Style Guide, Umenie módy

Style Guide – Ako sa správne starať o kožené topánky

Hovorí sa, že dobré kožené topánky vám vydržia celý život. Aj keď je to v dobe, keď sa väčšina vecí po dvoch rokoch kazí ťažko uveriteľné, práve pár kvalitných kožených topánok je jednou zo svetlých výnimiek.

Ak sa o ne budete dobre starať, budú vám robiť spoločnosť nie roky, ale desiatky rokov. Jednoduchý, no pravidelný režim čistenia a udržiavania je však dôležitou súčasťou ich života. Nielenže vám zaručí, že topánka bude stále vyzerať ako nová, ale ešte k tomu prinesie aktivitu, ktorú niektorí muži považujú za pravidelnú meditáciu.

Na čo sú vôbec „napínáky“?

Mnoho z nás vidí „napínáky“ do topánok len ako otravný doplnok, ktorý sa vám predavač snaží nanútiť pri pokladni. Je to však jedna z najlepších investícií, akú kedy urobíte. Vďaka nim si topánky zachovajú dokonalý tvar ako z obchodu. Siahnite po pevných, vyrobených z cédrového dreva, ktoré ešte navyše pohlcuje vlhkosť a pach, a vždy po nosení ich do topánok vložte. Zaručene neoľutujete.

1. Očistite

Koža na topánkach má v mnohom podobné vlastnosti ako pokožka. Aby bola v top kondícii musí byť pravidelne čistená a hydratovaná, aby sa nevysušila. V prípade, že používate „napínáky“ do topánok, pred čistením ich vyberte, lepšie sa vám bude topánka držať. Odstráňte špinu a nečistoty kefou vyrobenou z konských vlasov. Funguje oveľa lepšie ako syntetická a nie je oveľa drahšia. V prípade, že sú topánky skutočne špinavé, pomôžte si vlhkou bavlnenou utierkou.

2. Nakrémujte

Krém na topánky pomôže obnoviť zašlú farbu kože, ktorá prirodzene bledne denným nosením. Vždy radšej siahnite po kvalitnejšom kréme, ktorý kožu nielen zafarbí, ale aj vyživí a zregeneruje. Ak máte topánky inej farby ako čierne, vždy zvoľte farbu o odtieň bledšiu ako topánky, aby príliš nestmavli. V prípade, že si nie ste istí odtieňom, vyskúšajte krém na vnútornej časti päty.

Vezmite si čistú bavlnenú utierku. Ak žiadnu nemáte, stará bavlnená košeľa poslúži rovnako dobre.
Navlečte si ju na ukazovák a prostredník a obmotajte okolo prstov tak, aby pevne obopínala oba prsty. Zvyšok utierky utiahnite, čím ju ešte viac napnete.
Vezmite si trochu krému a krúživými pohybmi votrite krém do kože po celom povrchu topánky.

3. Naleštite

Keď máte obe topánky natreté, opäť vezmite do ruky kefu s konskými vlasmi. Pevne ju uchopte a rýchlymi pohybmi do strán topánku celú „prebehnite“. Zrazu sa matná koža, ktorá po nakrémovaní pôsobí mdlo, akoby zázrakom premení na krásnu lesklú. Nechajte topánky chvíľu vyschnúť a hotovo.

Ak by ste však chceli dosiahnuť ešte väčší lesk, je nutné siahnuť po metóde vosku a vody. Naberte si trochu vody do misky, namočte do nej prst, ktorým následne topánku pokropte. Vezmite si čistú bavlnenú utierku omotanú okolo prstov, naberte si na ňu trochu vosku, ktorý spolu s vodou na topánke zapracujte do kože. Zaplníte tým póry kože, čím dosiahnete dokonalý zrkadlový lesk. Opakujte viackrát, kým nie ste spokojný s celkovým efektom.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest