V Bratislave sú dva veľké športové tímy, ktoré hrajú v zahraničnej lige. Tu sa však podobnosti medzi obomi klubmi aj končia. Navyše, len jednému z nich sa naozaj darí na špičkovej európskej úrovni – tímu amerického futbalu –Bratislava Monarchs. Už 22 rokov vychováva tento klub stále nové generácie profesionálov tohto u nás raritného športu. A vzhľadom na príbeh, ktorý majú za sebou, stále verne stelesňuje idealistickú predstavu o športe, ktorú v sebe všetci niekde hlboko stále romanticky pestujeme.
Na jednej strane profesionalita a energeticky nevyčerpateľná snaha neustále sa zlepšovať a posúvať. Na strane druhej hlboká pokora a nefalšovane úprimná radosť a emócie. Tie sú navyše stále určené vyslovene na vnútornú a fanúšikovskú – nielen mediálnu – spotrebu. Niekde medzi tým je obrovská kopa práce, vášne, zanietenia a tej správnej tvrdohlavosti. Plus mimoriadne šikovný organizačný tím a, samozrejme, najmä výborní hráči a atléti.
Ak by nám táto partička „Monarchov“ niekde v paralelnom vesmíre naozaj vládla a uplatňovala zmysel pre spravodlivosť a fairplay rovnako poctivo v štáte ako na ihrisku, asi by sme slovo republika v názve aj oželeli. O to viac, keby to robili – rovnako ako tento drsný, ale zároveň neskutočne strategický šport – prakticky len z lásky a pre dobrý pocit.
Žarty však bokom a pluralitnú demokraciu rýchlo späť. Pozrime sa na príbeh bratislavských „Panovníkov“.
Zrod úspešnej športovej monarchie
Prvé lopty na americký futbal – tzv. „šišky“ – začali lietať nad Bratislavou už v lete 1994. Konsolidovaný klub však oficiálne vznikol až v apríli 1996. Bratislava Monarchs boli prvým klubom amerického futbalu u nás. Prvý seriózny zápas odohrali v roku 2004 ešte v rámci stredoeurópskej ligy, kde hrali okrem Monarchov viaceré srbské, české a jeden slovinský tím. Svoj prvý zápas už so štandardnou výstrojou absolvovali vtedy proti tímu „Diviakom“ (Wild Boars) z Kragujevacu.
V roku 2011 vznikla Slovak Football League, ktorá je národnou ligou amerického futbalu na Slovensku. Pôsobí v nej celkovo 7 tímov. Monarchovia vo svojej typickej kráľovskej modrej, zlatej a bielej farebnej kombinácii vyhrali našu ligu celkovo 4-krát. Raz proti „Rytierom“ (Knights) z Nitry, 2-krát proti „Buldogom“ (Bulldogs) z Trnavy a naposledy vyhrali tzv. Slovak Bowl minulý rok proti „Bojovníkom“ (Warriors) zo Žiliny.
V roku 2015 sa im podarilo vyhrať aj maďarský pohár proti „Vlkom“ (Wolves) z Budapešti. Dnes patria Monarchovia s 22 ročnou tradíciou k najlepším tímom amerického futbalu v Európe a po nastúpení na chodník čiastočnej profesionalizácie, doma prakticky nemajú konkurenciu. Po sezóne 2017 aj preto požiadali o uvoľnenie zo slovenskej ligy
Zo Slovenska cez Maďarsko do Rakúska
Cieľom tímu nebolo zaspať od zaslúženej hrdosti na vavrínoch, ale plne sa sústrediť na nové výzvy. Bratislava Monarchs sa minulý rok totiž dosiahnuť ich zatiaľ najväčší úspech. Popri víťazstve v slovenskej lige sa im podarilo, po účasti v semifinále rok predtým, napokon vyhrať druhú rakúsku ligu amerického futbalu. Zo 16 zápasov fenomenálne počas sezóny prehrali len jeden jediný. Vo finále zdolali „Nájazdníkov“ (Invaders) zo St. Pöltenu a postúpili do najvyššej rakúskej ligy AFL – Austrian Football League.
Na začiatku sezóny nám to ani nenapadlo. Vyhrali sme tímovo. AFL je veľká výzva.
Jozef Piťo, prezident klubu Bratislava Monarchs
Tá patrí spolu s nemeckou k tým najlepším ligám amerického futbalu v Európe. Funguje už 34 rokov. Pôsobí v nej aktuálne celkovo 8 tímov. Popri rakúskych tímoch hrá v lige okrem Monarchov aj slovinský tím Silverhawks z Ľubľany. Kvalitu rakúskej ligy dokazuje aj fakt, že tímy AFL často vyhrávajú aj celoeurópsku ligu amerického futbalu EFL a zvyknú v nej bežne pôsobiť aj legionári z americkej univerzitnej „footballovej“ ligy NCAA. Postupne sa v tých top tímoch objavujú aj legionári z najlepšej ligy sveta – americkej NFL.
Sezóna série 10 zápasov začína v polovici marca a vyraďovacie boje playoff sa hrajú až do júla, kedy sezóna vrcholí rakúskym pohárom, tzv. Austrian Bowl. Najúspešnejším tímom ligy aj aktuálnym majstrom je viedenský tím „Vikingov“ (Vikings). Monarchovia proti nim nastúpia 3. júna 2018 v Bratislave.
Za konkrétnymi úspechmi
sú zvyčajne konkrétne mená
K historickému úspechu sa tým dopracoval pod vedením hlavného trénera Petra Meluša. Je legendou klubu a za Monarchov 13 rokov hrával. Meluš je zároveň prvým Slovákom, komu sa podarilo získať najvyššiu trénerskú licenciu. Pri tomto úspechu mu výrazne pomáhal aj asistent Richard Reich. Ten má bohaté skúsenosti z nemeckej aj rakúskej ligy a u Monarchov pôsobí ako koordinátor obrany.
Kľúčový pre tím sa ukázal aj rozohrávač (quarterback) a najužitočnejší hráč Danny Dobson, ktorý prišiel do tímu z prestížnej americkej univerzitnej súťaže. Je jedným z mála legionárov v prevažne slovenskom kádri Monarchov. Správna „chémia“ medzi quaterbackom a zvyškom tímu je základom hry.
Nielenže sme našu divíziu v rakúskej lige vyhrali, ale zdolávali sme súperov o triedu až dve. Zmenili sme myslenie našich hráčov, ktorí boli pripravení postúpiť.
Peter Meluš, hlavný tréner Bratislava Monarchs
Ambíciou Monarchov v AFL je zabojovať o šancu na účasť v playoff. Do konca sezóny ich čakajú ešte 4 zápasy. Kvalitatívne majú na to, aby porazili v súťaži dva či tri tímy. Jedno víťazstvo nad Steelsharks z rakúskeho Traunu na domácej pôde už majú za sebou.
Srdciari s opodstatnenými ambíciami
Bratislava Monarchs fungujú na poloprofesionálnej úrovni. Hráči aj tréneri majú civilné zamestnania. Plat dostávajú len legionári. Keď si človek uvedomí, že Monarchovia dnes konkurujú tímom s miliónovým ročným rozpočtom, musí dať klobúk či helmu dole.
Zápasy hrávajú na štadióne ŠCP v Dúbravke. Rozmery klasického futbalového ihriska sú porovnateľné s hracou plochou na americký futbal, preto nie je problém naň namaľovať potrebné čiary. Tréningovú bázu však majú pri Mladej Garde, kde ich môžete každý utorok a štvrtok vidieť trénovať.
Pravidlá nemusíte študovať,
dozviete sa ich za pochodu
Quarterback, sideline, goal lines, end line, end zone, goalpost, offense, defense, kicker, down, punt, touchdown, conversion, try, field goal, timeout, penalty flag, challenge …a aby nebolo anglickej terminológie málo, všetko sa navyše meria v yardoch, milí metrici!
Všetko jedno. Aj keď sa vraví, že americký futbal má najrozsiahlejšiu zbierku pravidiel, primárnym cieľom je dostať loptu do súperovej tzv. end zóny. To je posledných 10 yardov, čo je niečo cez 9 metrov. Všetko medzi tým je otázka často veľmi sofistikovanej stratégie.
Keď sa prídete pozrieť na zápas Bratislava Monarchs, pokojne môžete preskočiť Google a prísť ako pravidlami nepopísaný list papiera. Zápasy Monarchov sú vždy celé vtipne a zároveň informačne bohato komentované. Všetko, čo sa udeje na ihrisku moderátor pohotovo vysvetlí a tak máte stále prehľad, čo sa na ploche deje. Penalizácie a verdikty do vlastného mikrofónu oznamuje dokonca aj hlavný rozhodca.
Na každej strane nastupuje 11 hráčov a tímy sa v zásade delia na dva samostatné celky. Tie atletické typy sú útok a tí, pri ktorých si pripadáte, že ste sa zmenšili, to je tím obrany. Obe časti tímu majú svojho samostatného trénera a aj samostatné tréningové metódy. Vysoký bodový náskok sa navyše môže počas niekoľkých minút eliminovať, čiže o napätie, dramatické situácie a zvraty v zápase je postarané.
W(ho)tf is Móric?
Po prvej komentovanej štvrtine, ktorá trvá 15 minút, budete mať v základných pravidlách pomerne jasno. Presvedčte sa sami. Najbližší zápas doma na štadióne v Dúbravke proti viedenským „Dunajským drakom“ (Danube Dragons) hrajú Monarchovia 27. mája 2018 o 14:00.
Moderovaný priebeh zápasu, hudba, súťaže, popevky a neskutočná atmosféra vytváraná komunitou okolo Monarchs bez problémov zahanbí aj mnohé zápasy našich prvoligových „mainstreamových“ športov. Kto nezažije, neuverí. Dobrú náladu priebežne dotvára aj maskot Monarchov – panovník Móric.
Fanúšikovský dress code je modrá farba. Kvalitné hlasivky sú tiež konkurenčnou výhodou.
Držíme Bratislava Monarchs mocne palce a tešíme sa z našej rodiacej sa spolupráce.