Umenie módy

Ideš na ples? Mysli vopred!

Tak. Vianoce sú vybavené a teraz ťa čaká obdobie opijášov oddychu, rekapitulácie, čo sa tento rok pokazilo a nesplniteľných novoročných záväzkov. Hneď ako vytriezvieš a zotavíš sa z tohto náročného týždňa, začína obľúbená sezóna všetkých celebritiek, glamour modeliek, hochštaplerských blogerov (ako som ja), návrhárok večerných šiat a bývalých superstáristov. Či už si pozvaný na Ples v opere, alebo sa chystáš na Hasičský bál, je tu jedna dôležitá vec, na ktorú ako štýlový muž nesmieš zabudnúť. A tou je poriadne kvádro.

Už minulý rok som na tému smoking napísal sériu článkov, ktoré nájdeš na mojom blogu a kde si môžeš detailne naštudovať všetko o správnom zostavení smokingu. Dnes sa ale chcem zamerať na niečo iné, no rovnako dôležité.

My muži sme od prírody lenivé zvieratká. Kým nejde o záležitosti, ktoré nás zaujímajú, teda rýchle ženy, krásne autá (prívlastky sú v správnom poradí) a jedlo, riešime obvykle iba to, čo naozaj horí. Štandardný scenár pred akoukoľvek akciou teda prebieha asi takto:

Manželka/milenka/stará (doplň podľa zvyku): „Macko, dnes máme ten ples, idem teraz na nechty, potom na vlasy, potom po tú róbu od…“ (Zvyšok vety zaniká v atmosférickom šume.)
Ty: „Mhm.“ (Odpiješ si.)
Ona: „Ty si čo oblečieš? Dúfam, že nie ten čierny oblek z maturity.“
Ty: „Prečo? Ten som si práve chcel dať…“
Ona: „Zbláznil si sa? To by bola hanba! Okamžite ideme do Auparku kúpiť ti smoking.“

A potom zbesilo pobiehaš štyri hodiny po nákupnom centre a hľadáš smoking, ktorý ti sadne, čo teda u nás vôbec nie je jednoduché, pretože ho majú presne v jednom obchode. Chvalabohu aspoň tam. Nakoniec ho teda v Alain Delon nájdeš a bolo by krásne, keby to takto šťastne skončilo, lenže má to jeden háčik. Máloktorý z nás má postavu ako Daniel Craig, alebo aspoň Tomáš Maštalír, a teda málokomu sadne ready to wear alebo po slovensky konfekčný smoking tak, ako by mal. Teda dokonale. Pri žiadnom inom mužskom odeve totiž nie je také dôležité práve to, ako na tebe sedí. Smoking z teba totiž môže spraviť Bonda, ale aj úplného trotla. Pritom na sebe vôbec nemusíš mať zle ušitý výrobok. Problém je, že takmer každému z nás treba smoking pred použitím upraviť. A to sa nedá na počkanie.

Apelujem teda týmto článkom na teba ako na chlapa, čo sa zaujíma o štýl, nenechaj si nákup smokingu, ale vlastne ani žiadneho obleku, na poslednú chvíľu. Nemôže to dopadnúť dobre.

Ak sa chystáš na ples, alebo iný black tie event, práve v týchto dňoch je na čase zamyslieť sa nad touto záležitosťou a vybrať sa na nákup. Ideálne s naštudovanými článkami, ktoré som ti pripomenul v úvode. Práve v Alain Delon nájdeš túto sezónu podarené smokingy v dvoch klasických variantoch (v polnočnej modrej a čierny) a čo je najdôležitejšie, priamo v predajni ti ponúknu a navrhnú úpravy presne na tvoje miery. Takmer na isto to bude skrátenie nohavíc, ktoré majú byť presne po topánky bez prehybu alebo najviac s jedným, ale možno aj skrátenie rukávov tak, aby ti trčalo približne 1,5 cm z manžety na košeli. Nie sú vylúčené ani iné úpravy, dôležité je všetko riešiť v predstihu a bez časovej tiesne.
O pár dní si v pokoji smoking vyzdvihneš a si pripravený zahviezdiť na akejkoľvek večernej akcii. Som si istý, že potom sa aj záver kľúčovej noci vyvinie podľa tvojich predstáv:

Ona: „Macko, v tom novom smokingu si vyzeral úžasne, všetky ženy mi ťa závideli.“
Ty: „Mhm.“ (Dopiješ whiskey, čo si ukradol do taxíka.)
Ona: „Vieš, všimla si ťa aj moja kamarátka Nikol, to je tá pekná hosteska z dneška, a rozhodli sme sa, že s takým štramákom chceme ešte pokračovať v zábave. Pomôžeš nám rozopnúť šaty?“
Ty: (Vyschne ti v krku.)

No dobre, tento záver ako z Teen Babysitters ti nemôžem garantovať, ale som si istý, že tvoj dokonale uhladený vzhľad ocení nielen tvoja partnerka, ale aj iné ženy, a určite aj pozornejší muži. A hlavne, ty sám budeš mať zo seba dobrý pocit.

Smoking nemusí byť len čierny

smoking-modry

Poďme teda na fotky, najskôr podľa mňa veľmi zaujímavý midnight blue smoking s vykrojenou fazónou. Inak jednoradový smoking sa rozopína, iba keď sedíš, no tu som spravil výnimku, aby si videl aj košeľu a šerpu.

A teraz klasický čierny smoking so šálovou fazónou

smoking-cierny

Detaily sú obzvlášť dôležité. Smokingová košeľa s ozdobnými gombíkmi alebo zakrytou légou je nevyhnutná, nestačí klasická biela, motýlik výlučne čierny a nezabudni na bielu hodvábnu vreckovku do saka. Konkrétne na týchto nohaviciach ma potešil aj detail vzadu na páse, ktorým si ho utiahneš, ako potrebuješ. Prípadne si nechaj na nohavice zvnútra našiť gombíky na klasické traky, tie by mali byť biele. Topánky musia byť čierne z lakovanej kože, ale kúp si kratšie šnúrky, ako mám ja.

Takže naposledy: Nezabudni! Oblek, obzvlášť smoking, sa nekupuje v deň, ani deň pred udalosťou. Mysli vopred! Len tak dokážeš všetko vyladiť tak ako treba a dôstojne reprezentovať všetkých dobre oblečených mužov.

Štýlovú plesovú sezónu!

Rustman

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest