košeľa začína svoju cestu vo fabrike na látky. Ak nepoužijete kvalitnú múku, ani ten najlepší pekár na svete dobrý chlieb neupečie. To isté platí pri oblečení. Tie najkvalitnejšie suroviny sú jedným z najdôležitejších prvkov v reťazi, a preto vaša košeľa začína svoj život v rakúskom meste Bludenz. Materiál je tkaný vo fabrike Getzner s takmer dvesto-ročnou tradíciou vo výrobe materiálov. Ten následne putuje do malej výroby so stopäťdesiatimi zamestnancami, nachádzajúcej sa v srdci západného Slovenska, v Trnave. Odtiaľ pochádza celá naša produkcia košieľ.

Jej blízkosť nám dáva nielen možnosť ponúknuť prácu lokálnemu producentovi, ale najmä flexibilitu pri výrobe. E-maily a telefóny nikdy nenahradia osobný kontakt a vzťahy sú podľa nás základom tých najkvalitnejších výrobkov.

Najdôležitejším procesom vo výrobe je, paradoxne, aj jej prvý. V dnešnej robotizovanej dobe by sa očakávalo, že dlhé metre látky bude rozstrihávať stroj s laserovou presnosťou. Opak je však pravdou, pozorné oko a skúsené ruky majstrov sú nenahraditeľné. Strihač podľa šablóny zakresľuje na látku jednotlivé časti tak, aby po ich vystrihnutí s milimetrovou presnosťou sedel vzor či káro na výslednom výrobku. Až potom môže dôjsť k rozstrihaniu necelých dvoch metrov látky na kusy, z ktorých vzniknú predné diely, golier, či rukávy.

Vyšívanie loga

Následne putujú jednotlivé časti košele na inú stranu výroby, aby každá z nich nabrala svoj finálny tvar. Presne ako pri výrobe auta – najskôr vyrobíte karosériu, motor, interiér a všetko sa do seba poskladá ako puzzle až v úplnom závere.
Kým na zadný diel košele prišíva pracovník štítok s veľkosťou, v druhom rohu výroby zas niekto iný zložitým procesom vkladá do goliera výstuže, aby držal tak, ako má. Všetko ručne. Predný diel zas dostáva svoju tvár jedinečným vyšívaním emblému.

A rukávy? Tie nožnicami prestriháva a prišíva človek, ktorý dokáže dokonale vytvarovať jeho tvar, opäť len s pomocou šijacieho stroja a kúskom svojho umenia.

Gombíkové dierky

Gombíkové dierky sú v programe dňa ďalej. Ich polohovanie určuje majster podľa svojich skúseností. Žiadnu šablónu k tomu nepotrebuje a aj napriek tomu sú od seba v dokonalej vzdialenosti.

Spájanie

O necelú hodinu sa všetky diely spolu opäť stretávajú, aby sa z nich stala jedna košeľa. Po zošití prichádzajú na rad gombíky a finálna kontrola kvality. Pri nej košeľu kontrolór premeria a prezrie. Hľadá akékoľvek nedostatky, aby sa z výroby dostal len výrobok tej najvyššej kvality.

Pre mnohých tu práca končí. U nás vo výrobe však košeľa putuje ďalej. Každá jedna košeľa sa totiž musí pred opustením výroby prežehliť, aby ste po jej rozbalení doma videli dokonalý produkt.

Skladanie

Potom už neostáva nič iné len ju zabaliť, a to opäť ručne. Až raz budete pri rozbaľovaní dávať z košele dole visačky či špendlíky vedzte, že tie tam pred vami niekto pracne vložil. Aby aj zážitok z rozbaľovania bol výnimočný.

Košeľa

Keď si budete najbližšie obliekať košeľu, skúste si spomenúť na prácu, ktorá za ňou stála. Veríme, že vám pomocou nášho príbehu bude každá z nich k srdcu tak trochu bližšia. Pretože za každou z nich stoja skúsenosti, láska k remeslu a príbehy desiatok ľudí. Teraz je už len na vás, aký bude v našej košeli ten váš príbeh.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest