Umenie

6 tipov na filmy a seriály, ktoré by ste si mali pozrieť

Tak už ste videli po stýkrát všetky epizódy Priateľov a Simpsonovcov. Znovu ste si pozreli vaše obľúbené filmy a večerný program zrazu vystriedalo slepé hľadanie na stránke Netflixu alebo inej streamovacej služby. Človek sa po dvoch rokoch zatvorených v obývačke často pristihne, že vystrieľal všetky nápady na kvalitnú televíznu zábavu.

Či už však pravidelne zvládate seriály v desaťhodinových maratónoch alebo si streamovaciu službu zapnete len raz do mesiaca, určite ste z času na čas stratení v mori jej ponuky. Toto je náš výber z Netflixu, ktorý vás pobaví (nielen) počas dlhých domácich večerov.

Seinfeld

Jeden z najkultovejších seriálov prvej polovice deväťdesiatych rokov konečne dorazil aj na Netflix. Komik Jerry Seinfeld stvárňuje samého seba v seriáli, ktorý mal byť naplnením jeho životného cieľa; spraviť sitkom o ničom. Zrazu sa tak dívate na newyorský život Seinfelda, ktorý spolu s jeho troma priateľmi chodí na kávu, do práčovne, či len tak sedí u neho doma. Nerobia vlastne nič a zároveň všetko. A vy sa osem sérií neviete prestať dívať.

14 peaks: Nothing is impossible

Rekord v zdolaní všetkých štrnástich osemtísícoviek je sedem rokov. A nepálsko-britský horolezec Nimsdai Purja sa o to pokúsi za menej ako sedem mesiacov. Dokument sleduje jeho cestu za týmto neuveriteľným pokusom, plnú zábran, prekážok a bolesti, ktoré Nimsdai pokoruje svojím infekčne pozitívnym pohľadom na svet. Väčšina záberov v dokumente vznikla priamo v teréne a ich spojenie s rozhovormi so špičkami horolezeckého sveta len podčiarkujú heroický výkon, ktorý vám nedovolí sa počas dvoch hodín ani len nadýchnuť.

Red notice

Je piatok večer a jediné, čo chcete po namáhavom týždni je vypnúť na gauči a nerozmýšľať? Film Red notice by mohol byť správnou voľbou. Hviezdne obsadenie údajne najdrahšieho filmu od Netflixu (rozpočet dosiahol rekordných 200 miliónov amerických dolárov) a akčná zápletka s niekoľkými prekvapivými zvratmi robia z tohto filmu príjemnú „oddychovku“, pri ktorej sa rozhodne nebudete nudiť. Agent FBI (Dwayne Johnson) a dvaja znepriatelení gangsteri súťažiaci o post toho najlepšieho zlodeja na svete (Gal Gadot a Ryan Reynolds) rozohrajú hru plnú bitiek, slovných prestreliek a odkazov na iné filmy. Asi najciteľnejší je odkaz na filmy zo série Indiana Jones, ale objaví sa aj Titanic, Jurský park, Kleopatra, Cats či Vykúpenie z väznice Shawshank.

The Irishman

Odkladali ste pozretie Scorseseho Irishmana pretože je príliš dlhý na to, aby sa to dalo zvládnuť za jeden večer? Ak ste sa dostali do karantény, ďalej už neváhajte, pretože 209 minútová gangsterka vás bude baviť každú jej sekundu. Zárukou sú mená Robert de Niro, Al Pacino a Joe Pesci v roliach, ktoré im sedia najlepšie.

Mafiánsky thriller rozprávajúci skutočný príbeh írskeho nájomného vraha Franka Sheerana a jeho postupné začlenenie medzi americkú mafiánsku elitu je tiež zrejme poslednou príležitosťou vidieť toto hviezdne trio pokope.

House of Cards

Kto ešte nevidel House of Cards, rýchlo do toho! Kevin Spacey v životnej úlohe machiavellistického politika Franka Underwooda, ktorý postupne začína ovládať celú krajinu a nezastaví sa pred ničím. Nielenže budete s napätím sledovať intrigy vrcholovej politiky, ale ešte sa aj čo-to dozviete o fungovaní amerického politického systému. A navyše, keď pôjdete najbližšie do práce, budete mať obrovské nutkanie si na seba po dlhej dobe dať oblek.

Don’t look up

Okej, tip, ktorý na vás kričí z prvej strany Netflixu asi nie je úplne to, čo sme sľúbili. Ak ste však posledný mesiac žili v jaskyni a Don’t look up ste zatiaľ nevideli, napravte to ešte dnes. Tretí najstreamovanejší film v histórii platformy je fackou vo forme sociálneho komentáru na súčasnú dobu a spoločenské „zmiešané“ názory na globálnu krízu. Astronómovia Leonardo DiCaprio a Jennifer Lawrence sa po objavení asteroidu, ktorý za šesť mesiacov zničí zemeguľu, vydávajú na turné, aby presvedčili politikov a verejnosť, že je potrebné katastrofu odvrátiť. Či sa im to podarí, alebo nie, to už musíte zistiť sami.

Dajte nám vedieť, ako sa vám naše tipy páčili.

Foto: Netflix

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest