Gastronómia

Krátka gastroetiketa – tieto pravidlá by ste mali ovládať pri návšteve reštaurácie

Dnes už návšteva reštaurácie pre mnohých nie je výnimočnou udalosťou či akýmsi malým “sviatkom” ako to bolo kedysi. No či už chodíte do reštaurácií denne alebo ju navštevujete pri špeciálnych príležitostiach, nikdy nie je na škodu zopakovať si, ako sa v nich správať, aby ste sa nedostali do zahanbujúcej situácie. Správna etiketa a stolovanie sú dôležité, vďaka nim robíte dobrý dojem na vašu spoločnosť aj si nerobíte hanbu pred personálom či inými návštevníkmi reštaurácie.

Vstup do reštaurácie

Idete do reštaurácie so svojou partnerkou alebo s potenciálnym klientom či so šéfom? Zopakujme si, kto vstupuje prvý do dverí reštaurácie. Za bežných okolností muž otvára dvere a ako prvá vstupuje žena, alebo staršia, váženejšia osoba, nadriadený. V prípade, že idete na obed či večeru so ženou, do reštaurácie ako prvý vchádza muž. Historicky boli totiž takéto priestory vnímané ako neznáme či teoreticky nebezpečné, muž teda ženu tým, že vstupuje ako prvý symbolicky chráni dodnes.

Sedenie

Pravidlo, že lakte nepatria na stôl pozná asi každý z nás. Na stole si takisto nepodopierajte hlavu a seďte skôr vzpriamene ako zhrbene. Pri rozhovore gestikulujte primerane, ale nikdy nie s príborom v ruke, nechcete predsa, aby nejaké jedlo skončilo na šatách vašej partnerky či na kolegovi.

V prípade, že máte k dispozícii látkový obrúsok, rozprestrite si ho na kolená hneď, ako sa usadíte. Nezasúvajte si ho za golier košele, budete vyzerať komicky. Po poslednom chode obrúsok ležérne poskladajte tak, aby nebolo vidno prípadné stopy po jedle, a položte vedľa taniera.

Papierový obrúsok si pri jedení uložte naľavo – bude sa vám s ním praktickejšie manipulovať, keďže zväčša jeme pravou rukou. Po jedle ho odložte na tanier, prípadne ho nechajte naľavo vedľa taniera.

Objednávanie jedál

Vedeli ste, že kedysi musel obsluhe tlmočiť ženinu objednávku muž ? Dnes sú ženy z hľadiska dôležitosti na prvom mieste (spolu so staršími či váženejšími osobami), preto by mali dostať prednosť aj v objednaní. Rovnako, jesť by ako prvá mala začať žena (a najstaršia, najvýznamnejšia osoba pri stole), až potom ostatní.

Príbory

Počas slávnostného stolovania vás môže zaskočiť tabuľa prestretá pre viacero chodov. Pravidlo, ako sa v záplave príborov a tanierikov nestratiť je jednoduché – príbory počas jednotlivých chodov berte vždy z vonkajšej strany smerom k tanieru.

Nôž držíme v pravej ruke, vidličku v ľavej. Ľaváci si, samozrejme, môžu prispôsobiť držanie príboru podľa svojich potrieb.

Keď dojete, vidličku a nôž položte rovnobežne na tanier tak, aby rúčky ukazovali pomyselnú štvrtú hodinu. Vidlička by mala byť naľavo, zubami nahor, nôž napravo, ostrím k vidličke. V prípade, že si chcete odskočiť alebo si len urobiť pauzu v jedení, prekrížte príbor na tanieri – je to signál pre čašníka, že ste ešte nedojedli a tanier vám zo stola nikto neodnesie.

Poháre

Poháre na stopke (či už v nich máte naliate víno, vodu alebo čokoľvek iné) držte za stopku. Držaním pohára vyššie by ste na ňom zanechali neestetické odtlačky prstov a navyše by ste rukou zohriali nápoj v ňom, a to je vo väčšine prípadov nežiaduce.

Mobil na stôl nepatrí

Aj keď ste v reštaurácii pri stole sami, pri jedení nie je veľmi slušné čítať si – či už noviny, knihu alebo správy v mobile. Ak máte spoločnosť, mobil si určite nechajte vo vrecku, neukladajte ho na stôl, a už vôbec doňho nepozerajte, nepíšte správy a ideálne ani netelefonujte.

Za poskytnutie priestorov na fotenie ďakujeme Sky Bar & Restaurant v Bratislave.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest