Šport

Tricksters Lacrosse Team: Z prehier sa človek naučí viac ako z výhier

Automechanik, IT-čkar, marketér a právnik behajú po ihrisku s palicami a loptičkami… Nie, toto nie je začiatok vtipu, ale realita prvého lakrosového tímu na Slovensku. Zoznámte sa s Tricksters Lacrosse Team.

Lakros je pôvodom stará indiánska hra, ktorá zároveň pripravovala mladých bojovníkov a prisudzovali jej aj liečiteľské účinky. Pre Indiánov je lakros až životnou filozofiou. Prvé oficiálne pravidlá hry boli zavedené v roku 1850, odvtedy sa lakros začal rozširovať aj na ďalšie kontinenty vrátane Európy a Austrálie, no najmä do univerzitných miest na východnom pobreží USA. História najstaršieho lakrosového klubu na Slovensku sa píše od roku 2003, kedy ho založili bratia Mark a Tomáš Lichtnerovci. „Mark Lichtner veľa cestoval po Amerike, stretol tam Indiánov, trochu študoval tieto indiánske kmene. A rozhodol sa priviesť lakros na Slovensko,“ vysvetľuje prezident klubu Tricksters, stredopoliar Martin Kramár, marketér z úvodu nášho článku.

Začiatky klubu boli skromné, no postupne sa tím zväčšoval a s pribúdajúcimi skúsenosťami prichádzali aj prvé súťaže a úspechy. „Keď sme vznikli, v klube bolo 10 členov – kamaráti, známi, neskôr sa z pôvodného klubu pár hráčov odčlenilo a vznikol nový klub, potom ďalší v Prievidzi. Bolo super, že sa to začalo rozvíjať. Aby sme si v tom čase mohli  zahrať medzi sebou, začali sme organizovať tzv. Tricksters Cup, turnaj v lakrose,“ rozpráva Martin Kramár, a pokračuje: „Prvé úspechy prišli v roku 2007, keď sme vyhrali Dunajskú lakrosovú konferenciu, predchodcu Dunajskej lakrosovej ligy. Potom sme vyhrali prvý medzinárodný turnaj v roku 2008. Roky 2009 – 2012 boli pre Tricksters veľmi úspešné, teraz je tu taký mierny úpadok, hráči zostarli a odišli, prichádza teda k obnove generácie a hľadáme nových hráčov, aby sme sa dostali znovu na vyššie pozície.“

Chceme sa posúvať vpred

Veľkým prelomom v lakrose na Slovensku bol aj vznik Slovenskej lakrosovej ligy v roku 2010, ktorú zakladali spolu s Tricksters ďalšie dva kluby. V nasledujúcich rokoch počet klubov stúpal, aktuálne je ich na Slovensku 6. Tricksters Lacrosse Team od vzniku ligy až po svoj odchod z nej v roku 2017 každý rok zvíťazili. „Výhry sú super, ale už nás neposúvali ďalej. Je to paradoxné, ale človek sa z prehier naučí viac ako z výhier. Od kedy sme odišli zo Slovenskej lakrosovej ligy, hrávame už spomínanú Dunajskú lakrosovú ligu – ligu krajín okolo Dunaja. Okrem nás v nej hrajú tímy z Viedne, Grazu, Ľubľany a Budapešti. Snažíme sa hrať aj českú ligu – od augusta až do novembra. Vždy je lepšie hrať s tými lepšími tímami, lebo nás to potom posúva vpred. Chceme sa stále učiť a zlepšovať,“ hovorí Kramár.

Ako je zrejmé už z úvodu, každý hráč v tíme má „civilné“ zamestnanie a lakros je „len“ hobby. „Je to u nás amatérsky šport a neživíme sa ním. Máme dva tréningy týždenne a počet zápasov záleží od ligy, Dunajská lakrosová liga sa hrá raz – dvakrát do mesiaca, česká liga sa hrá dva – trikrát do mesiaca. Plus sa zúčastňujeme medzinárodných turnajov. Napríklad chodievame pravidelne na januárový turnaj do Budapešti. Tento rok sme tam skončili tretí, minulý rok sme turnaj vyhrali,“ opisuje Kramár.

Najväčšou motivácou pre hráčov lakrosu je, podobne ako v iných športoch, dostať sa na Majstrovstvá sveta. Tímu Tricksters sa to prvýkrát podarilo v roku 2010, dva roky predtým prvýkrát hrali na Majstrovstvách Európy. „Je to skvelý pocit hrať s hráčmi, ktorých sme predtým pozerali vo videách na internete. Minulý rok sme sa zúčastnili Majstrovstiev sveta v Izraeli a bolo to super. Dva týždne pri vode, len lakros, kamaráti a pohoda, skoro ako na dovolenke,“ smeje sa Kramár. „Dokonca sa nám tam podarilo umiestniť zatiaľ historicky najlepšie – skončili sme na 23. mieste zo 46. krajín sveta.“ Klub teraz začína s prípravou na Majstrovstvá Európy v poľskom Vroclave, ktoré budú budúci rok. Okrem toho sa ešte tento rok zúčastnia dvoch medzinárodných turnajov – v španielskej Barcelone a v bulharskej Sofii.

Hľadáme nové talenty

Kedysi v Bratislave fungoval aj ženský lakrosový tím, tam k obmene generácie však neprišlo. Dievčatá odišli na vysoké školy do iných miest a tím sa rozpadol. Najdlhšie hrajúcim hráčom v mužskom tíme je zakladajúci člen Tomáš Lichtner. Jeho brat Mark hrať prestal po Majstrovstvách sveta v Denveri v roku 2014. Najmladší hráč má 16 rokov a hrá už dva roky. „Aktuálne máme na súpiske 18 hráčov, ale v podstate stále hľadáme nových. Veríme, že sa nám raz podarí zostaviť aj detský tím a už od mala budeme u detí budovať vzťah k športu,“ hovorí Martin Kramár.

Čo je to lakros?

Lakros je tímová hra, ktorá sa hrá na povrchu vo veľkosti futbalového ihriska. Po ihrisku behá naraz 10 hráčov – 3 útočníci, 3 stredopoliari, 3 obrancovia a 1 brankár. Jej základným cieľom je dostať loptu do súperovej bránky. Hráči pri hre používajú špeciálne palice, tzv. lakrosky, ktoré sa skladajú z tyčky rôznych dĺžok (90 cm lakrosku majú útočníci, a stredopoliari a obrancovia používajú 1,8 m dlhú lakrosku) a hlavy, akejsi sieťky z kože alebo šnúrok.

Aktuálne na Slovensku funguje 6 tímov, v Bratislave dva. Tricksters Lacrosse Team hrá tzv. field lacrosse na otvorenom ihrisku. Okrem toho existuje aj box lacrosse, niečo ako halový lakros, ktorého pravidlá sa od field lacrosse líšia. Ženský lakros má takisto iné pravidlá.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest