Z montérok to denim dotiahol až na originálne kúsky či doplnky na každý deň. Pôvodne pevné pracovné oblečenie zlatokopov sa stalo odevným fenoménom, ktorý je obľúbený už celé desaťročia.
Ako vznikli džínsy?
Ich história sa začala písať v roku 1873, kedy sa zlatokopi v San Franciscu začali sťažovať, že sa im na ich pracovných nohaviciach trhajú vrecká. Ich problém vyriešil krajčír Jacob Davis, ktorý vrecká spevnil nitmi a vznikli nohavice, ktoré dnes nosí celý svet. Ešte v ten istý rok si tento nápad dal Davis aj s Levi Straussom patentovať a prvé džínsy sa vyrábali pod značkou Levis’s.
Mimochodom, pôvod pomenovania džínsy (ang. jeans) pochádza z názvu talianskeho mesta Janov (fran. Genes), kde sa už v stredoveku podobná hrubá tkanina vyrábala. Pomenovanie rifle získali nohavice podľa talianskej značky džínsov predávaných v 70. rokoch v Československu v predajniach Tuzex. V americkom Texase (ale aj v Španielsku) sú to dodnes nohavice kovbojov, a preto sa tam nazývajú texasky.
Po firme Levi’s začali džínsy vyrábať aj iné značky v rôznych strihoch a spracovaniach. Pribudli farebné variácie, kamienky, výšivky, vyšúchaný efekt či diery. Rifle boli spočiatku nohavice s gombíkmi v rozparku, zipsom ich nahradila v roku 1926 značka Lee. Takisto malé piate vrecko na pravej strane (ktoré kedysi kovbojom slúžilo na odkladanie vreckových hodiniek) pribudlo neskôr, rovnako ako pútka na opasok (v roku 1922).
Počas Druhej svetovej vojny začali džínsy nosiť aj ženy – tiež ako pracovné oblečenie. V 50. rokoch 20. storočia ich preslávil James Dean ako symbol rebelstva, dovtedy bolo nemysliteľné obliecť si džínsy napríklad do reštaurácie či do školy. Dnes sa z denimu šijú nielen nohavice, ale aj košele, bundy, šaty, sukne či rôzne ruksaky a tašky, a v správnej kombinácii získate outfit na rôzne príležitosti.
Výroba džínsov
Na výrobu jedných džínsov (cca 1 kg bavlneného vlákna) sa spotrebuje asi 7000 litrov vody, preto sú jedným z najnáročnejších odevov, čo sa týka vplyvu na životné prostredie. V súčasnosti už existujú rôzne alternatívy, ktoré sa snažia tento negatívny vplyv zmenšiť – napríklad recykláciou materiálov. Pôvodne boli džínsy farbené prírodným farbivom indigo, neskôr syntetickými farbami. Aj keď rifle nie sú tým najekologickejším oblečením, vďaka pevnosti látky a v prípade kvalitného spracovania vydržia vo vašom šatníku naozaj dlhé roky. Samozrejme, v prípade, že sa o ne budete správne starať. (Viac o starostlivosti o džínsy si prečítate v tomto článku.)
Džínsy Alain Delon
Naše džínsy sú ušité z kvalitného denimu. Šijeme ich na Slovensku dvoch strihoch – pohodlný voľnočasový strih a slimový strih. V zložení prevažuje bavlna s prímesou elastanu, aby boli džínsy pohodlné na nosenie. Vďaka širokému výberu rôznych farieb, rôzne strihaným vreckám, odlišnému štepovaniu a iným detailom sa stanú súčasťou vášho outfitu na mnohé príležitosti. V ponuke si vyberie asi naozaj každý, v rozsiahlom spektre veľkostí zaručenie niečo sadne aj menej konfekčným postavám.