Jedinečné osobnosti zo Slovenska aj zo zahraničia sa už viac ako 10 rokov stretávajú na jednom javisku v Bratislave. Vďaka multižánrovej konferencii TEDx dostávajú príležitosť vystúpiť ľudia, ktorí sú výnimoční svojím zmýšľaním, skutkami, talentom či potenciálom. Toto je výber tých najzábavnejších prednášok, ktoré odzneli na pódiu TEDxBratislava.
Josef Schovanec: Ťažký život neautistu (TEDxBratislava 2015)
Josef Schovanec je neobyčajný francúzsky matematik a filozof. Absolvoval prestížny Parížsky inštitút politických vied, ovláda desať jazykov a chodí prednášať po celom svete – o tom, aké je skvelé byť autistom!
“Môžete mať doktorát z trojdimenzionálnej geometrie a pritom si nevedieť zaviazať šnúrky na topánkach, poznám takých ľudí,” zavtipkoval si počas svojho mimoriadne zábavného rozprávania o tom, aké musí byť pre neautistov ťažké byť “normálni” a neustále sa zamýšľať nad tým, čo si o nás myslia ostatní.
Ivana Šáteková: Slovák som a Slovák budem (TEDxBratislava 2017)
Výtvarníčka Ivana Šáteková sa vo svojej tvorbe intenzívne venuje hľadaniu súčasnej podoby slovenského folklóru. A nebojí sa pritom nášmu národu nastavovať zrkadlo, ktorého odraz nie je práve lichotivý. Cez svoje umenie perfektne vykresľuje typické povahové črty Slovákov, ktoré si toľko idealizujeme, no často sú dosť vzdialené realite. Pozrite si jej trpkosmiešne rozprávanie o tom, ako búra mýty o našej pohostinnosti, odsudzuje alkoholizmus a poukazuje na sexizmus.
Neznámy účastník o troch percentách z HDP (TEDxBratislava 2016)
Ako vraví držiteľ licencie TEDxBratislava Rasťo Geschwandtner, každý má nejaký príbeh, len ho treba objaviť. Preto organizátori príležitostne dávajú šancu aj náhodným rečníkom, ktorí majú tri minúty na to, aby povedali svoj vlastný TEDx talk. Tak v roku 2016 vybehol na pódium tento neznámy účtovník a 700-členné publikum veselo vyškolil o tom, čo môžu obyčajné tri percentá znamenať pre deficit štátneho rozpočtu.
Niccoló Massariello: Príbeh modela pre fotobanku: Toto sa môže stať aj vám (TEDxBratislava 2018)
Napriek tomu, že tento talk zatiaľ nájdete iba v angličtine, nemôže v našom výbere chýbať. Toskánčan Niccolò Massariello sa v ňom s bratislavským publikom podelil o svoj príbeh nádejného fotomodela.
Niccolò sa vždy chcel stať slávnym, až kým sa mu jedného dňa tento sen splnil. Jeho tvár obletela celý svet, no okrem toho, že z toho nezarobil ani jeden cent, jeho tvár predávala veci ako alkohol, knihy o príšerách, aj články o pohlavných chorobách. Pozrite si vydarený stand-up o tom, čo sa môže stať, ak sa z nedbalosti vzdáte práv na svoje fotografie.
Samuel Trnka: Mémy ako prejav ľudovej tvorivosti (TEDxBratislava 2012)
Spomínate si ešte na to, ako sa šírili informácie pred desiatimi rokmi? V podstate všetky masovokomunikačné prostriedky fungovali jednosmerne. No s rozšírením internetu do domácností a s príchodom sociálnych sietí vznikli dva zaujímavé fenomény. Jedným – nie až tak pozitívnym – sú konšpirácie. No ten druhý nás prakticky denne zabáva satirovaním aktuálnych udalostí aj bežných životných situácií. Internetové mémy.
Stránky ako 9gag či slovenské Zomri alebo Cynická obluda ani rokmi nestrácajú na obľube, skôr naopak. Humorista Samo Trnka patrí k ich veľkým fanúšikom a na TEDxBratislava vysvetlil, prečo internetové mémy považuje za prejav súčasnej ľudovej slovesnosti.
O TEDxBratislava
Formát TEDx vznikol v duchu motta „myšlienky hodné šírenia” ako program miestnych, samostatne organizovaných podujatí, ktoré umožňujú ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť atmosféru pripomínajúcu konferencie TED. Podujatia TEDx sú kombináciou premietaných videí TEDTalks a živých vystúpení rečníkov, ktorých účelom je podnietiť intenzívne diskusie a nadviazať vzťahy v malej skupine. Tieto miestne, samoorganizované podujatia nesú značku TEDx, kde x = nezávisle organizované podujatie TED.
11. ročník TEDxBratislava sa bude konať v júli 2020, ešte predtým však bratislavský organizačný tím chystá decembrovú konferenciu TEDxBratislava Women.
Pripravené v spolupráci s Dominikou Babulicovou, TEDxBratislava.