Osobnosti, Umenie

Majster husliar

Title-majster-husliar

Žijeme v rýchlom svete technologickej inovácie. Každý deň prichádzame na nové poznatky a vynálezy, ktoré sa rýchlejšie než prišli na svet stávajú prežitkami doby minulej. V časoch Instagramu sa veci stávajú chvíľkovým objektom túžby, len aby sa potiahnutím prstu po obrazovke rozplynuli do zabudnutia.

O to viac stojí za uznanie, ak niekto ide proti prúdu doby. Ak vytvára objekt, ktorý nie je určený na rýchlu spotrebu. Objekt, ktorý je krásny a vytvára umeleckú hodnotu po stáročia.

Ján Hus Bursík

Na prízemí nenápadného domu v centre Brna nájdete bok po boku pracovať dve generácie majstrov husliarov, ktorých nástroje sa pravidelne umiestňujú na popredných priečkach svetových súťaží v Paríži či Cremone. Pán Jan Hus Bursík, spoločne so svojimi dvoma synmi Janom a Bronislavom už desiatky rokov znovu vracajú význam slovnému spojeniu ručná práca. Už pri vstupe do ateliéru a pohľade na rozpracované nástroje sa človek neubráni pocitu pokory a úcty voči týmto majstrom. Svet v ich dielni naberá v kontexte moderného života úplne iné rozmery a návštevník sa razom zamýšľa nad krásou tradičnej práce a nezmyselnosťou rýchleho konzumu.

Všetko, čo sa do výroby nástroja vkladá, si vyžaduje svoj čas. Použité drevo musí byť vyzreté aspoň päťdesiat rokov, lak musí schnúť niekoľko mesiacov. Práca na jedných husliach trvá viac než pol roka a až do poslednej chvíle sú majstri v očakávaní, aký zvuk ich nástroj vydá.

„Je to práca o trpezlivosti a detailoch. O kvalite výsledného nástroja rozhodujú milimetre a žiaden sa nedá postaviť ako ten druhý. Paradoxne, sú to drobné nepravidelnosti, ktoré dávajú husliam ich zvukovú, aj vizuálnu krásu,” rozpráva Bronislav.

Výroba huslí

„Vždy môžete pracovať iba na jednom nástroji, aby ste ráno vedeli, kde presne ste predošlý večer skončili. Musíme si byť plne vedomí každej zmeny počas procesov pri výrobe, pretože aj najmenší detail môže ovplyvniť výsledný zvuk. Navyše, nástroj musí vydržať stovky rokov, a preto je stopercentná precíznosť absolútnou nevyhnutnosťou,” dopĺňa Jan.

Počas našej konverzácie s Broňkom a Janom nachádzame stále viac a viac podobností medzi umením výroby huslí a ručným šitím. Je to vášeň pre absolútnu dokonalosť, ktorá priťahuje tieto dve zdanlivo rozdielne remeslá k sebe. A úspechy ateliéru Bursík túto vášeň len potvrdzujú. Poprední umelci českej a slovenskej filharmónie vkladajú svoju kariéru do rúk nástrojov postavených dlátami rodiny Bursíkov. Milan Paľa, jeden z najrešpektovanejších husľových sólistov v Európe si s ateliérom vytvoril taký blízky vzťah, až sa spoločne rozhodli vydať na cestu inovácie, slovo, ktoré je vo svete klasickej hudby slýchané veľmi zriedka.

Na zákazku postavené päťstrunové husle vytvorené Bursíkovcami v kombinácií s jedinečnou hrou Milana Paľu vyústili v úspech, vďaka ktorému ich môžeme nazvať aj Steve Jobsami klasickej hudby.

Nabudúce, keď zavítate do filharmónie, venujte osobitú pozornosť majstrovským dielam, ktoré umelci držia v rukách. S určitosťou budete uchvátení vizuálnou krásou, ktorá dáva život notám na papieri a mení ich na zážitok. A ak sa budete pozerať naozaj dobre, možno narazíte práve na prácu ateliéru Bursík. Na prácu otca a synov, ktorá bude pokračovať ešte po mnoho generácií. Náš rýchly, technológiou zaplavený svet im môže byť len a len vďačný.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest