Divadlo a móda – dve formy kultúry tak bezprostredne blízke nám všetkým. Starí Gréci vynašli význam divadla ako prostriedok, ktorým sa “dotknúť” bežného človeka, ktorým vzbudiť pocit katarzie. Bezprostrednosť a vizuálna kvalita divadla mu dáva moc ovplyniť nás všetkých. Blízka prítomnosť herca, jeho pohyby, mimika… to všetko môže ovplyvniť našu pozornosť oveľa viac než akákoľvek iná forma kultúry. Okrem módy.
Ak raz človek ovládne kultúru obliekania, každý deň začína ako herec.
Počínajúc ručne šitým oblekom, nádhernými topánkami, končiac kravatou a vreckovkou – všetko dôkladne zladené – človek si na seba oblieka kostým a pripravuje sa na ďalšie dejstvo hry, na ďalší deň vo svojom živote.
Móda nám dáva moc nanovo objavovať samého seba každý deň. Tak ako herci, aj my hráme našu rolu v nádhernom divadle našich každodenných životov. Ako vyzeráme nás nedefinuje, ale dopĺňa našu rolu; pomáha nám premietať sa svetu tak ako chceme my.
Divadelná hra Dáma bez kamélie je voľná interpretácia slávneho románu La Dame aux camélias od Alexandra Dumasa, napísaná pánom Maďaričom a v réžii pána Čičváka.
Aj keď hra používa niektoré motívy z knihy, v hĺbke sa zaoberá oveľa silnejšími témami. Kurtizána je nahradená zlatokopkou, čo môže byť považované za jeden z najstrašidelnejších problémov našej spoločnosti, ktorá je konzumovaná materializmom. Minimalistické formy a fakt, že hra bola napísaná politikom, nerobia hru ľahkú na pochopenie. Ale v skutočnosti je iba málo iných foriem umenia, ktoré sú schopné nám predostrieť tak náročné posolstvo.
Móda a umenie – ich vizuálna sila, nám odhalili náročné sociálne témy v hravej forme a spravili z nich “Danse Macabre” – tanec smrti. Bravó divadlo Aréna, ďakujeme. Je nám cťou, že môžeme s našim oblečením hrať v Dáme bez kamélie vedľajšiu úlohu.
Dámu bez kamélie môžete najbližšie vidieť v Divadle Aréna 18.5. Vstupenky: www.divadloarena.sk
Autor: Juraj Šalapa – www.salapa.co