V dnešnej dobe instatnej módy, kde nás od nového, jedinečného kusu oblečenia delí jeden klik a „swipe“ na mobile, je veľmi ťažké predstaviť si nedostupnosť a uniformitu z doby minulej. Nie je to však až tak dávno, keď sme boli odkázaní na čakanie v dlhých radoch, aby nám kult osobnosti opätovne ukazoval, kam patríme a ako máme vyzerať. Módna tvorba a výroba má však aj napriek útrapám v Československu bohatú históriu. Ak vás zaujíma, nazrieť do jej útrob môžete v Slovenskej národnej galérii.
Výstava Nech Šije! je dielom kurátoriek Zuzany Šidlíkovej a Viery Kleinovej, ktoré tematicky a materiálovo rozvíja výskumný projekt vydaný knižne pod názvom Stratená (m)Óda (Autor Zuzana Šidlíková). A či už vás zaujíma móda a jej história na našom území z odborného hľadiska alebo jednoducho hľadáte tip na príjemne strávené popoludnie, návšteva výstavy bezpochyby splní vaše očakávania. Pútavými fotografiami, archívnymi plagátmi a najmä modelmi z doby nie až tak dávnej vám prerozpráva okrem iného aj príbehy kreativity zovieranej päsťou komunizmu alebo podomácky vyrobenej elegancie.
Tí neskôr narodení by mohli mylne uvažovať, že komunizmus módu zamkol na dlhých štyridsať rokov za mreže. Výstava skvelo ilustruje útrapy a úspechy módnych tvorcov československej histórie, ponúka ich ucelený príbeh a dokonale vás prevedie celou genézou módy v období minulého režimu.
Poukazuje na konformistickú úlohu odievania, ktorú v očiach socializmu zohrávala móda. Socialistický robotník predsa nepotrebuje prozápadniarske oblečenie zvýrazňujúce jeho individualitu, práve naopak. Aj napriek tomu však vidíme občasnú liberalizáciu spoločnosti a s ňou spojenú tvorbu, ktorá bola vídaná naprieč režimom.
Československá zákazková výroba značne ovplyvnená znárodňovaním je taktiež súčasťou výstavy. S nutnosťou odievať ľud režim zasial semená obrovským fabrikám, ktoré produkovali oblečenie pre masy. Mnohé z nich po páde režimu zanikli. Tie, ktoré sa dostali do tých správnych rúk však úspešne fungujú dodnes a ich produkciu je možné zaradiť medzi najkvalitnejšie v Európe.
Výstava sa venuje taktiež historickému vývoju módnych prehliadok dokonale ilustrujúcich schizofréniu vtedajšej doby. Prehľady módnych noviniek balansujúcich medzi mantinelmi komunistického režimu ukazujú snahu o kreativitu módnych tvorcov, zatiaľ čo ich pokusy sú ubíjané konvenciami a cenzúrou.
Samostatnou kapitolou je na výstave Nech šije! vplyv módnych časopisov a editoriálov, ktorých hlavnou úlohou bolo prezentovať socialistickú odevnú produkciu. Práve z nedostatku originality a pestrosti v týchto publikáciách vzišiel výdobytok taký typický pre socializmus – domáce zhotovovanie odevu.
Záverom dáva výstava priestor vývoju módnej fotografie v socialistickom Československu, čo priamo nadväzuje na módne časopisy.
Po skvelo strávenom čase na výstave si nezabudnite skočiť na kávu do kaviarne Berlinka a legendárneho kníhkupectva Exlibris, kde s určitosťou nájdete aj kópiu knihy Stratená (m)Óda. Prajeme vám príjemný zážitok.
Zdroj foto: SNG – Martin Deko