Osobnosti, Umenie

Zuzana Búry Zliechovcová: Ručne vyrobený šperk má v sebe život

Máme radi veci, za ktorými je príbeh. A keď je v nich navyše vložené celé srdce a duša, musíme sa o ne podeliť. Nepočujúca umelecká šperkárka Zuzana Búry Zliechovcová má jedinečný talent. Ručne vyrába šperky, ktoré žnú úspechy na domácej, ale aj svetovej pôde. Ako jediná slovenská šperkárka sa dostala do prestížneho katalógu, v ktorom je výber šperkov od najlepších šperkárov z celého sveta, no s pokorou hovorí, že jej snom je uspokojiť záujem svojich zákazníkov. Pod značkou ViZu art tvorí so svojou sestrou Vierkou, ktorá je momentálne na materskej dovolenke. Obe získali titul Miss Nepočujúca Slovenska, a umiestnili sa aj v súťaži Miss Deaf World. Svojou prácou dokazujú, že sú nielen krásne, ale aj šikovné. A aj keď na ceste za úspechom mali prekážky, s noblesou ich prekonali.

Ako by si charakterizovala vašu tvorbu? Čo je konkrétne tvojím rukopisom?

Naša tvorba značky ViZu art je veľmi rozmanitá. Sú to unikátne, ručne vyrobené umelecké šperky s niekedy až magickým posolstvom, či už ide o prstene, prívesky, náušnice, brošne alebo náramky. Všetky si nájdu svojich nositeľov v každej vekovej kategórii, sú určené na každú príležitosť. Pri ich výrobe používame typické remeselné šperkárske technológie, ako sú spájkovanie ohňom, vypilovanie, brúsenie, leštenie, filigrány, granulácie, zasadzovanie minerálov, odlievanie… Viacerí však u nás spoznávajú osobitný charakteristický naturálno-ľudový štýl vlasových ozdôb ako sú čelenky, venčeky a korunky. Ich osobitosť spočíva práve v remeselných šperkárskych technikách, kde sa jednotlivé časti – komponenty vyrábajú osobitne a následne spájkujú podľa navrhnutých vzorov. Ide o časovo náročný spôsob výroby, avšak výsledok stojí za to…

Keby som mala charakterizovať štýl môjho rukopisu, bolo by to ťažké…Spravidla ide o môj momentálny stav, či už ide o náladu, prostredie, ľudí okolo mňa alebo o situáciu, v ktorej sa nachádzam… Napríklad, cestou do dielne rada chodím cez malý lesík a vtedy viem, že šperk ktorý budem vyrábať, bude mať prírodnú podobu. Istotne bude harmonicky zladený s listami a vetvičkami alebo niečím, čo ma zaujalo, prípadne siahnem po mineráli, ktorý má farbu lesa ako je serafinit ihličnato-zelenej farby. Naopak, keď prídem z veľkého mesta, mám tendenciu vyrábať šperky v geometrickom štýle, alebo po dovolenke pri mori, s odznievajúcim pocitom morského šumu siaham po perlách, larimare či tyrkyse vo farbách morskej zelenej.

Sám život je veľká paleta farieb, tvarov, nálad a dojmov… Keď sa zadívame na ručne vyrobený šperk, je v ňom niečo zo života. Ľuďom som vždy chcela ukázať a ponúknuť veľa možností vyjadrených v šperku, veľa štýlov zodpovedajúcich vkusu budúceho nositeľa. Pri šperkoch vyrábaných na mieru dohliadam na to, aby šperk zodpovedal priamo vkusu majiteľa, aby bol s ním stotožnený, aby sa mu jednoducho páčil a nosil ho rád. Rada spomínam na šperk vyrábaný pre pána, ktorý mal rád Vikingov, mal šperk s ich symbolom. Prečo nie?

Môžem však s istotou povedať, že základom môjho rukopisu je kvalitné prevedenie práce a všetkých techník pri jeho výrobe. A štýl? Od mojich začiatkov inklinujem čoraz viac k prírodným motívom využitým v umeleckom šperku. Asi je to tým, že žijem v malom meste obklopená krásnou prírodou, či sú to už lesy, lúky, tajchy, hrady…  A jedinečné šperky kombinované s minerálmi, to je moja srdcovka.

S akým materiálom pracuješ? Ktorý máš najradšej?

Pracujem s rôznymi kovmi, najčastejšie so striebrom, z ktorého môžete u mňa vidieť najviac vyrobených šperkov… Je ľahko tvárny, dobre kujný, a to mi pri práci veľmi vyhovuje. Striebro je výborným materiálom aj pri ručnom odlievaní do organickej sépie. Šperkárske zlato, s ktorým v posledných týždňoch intenzívnejšie pracujem je tiež kujné, ale naopak, veľmi tvrdé. Je pre mňa veľkou výzvou i napriek tejto vlastnosti vyrobiť z neho tiež krásne umelecké šperky.

Pri výrobe vlasových ozdôb používam mosadz, lebo povedzme si úprimne, že také masívne až majestátne vlasové ozdoby ako sú venčeky a korunky nemôžu byť z drahého kovu :). Avšak v prípade potreby radi vyhovieme individuálnym želaniam zákazníčok, vlasové ozdoby dodáme v striebornej alebo zlatej farbe vďaka ich galvanickej úprave postriebrením alebo pozlátením. Súčasný módny trend využíva však vlasové ozdoby rôznych farieb, najmä v lete (biela, červená, žltá…), k tomu aj farebne zladené iné doplnky, najmä náušnice alebo náramky.

Pre mňa najkrajším materiálom v šperku je prírodný minerál. Bez neho si môj šperk neviem ani predstaviť. Majú prekrásne farby, tvary, brusy. Vďaka štúdiu odboru Technická mineralógia a gemológia na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som sa dozvedela o ich vlastnostiach veľmi veľa, tieto vedomosti sa snažím využiť pri ich výbere do šperku a následne zapracovať do kovu, ktorý vyzdvihne nielen moju remeselnú zručnosť v šperkárskych technikách, ale aj samotný minerál.

Tvojich zákazníkov tvoria, predpokladám, prevažne ženy. Prečo by sa na šperkára ako si ty mal obrátiť muž? A kedy, pri akej príležitosti?

Medzi zákazníkmi prevažujú ženy, ale v poslednej dobe sa zvyšuje počet mužov, ktorí chcú obdarovať svojich blízkych šperkom. Ide často o  špeciálne udalosti, či už keď chce muž darovať žene šperk alebo sa rozhodne svoj vzťah povýšiť a darovať svojej milovanej zásnubný prsteň. Komunikácia s nimi je veľmi zaujímavá, dávajú si záležať na výbere šperku, nakoľko ide o darček, ktorým chcú prekvapiť a potešiť… Keď mi napríklad manžel opíše, že by chcel manželke darovať šperk s modrým minerálom, lebo jej oči sú ako nebo, tak hľadáme všetky dostupné minerály modrej farby od holubičej modrej, svetlo-modrej, jasno modrú až po súmračnú modrú, lebo ani my nevieme, aká je presná farba modrého neba :).

Skvelé na tom je, že má takto možnosť vybrať si minerál a typ šperku podľa vlastného uváženia. Takto sa šperk stáva „ušitým na mieru“ a pre budúcu nositeľku je skutočne šperkom, ktorý rada nosí. Často však muž priamo u nás nájde hotový šperk, ktorý vyhovuje jeho požiadavkám a odchádza spokojný.

Nemôžeme zabudnúť na mužov, ktorí kupujú pánsky šperk pre seba, v našom portfóliu máme aj tieto šperky, ako sú obľúbené prívesky, prstene alebo náramky. Muži vtedy prichádzajú buď s vyhranenými požiadavkami, či už na tvar šperku alebo minerál alebo si dajú vyrobiť „niečo pekné“, v čom im radi poradíme. Predpokladám, že sú so šperkami spokojní, o čom svedčí aj to, že prichádzajú čoraz častejšie.

Ako pristupuješ k tvorbe zásnubného prsteňa, svadobných obrúčok?

K výrobe každého šperku sa snažím pristupovať individuálne, hlavne pri zásnubných prsteňoch a obrúčkach. Tam to inak ani nejde, každá obrúčka je originálom, najmä tie, čo sú vyrábané technológiou ručného odlievania do organickej sépie. Reliéfny motív je vždy iný, nezameniteľný, je to spôsob, ako nositelia vyjadria v jednote svoju individualitu. Následne je šperk spracúvaný podľa želania, či už do floristických, geometrických motívov, prípadne ich ponecháme s minimalistickým dizajnom, často s použitím prírodného minerálu. V tejto fáze výroby sa fantázii medze nekladú. Samozrejme, že vyrábame obrúčky aj iným spôsobom, podľa želania zákazníka.

Čo sa týka zásnubných prsteňov, to je kapitola sama o sebe. V ponuke máme osvedčené modely z kolekcie “Nebíčko”, ktoré svojím tvarom v kombinácii s ručne stočeným filigránom pôsobia harmonicky už na prvý pohľad. Už dávno neexistuje pravidlo, že hlavným kameňom musí byť diamant, často sú u nás vyhľadávané šperky s farebnými prírodnými minerálmi, či je to už ruženín ako symbol lásky alebo krásny mesačný kameň, ktorý je priehľadnejší a s peknou adularizáciou (s jemnými modrými/žltkavými odleskami pri určitom uhle dopadajúceho svetla). Riadime sa vždy želaniami muža, ktorý vie, čo hľadá pre svoju vyvolenú… Ak nám muž povie, že jeho vyvolená miluje vietor vo vlasoch, vieme že jej prsteň musí byť “vzdušný”, alebo ak má rada stromy, vieme že sa nevyhneme ručne vypíleným lístočkom a vytepaným vetvičkám. Pri výbere nám často pomáhajú nápady z fotodokumentácie našich doteraz vyrobených šperkov. Výhodou u nás je, že v prípade nerozhodnosti klienta kombináciou výtvarného videnia a cítenia spolu s remeselnou zručnosťou dokážeme aj z piatich vybraných páčivých šperkov navrhnúť jeden nový, ktorý sa takto stáva unikátom a originálom. S takýmto prsteňom pre svoju vyvolenú je muž vždy spokojný.

Kde čerpáš inšpiráciu k tvorbe nových šperkov?

Inšpiráciu nachádzam všade, stačí sa lepšie pozrieť okolo seba. Tak, ako som spomenula hneď na začiatku, okrem momentálnych okolností je aj v momentálnych okamihoch. Inšpiráciu vidím aj v padajúcom liste zo stromu… Alebo keď pozriem z okna a vidím, ako pomaly pláva hmla z kopca, alebo ten lietajúci prach, ktorý vidíte len v slnečnom lúči, mihotajúca sviečka alebo nepokojná hladina vody na jazere…

Po nápade nasleduje návrh a skica, predbežný výber minerálov, príprava materiálu a výroba môže začať. Často však vo fáze výroby urobím ešte zmeny, lebo nápady a vylepšenia stále prichádzajú.

Máš za sebou mnoho úspechov, ktorý považuješ za svoj najväčší?

Úspechov bolo naozaj hojne, čo si nesmierne vážim, preto sa mi ťažko hovorí, ktorý považujem za svoj najväčší. Každý bol najväčší v určitej dobe, každý ma niekam posunul. V začiatkoch boli moje úspechy späté najmä s umiestnením v súťažiach. Či to bolo počas štúdia na strednej a vysokej škole druhé miesto v profesionálnej slovenskej klenotníckej súťaži TAHITIAN PEARL TROPHY 2005,  prvé miesto  ZLATÁ FATIMA JUNIOR 2006, popredné miesta v súťažiach Slovenský šperk 2007, Slovenský študentský šperk 2008, Slovenský obsidiánový šperk 2008 alebo medzinárodné súťaže v Taliansku  ARTISTA SEGNALATO 2012 a TROFFEO „PERLA DELL´ADRIATICO“ 2012. Každá súťaž pre mňa veľa znamenala, každé miesto bolo pre mňa spätnou informáciou, že šperky robím dobre a sú pekné…

Nedá mi však nespomenúť výber šperkov od najlepších šperkárov z celého sveta, ktoré sú následne prezentované na rôznych výstavách.  Moje dielo náhrdelník „Forest Secret“ bol vybraný, a tým sa ocitol na veľmi uznávaných šperkárskych výstavách ako je MADRID JOYA v Madride, JOYA v Barcelone, v ESPAIJOIA tiež v Barcelone, a následne bolo dielo zverejnené v ročnom katalógu Joyería Contemporánea 20172018. Okrem mňa ako jedinej slovenskej šperkárky boli v katalógu okrem iných ešte práce dvoch uznávaných českých šperkáriek. Toto je pre mňa doteraz najväčší úspech.

Čo by si ešte v práci chcela dosiahnuť?

Veľmi dobrá otázka…Niekedy v minulosti bolo mojou túžbou vyhrať profesionálnu šperkársku súťaž na Slovensku – splnilo sa mi to viackrát. Túžila som aj po vychytených módnych prehliadkach, v ktorých raz budú predvádzať krásne modelky moje šperky – stalo sa to tiež viackrát vďaka úžasným slovenským návrharkám, ktoré mi to umožnili. Túžila som niečo ukázať aj svetu – stalo sa… Viem, že túto cestu som si musela tvrdo oddrieť, aby som sa dostala až sem a dokázať si, že i napriek sluchovému hendikepu, ktorý ma trochu brzdil, to dokážem. Čo viac si môžem želať?  Už hádam len to, aby som natrafila na pár šikovných ľudí a mohla rýchlejšie uspokojiť záujem ľudí o šperky… To je však hudba budúcnosti, nikdy nevieme, čo príde zajtra, pozajtra…. Preto teraz môžem len s vďakou povedať, že ďakujem za všetko čo mám a teším sa, čo pekné mi život ešte prinesie, a to nielen v práci, ale aj v súkromí.

Foto: archív Zuzany Búry Zliechovcovej (ViZu art)

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest