Osobnosti, Šport

Automobilový fotograf Daniel Minárik: Pri Ferrari F40 mám zimomriavky

Dnes na slovenských uliciach môžete stretnúť veľa štvorkolesových ikon. Nemusíte veľmi pátrať, aby ste za deň videli aspoň jedno Porsche, a ak sa pošťastí, natrafíte v správnom čase na správnom mieste aj na Ferrari.

Sú však aj také autá, ktoré drvivá väčšina z nás, žiaľ, zazrie len v hĺbkach našich snov. „Crème de la Crème” automobilového priemyslu ako Pagani Zonda či Lancia Stratos totiž väčšinou ticho spia pod tenkými dekami za hrubými stenami garáží v súkromných zbierkach a na svetlo sveta vychádzajú sporadickejšie než zatmenie slnka. O to viac sa tešíme, ak sa vďaka Instagramu či Youtube môžeme aspoň virtuálne dotknúť týchto legiend. A práve dokonalé fotografie či videá, ktoré prinášajú k nám domov ikony ako Ferrari F40 často vznikajú bližšie, než by ste predpokladali. Tu je príbeh Slováka, pred objektívom ktorého stálo už takmer všetko.

Aj napriek tomu, že Daniel Minárik má len niečo vyše dvadsať, lieta vďaka svojej práci po celom svete. Na naše rýchle stretnutie pribieha priamo z letiska, kde pred pár minútami pristál po návrate z Bologne. Čo robil v Bologni? Fotil pre Maserati… Bežný deň v jeho živote.


Ak sme vás v prvých riadkoch ešte nepresvedčili, stačí na pár sekúnd zablúdiť na jeho Instagramový profil (a nevynechajte ani zvýraznené príbehy, kde je obsahu ešte viac ako vo feede), aby ste zistili, že je kaliber svetového formátu. Nedokazuje to len jeho dokonalá práca s fotografiou, ale aj autá, ktoré točí a fotí. Ferrari 250 GTO, ktorých na svete nie je ani štyridsať, Mercedes CLK GTR (tých je presne tridsať) či Porsche 911 GT1 (dvadsaťdva), všetky sú tam. Nie zaparkované v múzeu, ale na alpských priesmykoch či dolinách pri jazere. Vo svojom prirodzenom prostredí.

„Pre mňa boli autá už od malička TOP, ak prešlo okolo mňa niečo červené, hneď mi “šklbalo krkom” a už od trinástich som sa začal venovať fotografii. Fotil som rôzne veci: krajinu, oslavy, a potom v „prváku“ na výške som náhodou spoznal jedného chalana, ktorý bol automotive fotograf. Začal som s ním chodiť na fotenia, pomáhal mu, až som sa dostal do miestnej komunity na Slovensku.”

Vždy som však mal ambíciu ísť aj do zahraničia, začalo to však celkom náhodne.

„Môjho kamaráta, ktorého som spomínal, zavolal známy Peter na Cars and Coffee do Brescie (Stretnutie majiteľov vzácnych automobilov, pozn. red.). Vybrali sme sa na otočku, v noci tam a v ten istý deň späť. Prechádzali sme cez Cortinu d’Ampezzo v Dolomitoch a uvedomili sme si, že v Cortine býva legendárny zberateľ áut (@powerslidelover). Petrovi napadlo, či mu neskúsime len tak cez Instagram napísať, že by sme radi za ním vybehli.

Síce sme si mysleli, že to, aby človeku odpísal niekto zo stotisícového účtu, je bez šance, aj tak sme si sadli v Cortine na pizzu. Prešla polhodina, hodina, a zrazu prišla odpoveď: „Jasné, prečo nie?“ Dal nám zoznam áut, medzi nimi Ferrari F40, F50, Lamborghini Aventador SV, nech si vyberieme, na ktorom má prísť.”

„Najprv neveríš tomu, že by niekto len tak na podobnom aute prišiel za tebou, keď ťa navyše ani nepozná. Pritom sme vedeli, že málokoho si púšťa k sebe. Urobili sme s ním narýchlo video s F40kou, išli sme serpentínami k jednému jazeru, kde som ho natočil, ako išiel skoro každú zákrutu bokom. On zdieľal moje video, a odvtedy sa to ťahá.”

Priateľstvo so svetoznámym powerslideloverom a Danielom trvá dodnes a tradične fotí a natáča na videá jeho superexotickú kolekciu. Jeho video s Ferrari F50 a LaFerrari Aperta sú legendárne, a nedávno dokonca spolu fotili druhý Ford GT v Taliansku, ktoré bolo doručené práve jemu. Ten prvý išiel istému pánovi Horaciovi Paganimu.

Okrem už spomínaného powerslidelovera však Daniel pracuje aj s obrovskou hviezdou Instagramu Tomom Claerenom (@tomclaeren).

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Seeing this during the sunrise, well that was a magic moment! #ferrari #250gto #concorso #daybyme

Príspevok, ktorý zdieľa Daniel Minárik (@minarikd),

„Tom je pre mňa obrovskou inšpiráciou, pretože to, čo dá každej jednej produkcii, aby bolo všetko dokonalé, je neuveriteľné. Keď si ho pozriete na Instragrame, pochopíte, prečo je to pre mňa influencer v pravom slova zmysle. Zažívam s ním však aj kopu neuveriteľných vecí. Top bolo, keď sme sa spolu vybrali pod Mont Blanc na novom Aston Martin Vantage, kde sme na letných gumách na zasneženej ceste tlačili auto tak, že som musel byť nohami opretý o bariéru (smiech).”

Švajčiarsko či Taliansko však nie sú jediné destinácie, kam sa Daniel s foťákom vybral. Dvere sa mu otvárajú aj mimo nášho kontinentu.

„Európa je určite bomba, Švajčiarsko, Rakúsko, to sú moje krajiny. Veľmi rád by som sa však vrátil do Ameriky. Je to veľká zmena oproti nášmu životnému štýlu. Zažil som tu dokonca aj svoj najväčší šoférsky zážitok, keď som na pobreží šoféroval moje úplne prvé Porsche, a práve hneď na prvú to bola červená 959. Majitelia sú tam totiž oveľa otvorenejší. Je to skôr výnimka, aby vám u nás človek dovolil šoférovať svoje auto, avšak v Amerike to bolo úplne iné. V našich končinách sa majitelia extrémne boja o svoje poklady, Američan ti, naopak, hodí kľúče a choď.”

Danielov Instagram je čo fotka to exotickejšie auto, aké však preferuje on?

„V minulosti to boli iba moderné, ale čím viac som mal možnosť priblížiť sa ku klasike a šoférovať ju, uprednostňujem klasiku. Už od malička som zarytý „ferrarista“, ale odkedy som začal objavovať Porsche, je to pre mňa veľký zážitok. Ale zas F40-ka je pre mňa absolútna ikona. Je to neuveriteľný zážitok stáť pri nej a nebodaj ešte sa v nej aj viesť. Srdce ti búši, máš zimomriavky, chlpy ti stoja. Potom pozrieš do „späťáku“, vidíš to krídlo s nápisom F40… Skrátka, neopísateľné.”

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

GRUPPE B. @drivecoffee #959 #Porsche #Porschemoment #daybyme

Príspevok, ktorý zdieľa Daniel Minárik (@minarikd),

Nie je to však všetko len med lízať a voziť sa na tých najdokonalejších autách planéty. Sústavne cestovanie, ktoré by mohlo byť únavné, však nie je niečo, čo by Daniel príliš riešil. A plány do budúcna?

„Kamaráti sa smejú, že nie je dňa, aby som niekam necestoval. Teraz je to desať letov len za júl, asi každý druhý týždeň som preč. Nezamýšľam sa však nad tým, čo bude, riešim, čo je teraz, čo bude zajtra. Neviem, či by som chcel ešte v štyridsiatke behať s kamerou, ale uvidíme, čo život prinesie.”

Foto a video: Daniel Minárik

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest