Umenie módy, Zo zákulisia značky

3+1 tipy, ako nakupovať (nielen) vo výpredajoch

Už je tu ten čas, kedy odvšadiaľ vyskakujú nápisy zľava, akcia, výpredaj či písmenká SALE. Preto je teraz ideálne obdobie na obnovu šatníka. Nie, nechceme vás prehovárať na bezmyšlienkové nákupy vecí, ktoré vám len zaberú miesto v skrini. Práve naopak, chceme, aby váš šatník bol plný kvalitných a nadčasových kúskov, ktoré budete nosiť a budú vás tešiť dlhé roky. To, že ich teraz kúpite výhodne je len príjemný bonus.

Takže spomaľte, tu sú naše tipy, čo a ako nakupovať (nielen) v letných výpredajoch, aby netrpela vaša peňaženka, životné prostredie ani ľudia, ktoré vaše oblečenie vyrábajú.

Nadčasovosť

Prvým krokom, ktorý by ste pred nákupmi vo výpredajoch mali urobiť, je pozrieť sa do svojej skrine a zhodnotiť, v akom stave sú kúsky v nej, čo vám v nej chýba, čo už nevynosíte… Už asi každý vie, že základ šatníka by mali tvoriť nadčasové kúsky, ktoré sa dajú jednoducho kombinovať a vyzerajú štýlovo.

O piatich kúskoch, ktoré by v pánskom šatníku určite nemali chýbať, sme už písali. Základ šatníka by sme teda mali. Vo výpredajoch sa tak obzerajte po overených kúskoch, ktoré vám už zo základu „vypadli“, či už kvôli zmene konfekčnej veľkosti alebo ste ich jednoducho „vynosili“. Ani pánsky šatník by však nemal byť nudný, preto sa pokojne trošku odviažte a k základu si zaobstarajte výraznú košeľu, ktorú skombinujete s jednofarebnými nohavicami, alebo štýlovú polokošeľu, ako stvorenú na letné dni. Počas chladnejších letných večerov vás zachráni ľahké sako.

Kvalita

Kvalitné materiály vydržia dlhšie. Je to fakt. My vieme, možno na prvý pohľad sa cítite lepšie, ak máte desiatky rôznych košieľ a každý deň nosíte inú. Dôležité ale je, ako, a z akých materiálov sú ušité – škrtia vás, ale prepáčite im to, lebo nestáli tak veľa, po pár praniach sa zrazia/stratia svoju farbu/tvar, ale veď nestáli tak veľa… Možno vám to nie je ľúto, vyhodiť lacný kúsok a zaobstarať si nový. Ak odhliadneme od faktu, že takéto nakupovanie nie je ekonomické (ani ekologické), poďme k praktickým dôvodom.

My muži (väčšinou) nakupujeme naozaj nárazovo a nebaví nás behať po obchodoch vždy, keď nekvalitný kúsok oblečenia vyraďujeme zo šatníka. Chceme kvalitné oblečenie, ktoré bude s nami dlhé roky, chceme istotu, chceme značku, ktorá keď nám raz sadne, už sa jej nepustíme – lebo vieme, čo predáva, a že tá kvalita stojí aj za vyššiu cenu.

Pozerajte si na visačkách nielen cenu, ale aj materiálové zloženie kúskov oblečenia, ktoré sa vám páčia. A keď raz objavíte kvalitu, s ktorou budete spokojní naozaj dlhé roky, už sa jej nepustite.

Udržateľnosť

Podmienky, v akých mnohé módne značky svoje oblečenie vyrábajú sú často veľmi zlé. Stačí sa viac o túto tému zaujímať a dostanete sa k informáciám, vďaka ktorým sa už nikdy na svoje oblečenie nebudete pozerať tak, ako predtým. V roku 2013 sa stala obrovská tragédia, kedy po hrozivom páde textilnej továrne v Bangladéši zahynulo viac ako 1000 ľudí a ďalšie stovky sa zranili. Každoročne si v apríli počas Fashion Revolution Week-u spomíname na obete tejto tragédie. Boj za transparentnosť, etickosť a udržateľnosť módneho priemyslu by však nemal trvať len jeden týždeň v roku.

Aj my ako výrobca pánskeho oblečenia celoročne pristupujeme k našim produktom zodpovedne a čo najviac ekologicky. Vyberáme materiály, ktoré sú nielen kvalitné, ale zároveň pochádzajú zo zodpovedných fabrík berúcich ohľad na životné prostredie. Certifikácie, ktoré tieto materiály majú, zaručujú, že nie sú škodlivé pre ľudí ani životné prostredie. Rovnako veríme, že vás, našich zákazníkov, zaujíma, kto a v akých podmienkach naše/vaše oblečenie vyrobil. Preto vás radi berieme do nášho „zákulisia“, aby ste s vaším oblečením prežili príbeh od úplného začiatku.

Opraviteľnosť, upcyklácia, recyklácia

Pri triedení svojho šatníka nezabúdajte na jednu dôležitú vec – mnoho poškodených kúskov oblečenia sa dá opraviť či prešiť. Ak má váš obľúbený kúsok len malú chybu, no nechcete sa ho vzdať, vyhľadajte krajčíra, šikovné ruky dokážu drobné chyby opraviť raz dva. S oblečením našej značky sa pokojne vráťte do akejkoľvek z našich predajní a o opravu sa postaráme.

Samotné oblečenie sa ťažko recykluje, vlastne je to takmer nemožné, preto existuje tzv. upcyklácia – prešívanie existujúcich (možno poškodených, možno už nevyhovujúcich) kúskov oblečenia na niečo iné – lepšie, krajšie. Ak ste sa rozhodli s vašou košeľou/nohavicami/sakom/čímkoľvek rozlúčiť, nevyhadzujte ju/ho do smetí. Prineste ho do second handu, zúčastnite sa swapu (výmeny oblečenia) alebo využite špeciálne koše na textilný odpad (Ekocharita alebo Humana).

O tom, čo robíme s nepredaným či jemne poškodeným oblečením, ktoré už nemôže ísť späť do predaja, sme písali v tomto článku.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest