Cestovanie

Spojenie s prírodou v modernom šate

Sú miesta, ktoré históriou dýchajú a ľudia sa snažia vrátiť im ich zašlú slávu a zachovať ich posolstvo. A potom sú také, ktoré sú síce nové, a svoj „život“ ešte len začínajú, no už sú plné príbehov a odkazov. Na minulosť a korene. Pozrite si novodobú podobu chalupárskej vášne s tradíciou, ale moderne, so všetkým, čo súčasná doba ponúka.

Každý z nás niekedy potrebuje zmeniť prostredie, získať odstup, prísť na iné myšlienky, stráviť viac času s rodinou a priateľmi. Projekt chát Woodpark.sk vo Valčianskej doline pri Martine by mohol byť vaším cieľom.

Nápad naň vznikol v hlavách dvoch kamarátov, Rasťa a Petra, ktorí sa rozhodli kúsok pod lyžiarskym vlekom vybudovať miesto plné pohodlia.

„Hlavnou myšlienkou chát bolo spojenie s prírodou, preto je celá jedna stena presklená. Ďalším cieľom bolo zakomponovať tradičné slovenské prvky s posolstvom do moderného priestoru,“ hovorí Petrova manželka Lucia, interiérová dizajnérka, ktorá sa postarala o to, ako chaty vyzerajú.

Už keď vojdete cez vchodové dvere a prejdete pár krokov vás upútajú spomenuté veľké okná a výhľad na Malú Fatru. Interiéru dominuje kameň, ktorý je odkazom na kamene v blízkom potoku, a prechádza plynulo z fasády dovnútra. Ďalším prvkom je drevo, nové aj repasované, ktoré je špeciálne upravené.

Priestranná obývačka spojená s veľkým jedálenským stolom poskytuje dostatok priestoru pre rodiny s deťmi aj skupiny priateľov. „Najčastejšie k nám chodia práve oni, ale konajú sa tu aj rôzne oslavy narodenín, rozlúčky so slobodou či dokonca svadby. Mali sme ich tu už niekoľko. A priestor vieme upraviť aj tak, aby bolo dostatok miesta na prezentácie počas teambuildingov či na cvičenie počas joga pobytov,“ hovorí Rasťo.

Plne vybavená kuchyňa umožňuje hosťom variť si, k dispozícii majú aj kotlík na guláš či gril. Najmä v lete hostia trávia veľa času v altánku. No ak si chcú naozaj len užívať, využiť môžu napríklad služby súkromného šéfkuchára, ktorý im pripraví degustačnú večeru a odídu nielen oddýchnutí, ale aj plní zážitkov pre všetky zmysly. Milovníkov vína určite poteší vínotéka plná starostlivo vybraných vín z malého rodinného vinárstva.

Horné poschodie je so spodným prepojené galériou, ktorá ponúka výhľad na obývačku aj spomínané lyžiarske stredisko. Je to však galéria v pravom slova zmysle. Veľká fotografia v podsvietenom ráme zaujme na prvý pohľad. „Chceme, aby naše chaty hostia vnímali aj prostredníctvom umenia. Aby vďaka nemu chaty získali svoj charakter a zanechali v ľuďoch dojem. Fotky na galérii sú z dielne fotografa Michala Zajačeka, z jeho projektu Intimita, ktorý začal práve vo Woodparku. Galéria na poschodí je miestom prechodu do spální, ale aj priestorom na oddych či dôverný rozhovor. Želáme si, aby práve na tomto mieste bolo cítiť náš odkaz familiárnosti a aj spomínaného umenia. Podsvietenie tu vytvára tú pravú pohodovú atmosféru,“ vysvetľuje Lucia.

Na poschodí sa nachádzajú tri spálne a jedna kúpeľňa, druhá je na spodnom podlaží. Dokopy sa v jednej chate ubytuje 10 hostí. A ak by vás prišlo viac, rezervovať si môžete chaty dve.

Rovnaké, no iné

Chata Olejkárka, ktorá za názov vďačí bohatej histórii olejkárstva v Turci, hostila prvých návštevníkov na Vianoce 2018. „Podomoví obchodníci – olejkári precestovali so svojimi liečivými olejmi takmer celú Európu. Borievkový, jedľový a rascový olej a terpentín z borovicovej živice boli vo svete veľmi obľúbené a sláva turčianskych olejkárov stúpala,“ vysvetľuje Lenka, Rasťova manželka, čím sa inšpirovali pri pomenúvaní chaty. Aj v ich názvoch chceli zachovať ducha prírody a lokálnosti.

O rok neskôr vyrástla hneď vedľa chata Slovianka inšpirovaná neďalekou Slovianskou dolinou. Rovnaká pôdorysom a vybavením, no ukrýva sa v nej úplne iný charakter. Hlavnou črtou zariadenia sú parohy, ktoré sú odkazom na okolo žijúce srnky a jelene. Okrem nich je v chate aj množstvo detailných vzorov na nábytku nesúcich odkazy. „Ornamenty majú v sebe kvety, srdiečka symbolizujúce lásku, rodinu, ochranu… Pátrali sme aj po typických ornamentoch práve v Turci, žiadne konkrétne sme ale nenašli. Preto sme si zvolili jednoduchú symboliku, ktorú sme sem chceli vniesť,“ hovorí Lucia.

Svoj príbeh rozprávajú aj steny v Slovianke. „Môj starý otec bol celý život maliar. Valčeky, ktoré používal, nám poslúžili ako forma na vzory stien. Robili sme to takou nevšednou technikou, ktorá už dnes nie je bežná, ale podarila sa. Naniesli sme omietku, lepidlo, a do toho sme vtláčali vzor z valčekov. Chceli sme, aby to bolo iné ako maľby, ktoré boli kedysi na stenách, a to sme dosiahli tým, že vzor je 3D. Sme radi, že ten odkaz starého otca je tu s nami,“ usmieva sa Peter.

Nuda nehrozí

Pre hostí, ktorí majú radi aktívnejší oddych si majitelia pripravili knihu plnú tipov na výlety v okolí – náročnejšie aj menej náročné, pre deti aj cyklistov… Všetko prehľadne spracované vrátane fotiek a tipov, ako sa na miesto dostať. „Všetky trasy a výlety sme osobne absolvovali. Chceli sme odporúčať naozaj niečo, čo sme sami zažili, navštívili. A máme na tieto tipy naozaj dobrú spätnú väzbu od hostí,“ hovorí Lenka, ktorá má na starosti práve „bedeker“ a podujatia.

Po výlete, lyžovačke či namáhavom pracovnom týždni dobre padne sladké ničnerobenie. Hostia Woodparku môžu relaxovať vo vírivke (každá chata má svoju) či v saune. V zimných mesiacoch je obľúbené aj posedenie pri horiacom krbe. A Vianoce? Tie sú tu vraj veľkolepé.

Projektu Woodpark.sk ďakujeme za poskytnutie priestorov na fotenie našej novej kolekcie Jeseň/zima 2024. Zábery zo zákulisia nájdete v tomto článku.

Modeli: Tomáš Stopa, Marek Bernát, Pavol Ewžen Adamkovič
Foto kolekcie Alain Delon: Richard Autner
Foto chát: Michal Zajaček, Martin Mondok

 

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest