Osobnosti, Umenie

Ako vybrať vhodnú kyticu (nielen) pre dámu vášho srdca

Ak si neviete rady s vhodným darčekom pre ženu, krásne kvety potešia asi naozaj každú. Aj tu, ako pri iných darčekoch, však pri výbere platia pravidlá, ktoré by nás mali viesť. Viete, ako často kupovať partnerke kvety? Podľa čoho vyberať kvety do kytice? Alebo čo kvetmi viete vyjadriť? V spolupráci s celosvetovo uznávaným floristom Róbertom Bartolenom sme pre vás pripravili jednoduchý manuál, ako potešiť kvetmi ženu, či už je to vaša partnerka, mama alebo kolegyňa.

AKO ČASTO DAROVAŤ KVETY?

Mám skúsenosť, že väčšina žien sa poteší kvetu kedykoľvek. A nemusí to byť ani veľké množstvo, stačí aj jeden kvet. A poznám pár pánov, ktorí kupujú kvety len tak svojim partnerkám, bez dôvodu či sviatku. Odporučil by som pánom, aby dáma dostala kvety minimálne raz za dva mesiace. Čiže, keď počítame sviatky ako sú meniny, narodeniny, Medzinárodný deň žien, Deň matiek a Valentín, zostáva ešte jedno obdarovanie mimo týchto „povinných“ sviatkov žien. A to by mohol byť dátum svadby, dátum zoznámenia sa alebo iný pamätný deň. Obdarovať ženu, partnerku, kvetmi šesťkrát do roka teda považujem za minimum. Každý pán, ktorý dodržiava tieto termíny a okrem toho vie obdarovať minimálne raz ročne len tak kvetom je pre mňa naozaj gentleman.

AKO VYBRAŤ VHODNÝ TYP KYTICE NA KONKRÉTNU PRÍLEŽITOSŤ?

Poznáme veľmi veľa druhov kytíc a minimálne s tromi sa stretla vo svojom živote väčšina žien. Je to gratulačná kytica, darčeková kytica a svadobná kytica.

Gratulačná kytica, alebo inak povedané reprezentačná, je typom, ktorý je ako hlavný dar. Daruje sa pri veľmi špeciálnych príležitostiach – okrúhle narodeniny, narodenie dieťaťa, promócia, premiéra v divadle, alebo iné výnimočné momenty v živote.

Darčeková kytica je doplnok k daru. Táto kytica má navodiť atmosféru úcty a vďaky. Má charakterizovať obdarovávanú osobu. Farby, ktoré miluje. Kvety ktoré preferuje. Alebo aj iné veci, ktoré sa môžu pre danú osobu do kytice zakomponovať.

S výberom vhodného tvaru a kvetov vám určite pomôže skúsený florista.

AKO VYBERAŤ KVETY DO KYTICE?

Ja vždy odporúčam, aby si zákazník uvedomil, na akú príležitosť je kytica určená. Pokiaľ je kytica gratulačná a je na určitý moment, ako je svadba alebo promócia, kvety musia byť najkrajšie a najrozvinutejšie v deň a hodinu, kedy sa kytica daruje. Veď akú úlohu zohrajú kvety, ktoré sú vo chvíli gratulácie k ukončeniu štúdia v puku a zelené? No pokiaľ je kytica darčeková a má robiť radosť minimálne pár dní, kvety by mali byť čo najčerstvejšie.

Čo sa týka výberu kvetov do kytice, mojím tajným tipom je – kombinujte vždy také kvety, ktoré sa znášajú. Cibuľové kvety ako tulipány, hyacinty k jarným kvetom. Tropické kvety ako orchidea k drevitým rastlinám. Vždy tak, ako rastú v prírode.

Taktiež by som rád odporučil vyberať kvety, ktoré sú v danej sezóne prirodzene aj v prírode. Sú riziká pri prevoze, ktoré nemusí rastlina zvládnuť, a jej životnosť sa tým aj o dosť skráti. A lokálne kvety navyše menej zaťažujú životné prostredie.

AKÉ KOMBINÁCIE KVETOV TEDA VYTVORIA TEN SPRÁVNY SÚZVUK V KYTICI?

Ako som už spomínal, najvďačnejšie je kombinovanie kvetov podľa prirodzeného výskytu v prírode. No pokiaľ ide o farby, tu je dôležité si uvedomiť, či chceme kvetmi navodiť príjemnú harmonickú atmosféru, alebo naopak niečo výraznejšie, pichľavejšie pomocou kontrastu.

Harmóniu docielime kombináciami farieb, ktoré plynule prechádzajú do druhej farby. Čiže napríklad biela-žltá-zelená alebo v studených odtieňoch sú to fialová-modrá-zelená. Plynulým tónovaním a prechodmi farieb docielime efekt pokoja a harmónie.

Kontrast je vhodný napríklad pre kytice do interiéru alebo aj pre extravagantnejšiu ženu. Tu by som volil farby, ktoré sú úplne odlišné. Napríklad oranžovú s ružovou. Alebo žltú s fialovou. Je to vždy o pocite, ktorý chceme v danú chvíľu navodiť aj pomocou kvetov.

AKÁ VEĽKÁ KYTICA JE VHODNÁ?

Kytice by mali byť hlavne primerané veľkosti postavy, ktorú má obdarovaná. Nevhodne veľké kytice, môžu pôsobiť veľmi netaktne až priam posmeškársky a zbytočne korpulentne. Myslím si, že väčšina ľudí sa poteší kytici, ktorú vie očami stráviť a silou udržať.

Pokiaľ ide o počet kvetov, tak to je diskutabilné. Podľa protokolu by v smútočnej väzbe mal byť zachovaný párny počet, do počtu 10. V rámci darčekových kytíc je to úplne jedno. A pri gratulačných kyticiach by som sa tiež radšej držal protokolu. Je to predsa len reprezentácia.

DAJÚ SA KVETMI VYJADRIŤ CITY?

Netreba zabúdať na to, že kvety sú médiom. Je to prostriedok, ktorý bez slov dokáže povedať to, čo netreba hovoriť. Úctu, kondolenciu, zaľúbenie, ospravedlnenie, poďakovanie, rešpekt, ale aj nežnosť či slzy. Kvety sú tiché slová, ktoré prehovárajú do srdca. Nie do hlavy. A toto je dobré si uvedomiť.

AKÝ JE ROZDIEL PRI VÝBERE KVETOV PRE PARTNERKU, MAMU, KOLEGYŇU…?

Je to skôr o pocite, a o tom, ako dobre poznáme naše vlastné a životné ženy. Tak by sme mali pristupovať aj pri výbere kvetov. Je to odraz toho, ako si všímame detaily ich osobností, ich život, útrapy alebo to, čím prechádzajú. Čím je osoba mužovi bližšia, tým by mala byť kytica intímnejšia, a hlavne veci v nej by mali navodzovať spomienky.

Pri kolegyniach alebo kyticiach venovaných ako poďakovanie pre lekárku, úradníčku alebo sestričku, je vhodné voliť skôr všeobecne známe kvety. Gerbery, ruže, karafiáty. A taktiež aj neutrálne farby. Biela, zelená, krémová… Tak, aby tá kytica hovorila len jedno – ďakujem. Nič viac, nič menej.

NO A RADA NA ZÁVER:

Kytica, ktorú podávate obdarovanej by na sebe nemala mať žiaden papier, celofán, ani iný obalový materiál. Odovzdávate len prosté kvety.

Mala by sa podávať kvetmi nahor, určite nie kvety dole hlavou. A netreba zabúdať ani na to, že pokiaľ je kytica otočená na jednu stranu, tak kvety musia pozerať na obdarovanú osobu.

Róbert Bartolen

Róbert Bartolen je slovenský florista, ktorý pôsobenie v tomto odbore berie ako svoje poslanie, ako sám hovorí. Od 16-tich rokov sa profesionálne venuje odboru floristika. Už ako 19-ročný vyučoval ako externý pedagóg floristiky na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Je viacnásobným držiteľom rôznych ocenení. Od jeho študentských čias, pôsobí aktívne ako kreatívec na rôznych projektoch, dlhodobo spolupracuje s Lýdiou Eckhardt, Miss Slovensko, Bratislavským bálom, Československým bálom a Slovenským národným divadlom. Venuje sa protokolárnej floristike, napríklad aj pre Ministerstvo zahraničných vecí SR.

Jeho diela a umelecké inštalácie je možné vzhliadnuť nielen na Slovensku a v Čechách v prestížnych hoteloch, baroch (napríklad Mirror Bare v Carltone) a iných reprezentačných priestoroch.

Róbert momentálne svoje skúsenosti a čas venuje aktívnemu vzdelávaniu profesionálnej a art floristiky. Jeho publikácie a články vychádzajú po celom svete v odborných floristických magazínoch. Len v roku 2020 boli jeho práce a odborné články uverejnené vo viac ako 68 krajinách sveta. Taktiež pôsobí ako trendsetter a podieľa sa na uvádzaní nových odrôd kvetov a ich kultivarov na trh. Jeho zatiaľ posledným úspechom na medzinárodnej súťaži je 1. miesto a platinové ocenenie Fusion Flowers International Designer of the Year competition 2019.

Foto Róberta Bartolena: Pavol Kulkovský

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest