Style Guide

Ako nosiť krátke nohavice

Krátke nohavice sú každoročnou horúcou témou (slovná hračka na mieste) v mnohých kanceláriách. Mal by dospelý muž nosiť krátke nohavice mimo dovolenky? Strany za a proti krátkym nohaviciam proti sebe neustále nekompromisne bojujú. Zatiaľ čo nadšenci, ktorým je večne teplo na ne nedajú dopustiť, tradicionalisti ohŕňajú nos nad pohľadom na odhalené mužské nohy.

U nás v Alain Delon sme tu na to, aby sme zodpovedali aj tie najzložitejšie módne otázky, ktoré ľudstvo kedy stretnú. Máme radi výzvy, a preto sme si tentokrát dali za úlohu definitívne vyriešiť večnú „kraťasovú“ hádku.

Vyberte si nohavice, ktoré vám sadnú

V prvom rade je dôležité, aby sa každý z nás pozrel do zrkadla a vyložil karty na stôl. Ako vyzerajú moje nohy? Sú dlhé, tenké, svalnaté? Z toho by vám malo logicky vyplynúť, aký strih krátkych nohavíc je pre vás ten ideálny. Pri normálnych dlhých nohaviciach na tieto faktory logicky myslieť nemusíte, o to dôležitejšie však sú, ak sa chystáte odhaliť svetu osemdesiat percent svojich nôh.

Ak máte svalnaté nohy, super obtiahnuté asi nebudú to pravé. Rovnako, ak ste vysoký, je lepšie sa vyhnúť super krátkym plavkovým strihom.

Farba vašich nôh je však rovnako dôležitá ako ich tvar. Ak máte štandardne bledé nohy, radšej sa vyvarujte svetlých odtieňov a zvoľte tmavomodrú či hnedú. Naopak, ak máte nohy opálené, bledšie farby vám budú sedieť ako uliate.

Všetky krátke nohavice, ktoré budete kedy potrebovať

Keď ste sa vytrápili s kritickým sebahodnotením svojej postavy, je čas na to vybrať si tie správne kraťasy. Tak ako neexistujú jedny topánky na všetky príležitosti, tak je najlepšie mať na sparné letné mesiace v skrini viac možností na výber.

Chinos velí vpred

Najlepšou a najuniverzálnejšou voľbou sú bezpochyby chinos, teda jednoduché nohavice so šikmými vreckami. Tak ako ich dlhonohý brat, aj vo svojej krátkej verzii patria medzi najverzatilnejšie nohavice, v ktorých budete vyzerať skvelo či idete na dovolenke na drink, alebo do kancelárie (aj keď k tejto téme sa o moment vrátime). Vyberte si také, ktoré končia dva až tri centimetre nad kolenami a dávajte si pozor na správny strih. Čo to znamená? Ak máte chudé nohy, kúpte si slimový strih, ak nie, siahnite po nezúženom.

Čo sa týka farby, máte na výber nekonečné množstvo. S béžovou či tmavomodrou však nešliapnete vedľa. Sú to dve farby, ku ktorým sa hodí absolútne všetko, či je to košeľa alebo tričko, bez ohľadu na farbu či vzor.

Jediné, na čo si dávajte pozor je kombinovanie bledých nohavíc s bielou polokošeľou, ak nechcete, aby si vás pomýlili so zamestnancom kúpaliska.

Plavky mimo bazéna?

Ak ste ešte nepočuli, plavkové šortky už nie sú určené len na plávanie. V kombinácii s ľanovou košeľou či jednoduchou polokošeľou, retro slnečnými okuliarmi a koženými sandálmi vás tieto plavky vezmú z pláže do baru rýchlejšie než stihnete povedať piña colada.

Práve pri plavkových kraťasoch sa môžete vyblázniť zo vzormi a farbami, čo je niečo čomu by ste sa mali pri krátkych nohaviciach skôr vyhnúť.

Nezabudnite však brať ohľad na to, že tieto nohavice končia spravidla oveľa vyššie ako bežné krátke nohavice, a preto je dôležité si uvedomiť, že tento look stráca na príťažlivosti v priamej úmere s nárastom počtu kilometrov od vodnej plochy.

Môžete nosiť krátke nohavice skutočne všade?

No, a keď sme už pri tom, kedy a kde krátke nohavice nosiť, dostávame sa k pálčivej otázke z úvodu. Môže muž nosiť šortky naozaj na každú príležitosť?

Je na jednej strane pravda, že za posledné roky sme zaznamenali väčší prienik voľnočasovej módy do všetkých sfér života ako snáď nikdy predtým. Preto, čo bolo považované za nemysliteľné pred desiatimi rokmi je dnes už bežná prax.

Pri otázke krátkych nohavíc sa my v Alain Delon snažíme držať jednoduchého pravidla, ktoré môže človek aplikovať v živote nielen na takéto na prvý pohľad triviálne veci; rešpektujte okolie. Napríklad, chystáte sa ako hostia na neformálnu vidiecku svadbu. Stojí vám komfort vašich lýtok za nenávistný pohľad nevesty, ktorá v momente čo vás uvidí oľutuje, že vás pozvala?

Nosenie krátkych nohavíc do práce je téma sama o sebe. Mnoho kancelárií dnes už ani nepremýšľa o politike dlhých nohavíc. Opäť, ako pri príklade vyššie, myslíte si, že šéf vo vašej advokátskej kancelárii chce vidieť vaše kolená? Alebo, naopak, programujete od rána do večera za stolom a kolegom okolo sú vaše nohy ukradnuté?

Jednoducho, kontext, kam si šortky vezmete určí to, či sa na konci dňa budete cítiť pohodlne, alebo trápne. Stačí sa len trochu zamyslieť a určite nešliapnete vedľa.

Ak krátke nohavice nosiť nemôžete či nechcete, prečítajte si naše tipy, ako sa v lete obliecť štýlovo a zároveň pohodlne s ohľadom na vysoké teploty.

Za poskytnutie priestorov na fotenie ďakujeme ELESKO Wine Park Modra.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest