Technika, Umenie módy

Ikony medzi hodinkami, ktoré stojí za to spoznať

Vynález quartzového strojčeka poháňaného baterkou priniesol obrovskú revolúciu v hodinárstve. Zrazu sa z hodín stali dostupné módne doplnky, ktorých každý mohol vlastniť hoc aj desať. Náramkové hodinky prešli do fázy spotrebného tovaru a nastal čas hodinárskeho „fast fashion“.

Našťastie, aj napriek kríze, ktorá mechanické hodiny takmer zmietla z povrchu Zeme sa po čase začali ľudia opäť vracať k tradícii ručne vyrábaných hodiniek. Tentokrát však pre dôvody trochu iné ako v minulosti. Z hodiniek, ktoré sa potápali do hlbín mora či pomáhali letcom pri navigácii oblohou sa stali ikony, ktoré si našli cestu na ruky bežných smrteľníkov, túžiacich po dobrodružstve. Začali sme sa na ne dívať inak ako na nástroj, začali sme ich vnímať ako súčasť príbehu, vďaka ktorému zanechali svoje miesto v histórii. Tých legendárnych však v hodinárskom svete je skutočne len pár. Preto sme spolu s našimi priateľmi z Watch de Luxe pre vás vybrali štyri krátke príbehy tých najikonickejších hodiniek, ktoré v žiadnej zbierke nesmú chýbať.

Omega Speedmaster

Každý, kto sa aspoň kúskom tela obtrel o svet hodín, pozná aspoň z časti príbeh legendárnych Speedmasterov a ich úlohu v prieskume vesmíru.

Už menej ľudí však vie, že tento chronograf nebol pôvodne navrhnutý na to, aby letel na rukách kozmonautov, ale ako športové hodinky pre automobilové preteky. Bol odpoveďou na zvýšenú popularitu hodín s chronografom, ktoré si našli svoje uplatnenie z vojenského delostrelectva do  letectva a sveta automobilových pretekov. Omega svoju novinku pomenovala Speedmaster.

Bola to až výzva americkej vesmírnej agentúry NASA v roku 1965 a jej cieľ nájsť dodávateľa hodín vhodných na misie do vesmíru, ktorá zmenila pre Speedmaster chod dejín. Omega spolu s Rolexom, Longiness a Breitlingom dodali NASA hodinky na sériu extrémnych testov, ktoré Speedmaster zvládol ako jediný. Od tej chvíle práve Omega Speedmaster sprevádzali kozmonautov na všetkých misiách Apollo, vrátane pristátia na mesiaci Apollom 11. Aby toho však nebolo málo, Omega Speedmaster zohrali nenahraditeľnú úlohu pri záchrane kozmonautov na misii Apollo 13 ako kľúčový nástroj pri návrate pokazeného lunárneho modulu na Zem.

Hoci za tie dlhé roky prešiel Speedmaster mnohými zmenami, aj dnes si zachováva vlastnosti, ktoré ho spájajú s jeho legendárnou minulosťou. Áno, ručný náťah bez automatickej funkcie či plastové sklíčko namiesto zafírového môžu v dnešnom modernom svete pôsobiť ako prežitok. Tieto nevýhody sú však viac než vyvážené, keď si uvedomíte, že plastové sklíčko bolo pre Speedmaster použité zámerne, krištáľ by sa pri prípadnom rozbití na palube vesmírnej lode rozletel na milióny kúskov. A prečo si musíte svoje Speedmastery naťahovať každé dva dni aj keď ich nosíte? Jednoducho, v roku 1965 chronografy funkciu automatov ešte nemali.

Speedmastery sa navyše fantasticky kombinujú s takmer akýmkoľvek remienkom – či už kovovým, koženým alebo látkovým. Preto je len a len na vás, či si z nich spravíte elegantný doplnok k pracovnému obleku alebo k víkendovému voľnočasovému outfitu.

Tag Heuer Monaco

Len málo firmám na svete sa podarí prísť s produktom, ktorý takmer prekoná značku samotnú. Tak ako bol iPod väčší ako Apple, tak je aj legendárne Monaco synonymom Tag Heuer a jeho spojenia so svetom automobilových pretekov.

Heuer Monaco prišiel na svet koncom šesťdesiatych rokov na oslavu najslávnejších pretekov Formuly 1 Grand Prix Monako. Jack Heuer pravnuk zakladateľa Edouarda Heuera bol v tom čase v zúrivej konkurenčnej bitke s hodinármi Zenith a Seiko, ktoré sa pretekali so spojencami Heuer, Breitling, Hamilton a Dubois-Depraz o vývoj prvého automatického chronografového strojčeka. Jack Heuer preto vedel, že na dosiahnutie víťazstva potrebuje niečo navyše. Nielenže predbehol Seiko a Zenith, k prvenstvu o automatický chronograf (nazvaný Caliber 11) pridal ešte aj prvé štvorcové vodotesné puzdro v histórii hodinárstva.

To, že slávu štvorcovým Monaco hodinkám priniesol napokon Steve McQueen nemusíme asi pripomínať. Filmu Le Mans, kde McQueen hral hlavnú rolu s Monacom na rukách však predchádzal marketingový ťah Jacka Heuera, ktorý sa ukázal ako najlepšie rozhodnutie v živote značky. Jack krátko po vydaní Calibru 11 nadviazal spoluprácu so švajčiarskym jazdcom Formuly 1 Jo Siffertom, ktorý sa tak stal prvým ambasádorom značky Heuer. Ten bol v roku 1970 pri filme Le Mans ako jeden z jazdcov pilotujúci autá vo filme. McQueen videl na Siffertovom zápästí Caliber 11 Monaco a legenda sa zrodila.

Heuer sa rozhodol hodinky v polovici sedemdesiatych rokov vyradiť z produkcie, avšak vďaka svojmu ikonickému statusu si našli cestu späť do obchodov pred začiatkom nového milénia. Aj keď si prešli mnohými itiráciami, dnes je stále možné kúpiť si nové 39 milimetrové Monaco hodinky, ktorých dizajn s korunkou naľavo dokonale zodpovedá originálu.

Prehoďte si na seba štýlovú bomberu a medzi vami a McQueenom už nestojí nič.

Breitling Navitimer

Veľký ciferník plný čísel, kombinovaný so stopkami. Táto jediná veta by stačila na to, aby v nej väčšina hodinkových nadšencov spoznala Breitling Navitimer. Model, ktorý sa zapísal do histórie nielen vďaka svojmu nezameniteľnému dizajnu, ale najmä pre funkčnosť.

Už v roku 1942 Willi Breitling vzal kruhové logaritmické pravítko a umiestnil ho na ciferník modelu Chronomat, ktorého dizajn kopíroval vtedajší trend vojenských hodiniek. Popularitu si vďaka svojej funkčnosti získal najmä medzi vojenskými pilotmi. Preto bol po desiatich rokoch Willi Breitling oslovený Americkou asociáciou majiteľov a pilotov lietadiel (AOPA), aby pre nich vyvinul hodinky, ktoré by mohli ešte viac pomáhať pri letoch.

Breitling prispôsobil existujúce logaritmické pravítko, aby bolo možné v spojení s chronografom rýchlo vykonávať komplexné výpočty ako priemerná rýchlosť, spotreba paliva, vzdialenosť či rýchlosť vzostupu a zostupu. Nakoľko bol tento model určený výlučne členom AOPA, Breitling nahradil svoje logo na ciferníku dvoma krídlami, ktoré boli logom asociácie. Keď o pár rokov neskôr prišiel Navitimer do predaja aj širokej verejnosti, Breitling umiestil svoje logo nad dvojkrídla AOPA a už nikdy sa neobzrel späť.

Navitimer si časom prešiel mnohými zmenami a v roku 1969 dokonca stál po boku Tag Heuer Monaco, keď Wili Breitling spolu s Jackom Heuerom vyvíjali a používali automatický strojček pre chronografy Caliber 11. Dnes vnútri Navitimeru nájdete strojček Caliber B01 vyrobený priamo Breitlingom, a aj keď logaritmické pravítko asi nikto z nás v bežnom živote nepotrebuje, je fajn, vedieť, že ak sa náhodou ocitneme za kormidlom lietadla, ktorému vypovedali budíky, budeme vedieť, čo robiť.

Navitimery vyzerajú skvele k športovo elegantným outfitom, najmä na koženom remienku.

IWC Portugieser

Náš posledný výber sú hodinky, ktoré by na prvú mnohým nenapadli ako ikonické. Máloktoré z hodín však majú v sebe toľko horologickej inovácie ako práve Portugieser od IWC. Patria k najstarším hodinám, ktoré kedy vyšli z brán Schaffhausenu a majú za sebou viac než zaujímavú históriu.

V roku 1939 IWC oslovili dvaja portugalskí obchodníci, ktorí chceli vlastniť také náramkové hodinky, aby sa vyrovnali presnosti námorného chronometra. Keďže v tom čase najlepšou alternatívou bolo pre IWC použiť strojček z vreckových hodiniek, zrodili sa na tú dobu obrovské náramkové hodinky s priemerom 43 mm. V tom čase priemerné hodinky merali cca 30 mm, čím sa IWC Portugieser stali predzvesťou dnešných veľkých hodiniek.

Ďalšie roky sa tieto hodinky vyrábali len sporadicky, a to na zákazku, nakoľko IWC neverilo, že dokáže predať dostatočné množstvo. Našťastie, zlom nastal na prelome rokov deväťdesiatych, keď legendárny hodinár IWC Kurt Klaus (prezývaný Einstein, pre objavenie nespočetného množstva komplikácií) uvidel na zákazníkovej ruke originálne Portugieser a trval na ich vzkriesení.

Do veľkého puzdra tak začali časom pribúdať tie najšialenejšie komplikácie, ktoré vyvrcholili perpetuálnym kalendárom od génia Klausa. Tento kalendár dokáže na hodinkách zobraziť správny čas, dátum, deň v týždni, mesiac, rok a fázu mesiaca, pričom berie do úvahy aj priestupné roky. Jednoducho majstrovské dielo mechanickej architektúry miniaturizácie. Práve preto zaslúžene patria k legendám zapísaným do horologickej histórie veľkými písmenami. Ak budete niekedy v živote mať tú česť ich držať v rukách, verte, že sa vám na moment zastaví srdce.

IWC Portugieser jednoznačné patrí k elegantným outfitom, ktoré doplnia ich výnimočnosť.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest