Umenie módy

Tvoj druhý oblek

Adam Rustman sa pred pár dňami vydal na výlet do Ríma, kde mu napadlo pre náš žurnál opäť spísať zopár tipov, ako zvládnuť pánske módne dilemy. Tentokrát sa svojím svojským štýlom pozrel na to, aký oblek by nemal v našich skriniach chýbať…

Obávam sa, že to budem musieť opakovať až do zániku sveta, alebo minimálne môjho blogu, no opäť ti raz musím pripomenúť, že jeden oblek na celý život ti nestačí. Teda, ak sa chceš hrdiť titulom štýlový chlapík. Dnes sa teda pozrieme na to, aká je najlepšia voľba, keď si kupuješ svoj druhý oblek.

Povedzme, že tak, ako takmer každý “normálny” muž, vlastníš už jeden klasický tmavomodrý alebo čierny oblek, v lepšom prípade z vlny, v menej lepšom s nejakou tou prímesou umelinky. V tvojom vysnívanom svete by mal byť univerzálny a použiteľný kedykoľvek. Lenže tu máme ročné obdobia. Plus ústredné kúrenie. Plus klimatizáciu. To znamená, že v zime ti je v takomto obleku vonku fakt kosa a vo vykúrenej miestnosti, dajme tomu, tak akurát. V lete je to ešte horšie, vonku spotené pazuchy a v klimatizovanej kancelárii zápal pľúc.

Adam Rustman Suchánek

Zimným variantom oblekov z ťažkej vlny sa teraz nebudeme venovať, jednak je to o trošku ľahšie riešiteľný problém, vždy si môžeš na oblek dať lyžiarsku vetrovku, čo bol, samozrejme, vtip a dáš si kabát, ale hlavne teraz asi zimné problémy nikoho nezaujímajú, keďže vonku je 30°C.

Mimochodom, najvýraznejší efekt jedného obleku môžeš vidieť na všetkých svadbách alebo akýchkoľvek spoločenských akciách, kde asi hodinu po začiatku v podstate nenájdeš chlapa v saku, naopak, všetci majú “vykasané” košele, vyhrnuté rukávy alebo ešte horšie, košele s krátkym rukávom. Ako to teda vyriešiš štýlovo ty?

Jednoducho potrebuješ druhý oblek

Podľa môjho názoru by to mal byť práve aspoň čiastočne letný variant. Základom je svetlejšia farba, nielen preto, že v tmavých farbách je naozaj teplejšie, ale aj preto, aby sa tvoj druhý oblek čo najviac odlišoval od toho prvého. Predpokladám, že chceš, aby boli rozoznateľné na prvý pohľad. Ďalšou vlastnosťou, ktorú by si si mal všímať, je materiál. Do najväčšieho tepla je ideálny ľan, no ten má aj svoje nevýhody, hlavne je extrémne krčivý, čo by pri tvojom zatiaľ iba druhom obleku mohlo predstavovať problém. Takže možno niečo s prímesou ľanu, prípadne veľmi ľahká vlna. Treťou vecou je podšívka, mala by byť čo najtenšia, prípadne existujú obleky, ktoré ju majú z veľkej časti úplne vynechanú.

Musí nás byť viac

Adam Rustman Suchánek

U nás nie je úplne jednoduché zohnať oblek, ktorý by spĺňal všetky tieto podmienky. Ja som tento oblek našiel práve v obchode Alain Delon. Ani on ich nespĺňa všetky, no je to veľmi príjemný medzistupeň a možno pre väčšinu chlapov ten správny kompromis. Je len na nás, aby sme si väčšiu rozmanitosť od predajcov a výrobcov u nás takpovediac vyžiadali. Nebojme sa v obchode ukázať, že o týchto veciach už niečo vieme. Pýtajme si iné ako modré obleky, pýtajme si ľan a saká bez podšívky. Môžem ti garantovať, že minimálne v predajniach Alain Delon sú pripravení, len sa im akosi neoplatí vyrábať jeden oblek kvôli Rustmanovi. Musí nás byť viac.

Chladná už na pohľad

Adam Rustman Suchánek

Na tomto konkrétnom obleku sa mi zapáčila hlavne farba, ani neviem presne, aká to je, každopádne, veľmi netradičná, chladná už na pohľad. Zdala sa mi ideálna na náš výlet do Ríma koncom apríla. Doplnil som ho ľanovou košeľou a klobúkom z toho istého materiálu. Bola to celé dobrá voľba, skoro ráno v studených chrámoch Vatikánu ma ešte tak trochu zahrial, doobeda mi v ňom bolo presne akurát a áno, samozrejme, poobede prišlo aj na vyzlečené sako, no pokiaľ ide o prechádzku po meste, je to úplne v poriadku.

Nabudúce sa opäť pozrieme na oblek svetlej farby, pretože aj keď je leto, my zostávame štýloví.

Adam Rustman Suchánek

Pekný deň!
Rustman

Text a foto: Adam Suchánek

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest