Vo svete, ktorým nás každú sekundu sprevádzajú moderné technológie je už ťažké predstaviť si používať každý deň niečo, čo nie je poháňané zložitou elektronikou. Už nám ani nenapadne, že za notifikáciami v mobiloch, ťuknutiami do klávesnice či klimatizáciou v aute sú milióny digitálnych operácií, ktoré na pozadí behom tisícin sekúnd vykonávajú riešenia neskutočne zložitých úloh.
Popri všetkých týchto technologických výdobytkoch dvadsiateho prvého storočia tu stále hrdo stojí stroj zložený zo stoviek drobných súčiastok, fungujúcich na čisto mechanickom princípe, rovnako ako pred stovkami rokov. A aj napriek priamym útokom zo strany technologických gigantov statočne odoláva a nachádza si cestu do našich životov. Vitajte vo svete tradičných mechanických hodiniek.
Tí, ktorí tomuto svetu prepadli vedia, že aj napriek zdanlivej bezvýznamnosti sú tieto malé klenoty ukážkou technickej dokonalosti, ktorá v dnešnom svete nemá obdobu. Povedzme si to však na rovinu. Tí z nás, ktorí v hodinkách vidia len samotný stroj na ukazovanie času sa právom pýtajú, prečo by sme mali chcieť archaický stroj, čo stojí nemalú sumu peňazí a nedokáže vo svojej podstate nič iné len ukázať často menej presný čas ako náš telefón?
Spoločne s expertmi na slovo vzatými zo siete hodinárstiev Watch de Luxe sme pre vás pripravili super rýchly návod, ktorý vás snáď nielen presvedčí, že mať aspoň jedny dobré hodinky je povinnosť každého z nás, ale najmä pomôže vám ponoriť sa do zdanlivo komplexného sveta mechanických hodín.
Mechanické hodinky, nechoďme okolo horúcej kaše, nie sú práve lacná záležitosť. Sú však hodné každého centu, ktorý za ne dáte. Sú vyrábané procesmi, extrémne náročnými na čas, skladané najlepšími hodinármi na svete, ktorí absolvujú dlhé roky praxe, než sa stanú tým, kto prikladá ruku k výrobe svetoznámych hodiniek. Práve to však prispieva k tomu, že na rozdiel od ich hlavného súpera – smart hodiniek – s najväčšou pravdepodobnosťou prežijú aj vás. Zatiaľ čo najnovšie jablkové hodiny vám síce zmerajú tep a motivujú vás k tréningom, ťažko ich odovzdáte vášmu synovi na jeho osemnáste narodeniny. Trvácnosť vecí je dnes často preháňaná. Hovoríme o nej pri mnohých produktoch, avšak nič, skutočne nič, nemôže cestovať generáciami tak ako mechanické hodinky. Ich vlastníctvom máte na ruke dokonalý stroj, ktorý sa nikdy nezastaví. Nie je to úžasné?
Ak by ste predsa len radi vymenili svoj displej mobilu za hodinky, kde vôbec začať? Hodinársky svet sa zvonku môže zdať komplikovaný, plný neznámych výrazov, ktoré odradia aj toho najvytrvalejšieho jedinca. Quartz, Automatic, Chronograph, Tourbillon? Čo to má všetko znamenať?
Strojček ako motor hodín
Skôr, ako sa pozriete na ciferník hodín, je potrebné porozumieť ich motoru. Strojček určuje, ako sú hodiny poháňané. Drvivá väčšina náramkových hodiniek, ktoré v obchodoch nájdete, sú hodinky, veľmi zjednodušene povedané, na baterky.
Ak to myslíte z hodinkami vážne, tak až na pár výnimiek, je potrebné sa obzerať po kompletne mechanických strojčekoch. Tieto strojčeky sú očarujúce malé vecičky, tikajúce na dvadsaťosem tisíc vibráciách za hodinu. Sú zložené zo stoviek malých dielov, ktoré sú precízne vyrábané, leštené a ručne skladané a spolu vytvárajú dokonalú harmóniu presného času len za pomoci natiahnutej pružiny, ktorá dodáva hodinám dych. Majstri hodinári často vkladajú priesvitné sklíčko nielen na prednú časť hodiniek, ale aj na zadnú, aby ste tento mikroorchester mohli nerušene sledovať kedykoľvek sa vám zachce.
Oblekové, športové, alebo aké vlastne?
Výber vašich prvých hodiniek je veľmi osobná záležitosť. Je to emocionálna investícia do seba, ktorá by mala odrážať nielen váš vkus či charakter, ale najmä váš životný štýl. Ak ste človek, ktorý trávi celý deň v obleku, nehodí sa práve, aby vaše jediné hodinky boli športové s gumeným náramkom. Naopak, v prípade, že beháte po stavbách, nie je práve ideálne mať na ruke jemné tenučké hodinky vhodné do divadla, nielen z estetických, ale najmä úžitkových dôvodov. V praxi platí, že čím spoločenskejšie ste oblečený, tým jemnejšie, nenápadnejšie a elegantnejšie hodinky by ste mali mať na ruke. Tenké hodinky s koženým remienkom budú patriť práve na formálnejšie udalosti, zatiaľ čo masívne ciferníky s kovovým náramkom vám urobia službu skôr cez víkend.
Aj napriek tomu, že sa mnohí zberatelia o to usilovne snažia, je nemožné mať hodinky na každú príležitosť. Preto, keď sa rozhodujete práve pre svoje prvé hodinky, je dobré zvoliť také, ktoré sú čo najuniverzálnejšie na rôzne príležitosti.
História k hodinám patrí
História výrobcu a v mnohých prípadoch aj samotných modelov hodín vám výber môže tiež značne uľahčiť. Ide totiž tak trochu ruka v ruke s už spomínaným životným štýlom.
Ak ste dlhoročný fanúšik automobilových pretekov, nie je potrebné predstavovať vám ikonické Tag Heuer, ktorých modely ako Monaco, Silverstone či Carrera nosili na svojich zápästiach veľké mená Steve McQueen, Niki Lauda a Ayrton Senna.
V prípade, že radi vzhliadate k nočnej oblohe a fascinuje vás ľudský pokrok pri skúmaní vesmíru, ťažko by ste hľadali legendárnejšie spojenie ako NASA a Omega. Ak by vám nestačilo, že hodinky Speedmaster mal na sebe pri prvom lete na mesiac Neil Armstrong, Buzz Aldrin a Michael Collins, vedzte, že to boli práve Omegy, ktoré pomohli posádke Apolla 13 vrátiť sa bezpečne na Zem po tom, čo všetky ostatné prístroje v kabíne zlyhali.
Nadšenci do aeronautiky určite poznajú spojenie tohto odvetvia s Breitlingami, hokejoví fanúšikovia zas určite nepohrdnú klasickými hodinami Tissot.
Komplikované komplikácie
Aby sme však veci tiež tak trochu skomplikovali, do celého mixu môžete ešte hodiť bombu vo forme funkcií hodiniek. Čím viac ich hodinky majú, tým je zložitejšie ich vyrobiť. Nezabúdajte totiž, že všetky tieto funkcie, v hodinárskom žargóne nazývané komplikácie, sú opäť len a len mechanické, bez zásahu elektroniky. Asi tá najbežnejšia funkcia, s ktorou sa môžete stretnúť je dátum, tradičné číslo, ktoré sa každú polnoc prehodí na ďalšie. Posun ďalej ponúkajú hodiny s komplikáciou nazývanou day-date, ktorá vám zobrazí okrem dátumu aj deň v týždni. Ak často cestujete po svete a neustále prestavujete hodinky podľa časových zón, vhod vám určite príde funkcia GMT. Je to jednoducho ďalšia hodinová ručička, ktorá ukazuje čas v inej časti sveta podľa vašej voľby.
Asi najpopulárnejšia komplikácia, ktorú v hodinárskom svete nájdete je však takzvaný chronograf, alebo po slovensky stopky. Nájdete ho prevažne na športových hodinkách, ktoré vám umožnia merať čas pretekára, alebo v reálnom živote čas varenia cestovín. Okrem pekného dizajnu ponúkajú ten super pocit mechanického stlačenia gombíkov.
Stojí to všetko za to?
Na záver je na stole stále nezodpovedaná, avšak asi aj najpálčivejšia otázka, a to je cena. Je pravda, že ceny hodiniek sa môžu vyšplhať až k cenám za nie práve najlacnejšie auto, avšak tieto astronomické, clickbaitové čísla často hodinárskemu remeslu viac škodia ako pomáhajú. Kvalitné švajčiarske hodinky, za ktorými sa otočí nejeden zberateľ je možné zohnať už za polovicu ceny bežných smart hodiniek. Keď si prepočítate ich úžitkovosť na roky, tak je to dokonca ako zadarmo. Navyše, aj keď je pravda, že investovanie do hodiniek je až na pár svetlých výnimiek skôr zbožným prianím ako realitou, svoju hodnotu zďaleka nestrácajú tak rýchlo ako iné veci. Napokon, skúste predať trojročné Android hodinky za 80 % ich pôvodnej ceny…
Takže, na čo sa sústrediť pri kúpe svojich prvých mechanických hodiniek:
– Pýtajte sa, aký majú vnútri strojček.
– Ujasnite si, na aké príležitosti budete hodinky prevažne nosiť.
– Chcete, aby mali hodinky nejaké špeciálne funkcie? Chceli by ste, aby mali aj dátum alebo stopky?
– Určite si rozpočet.
Kúpa hodiniek nie je rozhodnutie postavené len na ráciu, je súčtom emócií, ktoré vyústia do vlastníctva niečoho, čo nemá samo o sebe podstatu, ale zároveň sa stane jednou z najosobnejších vecí v živote muža. Hodinky vám prirastú k srdcu a z módneho doplnku sa stanú súčasťou vašej osobnosti tak, ako žiadna iná vec, ktorú budete kedy vlastniť. Za každým drobným škrabancom bude príbeh, za každým natiahnutím spomienka na moment, kedy sa stal. V dnešnom rýchlom svete vec nevídaná. My len dúfame, že si na nás spomeniete, keď ich budete odovzdávať ďalšej generácii.
Za poskytnutie priestorov na fotenie ďakujeme Mirror Baru v Carltone.