Style Guide

Ako sa obliecť na pracovný pohovor

V živote je málo situácií, keď sa aj tí najflegmatickejší z nás začnú stresovať tým, čo si oblečú. Pracovný pohovor, či už vás čaká osobne alebo online, je bezpochyby jednou z týchto udalostí. Možno sa uchádzate o prácu snov, alebo ešte lepšie, oslovili vás priamo z firmy, že vás chcú na pozíciu, na ktorú ste čakali roky. Prečítali si váš životopis, vedia, čo dokážete, teraz je to už len otázka toho, aby ste sa im ukázali na pár minút osobne.

Váš pohovor však nezačína položením prvej otázky, ale ešte vo dverách. Prečo teda nezískať zopár bonusových bodov dobrým prvým dojmom? Znie to plytko, ale oblečenie je predsa to, čo si všimnete na človeku ako prvé… Dni štandardných oblekov, ktoré sa hodia na akékoľvek pracovné pohovory sú dávno preč. Naopak, prísť vyparádený môže byť niekedy horšie ako byť oblečený zle. Vypracovali sme preto pre vás jednoduchý návod, ktorý vás dokonale pripraví na akýkoľvek pracovný pohovor.

Miesto, kde sa stále nosia obleky

Aj keď sa môže zdať, že obleky sa dnes nosia už len na svadby a pohreby, stále sa nájdu profesie, kde sú považované za povinnú jazdu. Keď sa teda vyberiete na pohovor tam, kde sú obleky na programe dňa (ako banky či advokátske kancelárie), najlepšie obídete aj vy v obleku. Držte sa však ďalej od výrazných prúžkov a vzorov a na pohovor si vezmite dobre padnúci tmavomodrý alebo tmavošedý oblek. Spárujte ho s jednofarebnou bielou alebo bledomodrou košeľou. Ak chcete ísť aj v kravate, zvoľte takú, ktorá príliš nekričí. A páni, v prípade, že váš pohovor prebieha online, oblečte si aj nohavice, istota je istota.

Miesto, kde sa nosia obleky len občas

Ak sa v mieste vašej budúcej práce očakáva, že máte na sebe oblek len počas prezentácie či na stretnutí s dôležitým klientom, nemusíte na pohovor prísť až tak formálne. Ak máte strach, že v obleku budete pôsobiť, že sa príliš snažíte, zlatou strednou cestou je zvoliť smart casual outfit. Stále však buďte viac na strane smart ako casual. Čo to znamená? Jednoducho čokoľvek, čo je viac formálne ako džínsy. Na túto príležitosť sa fantastický hodí bavlnený oblek, teda voľnočasové bavlnené nohavice a sako v rovnakej farbe. To doplňte jednoduchou košeľou, prípadne rolákom. Smart, ale zase nie príliš.

Miesto, kde sa obleky nenosia vôbec

Stále viac a viac kancelárií je nastavených na úplne voľnočasový štýl obliekania. Prísť na pohovor v obleku, ak vaša nová práca bude práve v takomto prostredí môže naznačiť, že nie ste úplne zladený s ich kultúrou. Preto kreatívci, ľudia z reklamiek a iných podobných odvetví radšej ukážte svojím outfitom, že viete aj pri oblečení myslieť trochu inak. Pokojne si na seba vezmite aj džínsy, avšak zvyšok outfitu laďte do kreatívnej elegancie. Čo tak k nim pridať bielu košeľu a namiesto saka si zobrať pletenú vestu? Dáte najavo, že ste sa zladili moderne, profesionálne, a že sa šéf za vás nebude musieť hanbiť, keď kanceláriou raz za čas prejde klient.

Miesto, kde sa nosia doslova tepláky

Nie je asi tajomstvo, že množstvo IT firiem je nastavených na tričká, tepláky a sandále. Keď prídete na pohovor dokonale oblečený, asi nebudete práve zapadať. Avšak prísť vo vyťahanom tričku z hudobného festivalu asi tiež nie je úplne ideálne. Preto veci v tomto prípade nekomplikujte, jednoduchú košeľu má v skrini každý. Skombinujte ju s tmavými džínsami a na vrch si dajte jednoduchý véčkový pulóver, aby ste pôsobili upravene. Veľa šťastia!

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest