Cestovanie, Umenie

Aféra so životom v Trenčianskych Tepliciach

Zatvorte oči a preneste sa vo svojich predstavách na začiatok 20. storočia. Predstavte si, že sa zobudíte v izbe s výhľadom na rozsiahly park, nadýchnete sa a premýšľate o dni, ktorý vás čaká. Prechádzka, kúpeľné procedúry, večerný koncert a posedenie v spoločnosti priateľov… Podmanivá hudba znie vo vašich ušiach a vy vykročíte v ústrety životu. A keď otvoríte oči a prenesiete sa do súčasnosti, môžu sa vaše predstavy stať realitou.

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice ukrýva vo svojich romantických zákutiach viac ako storočnú vilu, pôvodne s názvom Venézia I, dnes známu ako Baske Villa. Miesto, kde stále žije tradícia zlatých čias kúpeľníctva.

História

Vila Venézia bola letným sídlom grófa Olivera Selderna, jeho rodiny a známych. Legenda o teplických aférach hovorí, že kto nezažil aspoň jeden večierok v nej, nepozná vôňu vtedajšej doby. V roku 2003 sa jej majiteľom stal Slavomír Podmanický, ktorý ju zrekonštruoval a premenoval na Penzión Baske, podľa najvyššieho vrchu nad dolinou rieky Teplička.

Dnes legenda opäť ožíva pod názvom Baske Villa vďaka Jurajovi Podmanickému, frontmanovi kapely Billy Barman a organizátorovi festivalu Grape, a jeho partnerke Zuzane Proháckovej. „Veľkú časť pandémie sme prežili práve v Tepliciach, kde nám vila prirástla k srdcu. Zuzka a ja sme sa rozhodli, že sa hotelierstvu začneme venovať. Skúseností bolo málo, preto bolo nevyhnutné obklopiť sa fundovanými ľuďmi, čo sa nám, dúfam, aj podarilo. Keďže sme ľudia, ktorí radi cestujú, inšpiráciu sme našli na cestách,“ hovorí o vdýchnutí života legendárnej vile Juraj Podmanický.

Umenie

Baske Villa je dnes domovom každého, kto si chce aktívne oddýchnuť a niečo nové objaviť. Ako hovoria Juraj so Zuzanou, pestujú novodobé bonvivánstvo na Slovensku. „Návrat ku kúpeľníctvu, večierky, umenie a oddych v srdci kúpeľného parku sú veci, ktoré sa snažíme ponechať z minulosti. Exteriér vily kopíruje dobu, v ktorej sa dom „narodil“, naopak, interiér a dispozícia sú otvorené novej dobe a jej technickým vymoženostiam,“ hovorí o prestavbe Zuzana Prohácková.

Moderný a svetlý interiér s minimalistickým zariadením necháva priestor vyniknúť umeleckým dielam, ktoré vytvárajú neopakovateľnú atmosféru. „Interiér vily je využitý ako galéria. Všetky diela, ktoré hostia vidia vo verejných priestoroch alebo v izbách sú na predaj – obrazy od Viktora Freša, Tero Abaffy, Juraja Holmana, keramiku od Anety Kurtovej, alebo ručne vyfukované svietidlá od Jakuba Pollága s inštaláciou od crafting plastics! studio. V detskom kútiku a v knižnici sú knižky a hry od kníhkupectva Adka Books, ktoré si hostia môžu prečítať, ale aj kúpiť. Baske Villa funguje ako concept store, takže sa dá doslovne rozobrať a zobrať domov,“ usmieva sa Zuzana.

Kultúra


Baske Villa teda určite nie je len pekným ubytovaním. Je miestom, kde sa koncentruje umenie s kultúrou v tom najlepšom slova zmysle. Možno aj preto sú jej častými návštevníkmi práve umelci. „Baske Villa má svoj vlastný program – koncerty, divadelné predstavenia, letné kiná, trhy, joga pobyty, grilovačky alebo nedeľné brunch-e. Snažíme sa ľudí inšpirovať, aby si vybrali dátum pobytu aj podľa programu vily. Podľa toho totiž viete odhadnúť, asi aká skupina ľudí sa bude v ten dátum v dome nachádzať. Do budúcna máme pripravený scenár na interaktívne divadlo „Vražda v Baskeville“. Už podľa názvu asi viete, kým sa na ten večer stanete,“ odhaľuje plány Juraj.

Gastronómia

Neoddeliteľnou súčasťou pôžitkárstva je aj kvalitná gastronómia. V Baske Villa prešla kuchyňa viacerými vývojovými fázami. Jej finálna podoba je postavená na svetovej kuchyni vytvorenej z čisto lokálnych surovín. Šéfkuchár Martin Záhumenský, ktorý pripravuje a nastavuje sezónne menu, priniesol do vily nový svieži trend. V priestoroch vily organizujú degustačné večere s hosťujúcimi šéfkuchármi, naposledy s Gabom Kocákom, a iné akcie zamerané na vychutnanie si jedla. Známe chute vo vás vzbudia spomienky dávno minulé, no zároveň vás prekvapia svojou súčasnou podobou.

Súčasnosť


Koncom novembra sa brány Baske Villa pre návštevníkov dočasne zatvoria kvôli zvýšeným nákladom na energie, ktoré majitelia začali pociťovať už od februára tohto roka a bez pomoci štátu s nimi nevedia bojovať. Navyše, v okolí vily bude v zimných mesiacoch stavebný ruch, ktorý by hosťom mohol pobyt znepríjemniť. „Bolo to veľmi ťažké rozhodnutie. My nie sme typickí hotelieri, každý z našej rodiny má hlavný biznis niekde inde, ale Baske Villa nám ukázala, aké je toto povolanie úžasné a zároveň náročné. Ostatná porada s našimi zamestnancami bola veľmi ťažká. Sú to skvelí ľudia, ktorí s nami vytvorili niečo, v čom chceme určite pokračovať,“ smutne hovorí Juraj a Zuzana ho s výhľadom pozitívnejších zajtrajškov dopĺňa: „Pôvodne sme chceli brány Baske Villy otvoriť až v júni, ale rozhodli sme sa, že 1. máj bude deň, kedy spoločne zažijeme ďalšiu spoločnú aféru so životom.“ A my sa už teraz tešíme.

Baske Villa ďakujeme za poskytnutie priestorov na fotenie našej novej kolekcie Jeseň/zima 2022.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest