Posledné desaťročia sme si začali až príliš zvykať na to, keď sa vec pokazí – kúpime si jednoducho novú. Práčka, ktorá prestala po čase fungovať smeruje do odpadu, telefón s rozbitým displejom končí v hĺbke zásuvky. Jednoducho, vymieňať veci, ktoré po chvíli prestanú fungovať sa stalo štandardom, nad ktorým príliš nerozmýšľame. Asi sa však všetci zhodneme, že zahlcovanie planéty vecami, ktoré po pár použitiach skončia na skládke, nie je úplne v poriadku. A aj vďaka tomu, že sa stále viac z nás začína zaujímať o to, čo po nás na Zemi zostane, oprava a recyklácia použitých vecí sa stáva príjemným trendom.
Je jednoduché zavolať opravára, keď sa nám pokazí chladnička, prípadne vziať počítač do servisu. Čo však s tým, ak náš obľúbený kus oblečenia má zrazu drobnú vadu? Odpadol vám gombík na košeli alebo nebodaj ste sa zachytili nohavicami o niečo ostré? Schudli ste a obľúbené oblečenie vám úplne nesedí? Nezúfajte, náš Alain Delon Žurnál vám prichádza na pomoc, aby ste si nielen poradili v akejkoľvek situácii, ale ešte aj získali novú zručnosť, ktorá sa len tak nenosí.
Odpadnutý gombík
Nie je nič horšie ako prísť ráno ku skrini, kde zistíte, že na vašej obľúbenej košeli chýba gombík. Na to, aby ste si prišili nový nepotrebujete byť majster krajčír, zvládne to úplne ktokoľvek.
Stačí, ak budete mať doma ihlu, niť a náhradný gombík, ktorý nájdete na vnútornej strane našej košele.
1. Navlečte niť
Najskôr si odstrihnite poriadne dlhý kúsok nite, pokojne aj 60 cm. Navlečte niť na ihlu tak, aby ihla bola v strede a oba konce zviažte uzlom. Tento uzol by mal byť dosť veľký, aby neprešiel látkou.
2. Namierte
Špendlíkom si naznačte, kam má gombík ísť a zo spodnej časti látky prevlečte ihlu tak, aby vyšla hneď vedľa špendlíka. Ťahajte, až kým nenarazíte na uzol, ktorý ste si spravili na nitke.
3. Navlečte gombík
Vezmite gombík a navlečte ho na ihlu cez akúkoľvek dierku, až kým neprilieha k látke. Následne vezmite ihlu a pichnite do zrkadlovo opačnej dierky, až kým neprevlečiete niť až na doraz. Vráťte sa zo spodnej strany látky do tej istej dierky, ktorou ste začali a zopakujte tento ťah dva – trikrát.
Následne prejdite na ďalšie dve dierky, cez ktoré vám niť ešte neprešla, opäť aspoň dva – trikrát.
4. Zaviažte
Posledným krokom je gombík uchytiť, aby znovu neodpadol. Keď pôjdete niťou poslednýkrát z vnútornej strany smerom von, niť neuťahujte až na doraz, ale vytvorte si na spodnej časti slučku. Vráťte sa niťou späť cez gombíkovú dierku dole a prevlečte ju cez oko, ktoré ste si predtým vytvorili. Utiahnite a následne odstrihnite prebytočnú časť nite. Hotovo.
Rozídený šev
Ďalšia z bežných frustrácií mužského šatníka bezpochyby je, keď zistíte, že sa vám na vašich nohaviciach či svetri rozišiel šev. Aj keď v ten moment to vyzerá beznádejne, nezúfajte, oprava by nemohla byť jednoduchšia.
1. Pripravte sa
Obráťte si kus oblečenia, ktorý chcete opraviť naruby. Následne si navlečte na ihlu niť. Ak opravujete hrubšie látky, je vhodné si niť navliecť tak, ako pri gombíkoch na košeli, ak je však látka tenšia, postačuje, ak si prevlečiete niť ihlou len raz.
2. Začnite zašívať
Snažte sa mať látku čo najviac napnutú, aby sa vám darilo viesť šitie čo najrovnejšie. Postupujte pomaly a ideálne umiestňujte niť čo najhustejšie.
3. Na záver
Keď sa dostanete na koniec, posledný ťah ihlou z vnútornej strany smerom von neuťahujte až na doraz, aby vznikla malá slučka. Následne cestou späť pretiahnite ihlu cez túto slučku čím spravíte na konci opraveného dielu uzol. Hotovo.
Ak je to nad vaše sily
Ak sa vám s vašim oblečením stane niečo vážnejšie alebo si len jednoducho na opravu sám netrúfate, doneste oblečenie späť k nám. Rovnako, ak sa vám náhodou zmenila postava a vy by ste chceli, aby vám naše oblečenie lepšie sedelo, neváhajte sa u nás zastaviť. Naši skúsení krajčíri vám radi akýkoľvek kus oblečenia, ktorý ste si u nás v minulosti kúpili, opravia a upravia. Všetky naše výrobky sú ušité len z tých najkvalitnejších materiálov, aby ste ich mohli dlhé roky nosiť. Preto by bola veľká škoda, aby ste kvôli drobnému zátrhu akúkoľvek z nich chceli zbytočne vyhodiť.
Prečítajte si aj, čo robíme s oblečením, ktoré sa nám poškodí v predajni, napríklad pri prezliekaní figurín.