Šport

Ako začať športovať

V závere kinematografickej klasiky osemdesiatych rokov Výmena kričí Dan Aykroyd na svojho filmového partnera Eddieho Murphyho „Vyzeráš dobre, Billy Ray!“, aby sa mu vzápätí vrátila odpoveď „Cítim sa dobre, Louis!“ Slová dokonalo vyjadrujúce vzťah módy a športu. Oblečenie, ktoré nosíme, nám má dodať sebadôveru, máme sa v ňom cítiť dobre. Rovnako ako dobrá životospráva.

Dlhé jesenné večery lákajú sladkými pôžitkami a oddychu v papučiach. Nepodľahnite lenivosti, rozhýbte svoje telo! A ako obyčajne, nenecháme vás v tom samých.

AKO VÔBEC ZAČAŤ

Všetci z nás sa aspoň raz v živote pokúsili začať športovať. Tých zopár šťastných, ktorých vôľa ich dopravila k zdravému životnému štýlu môžu prestať čítať práve teraz. Ale čo s nami, tými ostatnými, u ktorých chladnička a teplo gauča bezkonkurenčne vyhráva nad zimou bežeckej dráhy? Tu je zopár jednoduchých tipov, ako zlomiť našu lenivosť smerom k zdravšiemu životu.

1. Nájdite si v športe radosť z pohybu

Už od počiatku bolo telo vytvorené na pohyb. Skákať, behať, plaziť sa, podliezať, čupieť, otáčať sa, visieť, kotúľať sa, jednoducho čokoľvek. Prvý šok nastal, keď človek vymyslel stoličku. Napokon, zaspomínajte si, kedy ste sa naposledy rozbehli, vyskočili? Nie preto, aby ste dosiahli nejaké výsledky, ale len tak, pre radosť. V dnešnej dobe ľudia zabúdajú na pohyb, a hlavne, na radosť z pohybu. Množstvo ľudí prestalo cvičiť, lebo nevideli na sebe okamžité výsledky z cvičenia.

Skúste však zmeniť váš postoj k športu, a namiesto naháňania výsledkov si pohyb užívajte. Nemusíte nutne chodiť do posilňovne, môžete začať behať, hrať s priateľmi futbal, tenis, basketbal, alebo dokonca liezť po skalách. Dali by sa menovať rôzne odborné argumenty, prečo začať cvičiť, napríklad: pohyb znižuje krvný tlak a cholesterol, uvoľňuje endorfíny, pohyb zvyšuje citlivosť tkanív voči inzulínu a znižuje riziko vzniku cukrovky typu 2. Ale niekedy je práve radosť z obyčajného pohybu ten najlepší argument. Prečítajte si náš článok o tom, ako byť fit aj bez cvičenia.

2. Učte sa od skúsených

Keď sa rozhodnete naučiť sa cudzí jazyk, nájdete si učiteľa, alebo navštívite miestnu jazykovú školu, kde vám pomôžu uchopiť zložité zákutia vašej novej výzvy. Cvičenie je v podstate to isté ako každá iná zručnosť. Ak sa budete od začiatku trápiť sami, osvojiť si všetky nuansy bude, prirodzene, trvať oveľa dlhšie. Profesionál vám pomôže vypracovať tréningový program presne na mieru podľa vášho cieľa. Vezme do úvahy váš zdravotný stav a pomôže vám, aby vás cvičenie začalo nielen baviť, ale hlavne, aby ste si neublížili.

Ak sa však naučíte nesprávne cvičiť, môže to mať vážne, a hlavne dlhodobé zdravotné následky.

Zistite, ako si nájsť správneho osobného trénera.

3. Jedzte správne

Môžete mať najlepšieho architekta a tých najšikovnejších robotníkov. Dodáte im však nekvalitný materiál a budova nebude stáť za nič. Tankovať vaše telo správnym palivom síce znie ako otrepaná rozprávka, ale je to základ všetkého. Naše zaneprázdnené životy sú často výhovorkou, ako sa stravovať nesprávne. Ale často stačia malé zmeny, aby ste jedli lepšie a zdravšie. A to vôbec neznamená jesť jedlá, ktoré nie sú chutné, práve naopak.

Naučte sa, ako jesť zdravšie a cítiť sa lepšie.

4. Začnite po malých krôčikoch

Ľudia, ktorí prichádzajú do fitnesscentra a nikdy predtým necvičili, môžu byť spočiatku premotivovaní. Je skvelé tešiť sa na tréning, ale to môže niekedy viesť k tomu, že človek prepáli svoje schopnosti hneď v úvode. Treba radšej začať ľahko, a postupne pridávať na záťaži. Skúsený profesionál je tu na to, aby vám nastavil tréning presne podľa vašich možností a schopností tak, aby ste mohli krok po kroku zlepšovať svoju kondíciu.

Prečítajte si článok Cvičte správne a efektívne.

5. Nájdite si pohyb, ktorý vás baví

Ak vás nebaví cvičenie v posilňovni, nájdite si ten pravý pohyb pre vás. Potrebujete si vyvetrať hlavu? Skúste beh alebo bicykel. Chcete tráviť viac času s rodinou a spojiť príjemné s užitočným? Prihláste sa s partnerkou na spoločenské tance alebo vezmite syna zahrať si ping pong či basketbal. Dôležité je hýbať sa, nie to, aký druh športu si vyberiete.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest