Barmani majú svoje zvláštne fluidum. Ich denný chlebíček je niekde na pomedzí medzi umením, vedou a mágiou. Svet za barom je aj počas najdivokejšej párty posvätným miestom, kde barman žije uprostred zábavy bez toho, aby bol jej súčasťou. Čo sa však stane, ak do miešania obyčajnej Margarity či efektného Nuclear Reactor pridáte aj trocha fľašovej gymnastiky? Vznikne flair bartending.
James Bond a jeho pretrepané nemiešané Martini s vodkou.
Tony Manero, Horúčka sobotňajšej noci a známy 7&7.
Carrie Bradshaw, Sex v meste a ďalší Cosmopolitan.
Kdekoľvek na svete si objednáte tieto obľúbené nápoje známych filmových postáv, chutiť budú úplne rovnako. Zážitok však bude iný. Od momentu vstupu do baru totiž začína predstavenie. A hlavnou postavou je barman.
Súčasťou zážitku je spôsob, akým vás barman pozdraví, ako vám namieša váš drink, ako ležérne zažongluje s fľašou alebo zabubnuje na šejker či ako drink naservíruje. Do zážitku sa, samozrejme, počíta aj príjemný rozhovor s vami počas celej prípravy drinku.
…to všetko je flair
Flair sa nedá vyjadriť. Akonáhle sa ho snažíte zaškatuľkovať alebo chytiť ako slovo, nemáte zrazu nič. Nedá sa konkretizovať. Vášeň, hudba, spontánnosť, efektivita, pohyb, zábava a mnoho ďalších aspektov vám pomôžu len priblížiť sa k tomu, o čom to vlastne je.
Miroslav Klačanský, majster a inštruktor flair bartendingu, Škola barmana
Flair? To sú baroví artisti
Keď si objednávate svoju obľúbenú Cuba Libre, môžete naraziť na barmana, ktorý z miešania koly a rumu dokáže urobiť vedu. Vyberie zaujímavý druh kolového nápoja, o ktorom ste zrejme nikdy nepočuli, a zmieša ho s pravým jamajským rumom páleným zo siedmich druhov trstiny.
Práve ste prišli k tzv. „mixológovi“, ktorý sa zameriava na chuťovú dokonalosť. Pozná všetky alkoholy a vie, ako spolu reagujú. Toto všetko využíva na to, aby vám priniesol dokonalý chuťový zážitok.
Na druhú stranu, flairový barman aj z jednoduchého zmiešania koly s rumom urobí malý zážitok. Fľaše lietajú vzduchom, barmanské nástroje sa krútia a kým vám namiešaný drink skončí na stole, môžete sa kochať artistickým vystúpením. Efektné predstavenie však nesmie zakryť skutočnú úlohu barmana. Viac či menej šoumenstva je iba okorenením prapôvodného základu, ktorým je kvalitne namiešaný drink.
Skutočný flair je totiž oveľa viac ako len vzdušná akrobacia fliaš. Je to všetko, čo robí správneho barmana barmanom.
V doslovnom preklade znamená flair štýl. Je to pozdravenie, úsmev barmana, poznanie klienta. Je neoddeliteľnou súčasťou barmanského remesla, aj keď každý potrebuje vedieť aj to, ako správne chytiť odmerku či ako používať ostatné nástroje. Triky nám urýchľujú prácu a zefektívňujú prezentáciu. Preto by ich mal trénovať každý barman.
Marián „Sikky“ Chmel, viacnásobný flairový šampión na Slovensku aj v UK
Správny barman by mal vedieť o miešaní drinkov všetko, poznať suroviny a receptúry.
Výsledok by mal skutočne chutiť. Na druhú stranu by však hosť mal pocítiť aj „človečinu“ a mať z návštevy baru zážitok. Iba vtedy barman naozaj splnil svoju úlohu.
Horiaca whisky a prvý flair bartender
Jeremiah „Jerry“ P. „Proffesor” Thomas je v barmanskej komunite legendou. Praotec barmanstva začal (zrejme) ako prvý pri miešaní nápojov pravidelne používať spektakulárne triky, aby zabavil zákazníka čakajúceho na drink. V arzenáli mal okrem prehadzovania fliaš aj hru s ohňom či ľadom. Bol neuveriteľným šoumenom, čo sa odrazilo na jeho popularite. Svoje umenie predvádzal v druhej polovici 19. storočia na turné po celej Európe a Severnej Amerike.
Bol tiež vynálezcom niekoľkých miešaných nápojov, ako aj autorom prvej knihy o drinkoch vôbec, Jerry Thomas’ Bar-Tenders Guide, or How to Mix All kinds of Plain and Fancy drinks. Najlegendárnejším z jeho drinkov je dodnes Blue Blazer – horiaca whisky, ktorú niekoľkokrát prelial medzi nádobami vytvárajúc pritom „plamenné jazyky“. Na záver ju nechal dohorieť priamo v zákazníkovom pohári.
Od čias Jerryho Thomasa sa flair bartending stal samostatnou barmanskou disciplínou. Za svoj prienik do mainstreamu z veľkej miery vďačí aj filmu Kokteil z roku 1988. Tom Cruise v ňom ukázal, že schopnosť žonglovať za barom môže priniesť šikovnému barmanovi nielen veľké „tringelty“, ale tiež uznanie a obdiv ľudí.
Flair sa rozvíja dodnes. Doslova každý rok stvárajú barmani za pultom stále neuveriteľnejšie a neuveriteľnejšie kúsky. Tí najlepší sa zúčastňujú medzinárodných majstrovstiev pod hlavičkou Svetovej asociácie flairu a ich schopnosti hodnotí prísna odborná porota.
Baroví športovci
Flair na najvyššej úrovni sa viac podobá športu ako príprave nápoja. Barmani žonglujú s fľašami, šejkrami a iným barmanským náčiním do rytmu hudby s vopred nacvičenou choreografiou. Denne trénujú aj niekoľko hodín a cvičia, aby sa udržali vo fyzickej kondícii. Všetko preto, aby sa na malú chvíľu mohli postaviť pred publikum a ukázať svoje umenie.
Život barmana je dosť hektický. Pri flairi sú to hodiny driny a len 5 – 8 minút na to ukázať, čo barman natrénoval. Pri flair súťažiach je veľa faktorov zlyhania, pritom nesmiete zabúdať na to, že musíte zabávať ľudí.
Miroslav Klačanský, majster a inštruktor flair bartendingu, Škola barmana
Tréningom však paralela medzi flairovými barmanmi a športovcami nekončí. Rovnako ako tanec či krasokorčuľovanie aj flair je hodnotený profesionálnou porotou. A to hneď v niekoľkých kategóriách.
Pravidlá sa môžu od súťaže k súťaži meniť, ale väčšina porotcov si všíma prevedenie, inovatívnosť, chuť namiešaného kokteilu, celkový dojem a, čo je najdôležitejšie, sledujú, či barman dokáže dať do vystúpenia aj kus svojej vlastnej osobnosti.
Súťaže vo flair fungujú rovnako ako súťaže v akomkoľvek inom športe. Existujú regionálne kolá, národné majstrovstvá či dokonca majstrovstvá sveta. Samostatných súťaží sa po svete organizuje aj niekoľko tisíc.
Najvýznamnejšie však sú:
Pro Tours – séria turnajov po celom svete, na ktorých barmani postupne získavajú body. Víťazom je barman s ich najvyšším počtom.
Roadhouse World Finals – významná súťaž v londýnskom bare Roadhouse. Završuje sériu turnajov Pro Tours.
Grand Slam – séria, v ktorej môže najlepší barman vyhrať titul Grand Slam World Champion. Ide o najvýznamnejší titul vo svete flairu.
Turnaje ponúkajú väčšinou tiež finančné výhry, ktoré sa môžu vyšplhať aj na desaťtisíce amerických dolárov. Víťazi dostávajú možnosť predvádzať svoje schopnosti v prestížnych flairových baroch, čo môže byť pre nádejného barmana vstupenkou do veľkého sveta.
Vďaka flairu som spoznal mnoho zaujímavých ľudí s rovnakým zmýšľaním. Precestoval som polovicu sveta a na viac ako dvesto súťažiach som získal obrovské množstvo skúseností nielen z oblasti flairu, ale aj psychológie. Tiež som dostal prácu v londýnskom Roadhouse bare, ktorý je jedným z najznámejších flairových barov na svete.
Marián „Sikky“ Chmel, viacnásobný flairový šampión na Slovensku aj v UK
Aký je však život barmana?
Pohľad z druhej strany baru má svoje čaro. Barman je akýmsi človekom za oponou každej párty, ale aj úplne bežného či daždivého dňa, kedy ste nevdojak dostali chuť na dobrý drink.
Je to človek, ktorému vylejete svoje zlomené srdce nad ďalším pohárom dvojitej škótskej, ale tiež ten, ktorý upúta svojimi trikmi vašu pozornosť aj na tej najbláznivejšej párty.
Ľudia častokrát neuvažujú nad tým, čím všetkým si musíte prejsť, aby ste sa stali barmanom a dostali sa za bar. Nevedia, čo všetko barman od otvorenia prevádzky až po jej zatvorenie neskoro v noci zažíva. Koľko hodín prestojí na nohách a koľko toho vie o každom hosťovi v bare. Keby sa ľudia dozvedeli aj toto, určite by vedeli viac oceniť naše remeslo.
Miroslav Klačanský, majster a inštruktor flair bartendingu, Škola barmana
Na zážitky z prípravy drinkov na párty F1 v Abú Zabí však spomína Miro s trochou bolesti…
„Pracoval som v Emirátoch na okruhu F1. Bolo to moje prvé obsluhovanie na veľkej cene Abú Zabí, kde sme mali hromadu hostí. S kolegami sme sa postavili na barový pult a rozlievali sme drinky z fľaše priamo do úst. Keď som si však išiel po novú fľašu, pri zoskoku z baru som dopadol na mokrú rohož. Tá sa mi šmykla a polovičným saltom som dopadol priamo za bar. Všetko stíchlo, ja som sa však postavil a zakričal: „Let’s have some fun!“ Zábava sa rozbehla a ja som sa išiel vyvetrať. Nakoniec mi však diagnostikovali zlomeniny na oboch rukách.”
Napriek tomu je však barmanstvo pre neho všetkým. Dodnes spomína, aký svet mu pomohol otvoriť prechod na druhú stranu baru…
„Nenarodil som sa do bohatej rodiny. Nemohol som si dovoliť cestovať či chodiť na párty. Teraz sa však postavím za bar, otočím sa k fľašiam a mám vyhraté. Každá je z inej krajiny, každá ma inú chuť, inú silu, iný príbeh. Keď ich miešam a ladím do drinkov, cestujem po svete – a to úplne zadarmo.”
Kde nájsť svoj flair?
Flair je lákavý a atraktívny. Vedieť medzi prstami roztočiť fľašu či chytať za chrbtom kocky ľadu je efektné a pekné. Ak s ním však chcete začať, môže sa zdať trochu komplikovaný. Na to, aby ste sa naučili niekoľko trikov, však nemusíte prestáť väčšinu dňa za barom.
Hoci sa slovenská flairová scéna ešte pár rokov dozadu túlala v temnote, dnes sú u nás pre nadšených barmanov dvere otvorené na niekoľkých stranách. Aj pre amatérov je pripravená napríklad Škola barmana v Banskej Bystrici, ktorú organizuje Martin Janura.
Naučia vás tam všetko – od miešania drinkov cez poznanie alkoholov až po základy flairu. A navyše to nebude ani dlho trvať. Za tri dni sa naučíte základy mixológie a iba ďalšie tri dni potrvá získať základy pre efektné žonglovanie s barmanským náčiním.
Ak teda máte voľný predĺžený víkend, na ďalšej párty u vás doma už budete môcť ukázať svoje schopnosti pred priateľmi a namiešať im niektorý z najznámejších drinkov.
Choďte za zážitkom
Keď si budete nabudúce v bare vychutnávať svoj obľúbený drink, spomeňte si na to, čo je flair. Vychutnajte si zážitok, ktorý pre vás barmani tvoria a oceňte ho. Ak už ničím iným, aspoň pochvalou. Pretože aj vďaka nim môžu byť večery s priateľmi v bare a pri obľúbenom miešanom drinku viac ako príjemné.