Každý z nás občas nemá svoj deň, nič ho nebaví, nedarí sa mu… Aj obdobie pandémie, ktoré zmenilo životy mnohých z nás o 180 stupňov, vie zamávať s pocitmi a pridať do nich obavy, frustráciu, trápenie, strach. Nie je ľahké zbaviť sa negatívnych pocitov, no niekedy pomôžu maličkosti, aby sme si privolali späť tie pozitívne.
Zozbierali sme pre vás rýchle tipy prvej pomoci pre dušu, ktoré môžete využiť pre seba aj svojich blízkych. Takisto sú to spôsoby, ktoré vám pomôžu udržať sa v dobrej psychickej kondícii, nech sa vo vašom živote deje čokoľvek.
Myslite na svoje pohodlie
Ako podľa vás vyzerá pohoda? Potrebujete 8 hodín spánku, pravidelnú stravu a čas pre seba? Skúste si dopriať, čo potrebujete. Ak to inak nejde, plánujte si, kedy musíte odísť do postele, aby ste ráno vstávali čerstvý, rezervujte si v kalendári čas na jedlo aj čas pre seba, aj keby ste ho mali stráviť ničnerobením. Robte to, čo máte radi – či už je to čítanie kníh, sledovanie seriálov alebo čokoľvek iné.
Choďte do prírody
Aj dlhodobý homeoffice si určite na mnohých vyberá svoju daň. Skúste nejaký čas z týždňa (ideálne každý deň) stráviť aspoň chvíľu vonku, v prírode. Zmeniť prostredie, prejsť sa, nadýchať sa čerstvého vzduchu a zabudnúť na povinnosti.
Venujte sa nejakému športu
Pravidelný pohyb pomáha k lepšiemu sústredeniu a má benefity nielen pre naše telo, ale aj dušu. Vyberte si šport, ktorý vás baví, a popritom si utrieďte myšlienky v hlave. Možno dostanete nové nápady. A ak, naopak, potrebujete hlavu úplne zresetovať, doprajte si to, a nemyslite na nič.
Socializujte sa na diaľku
Práca z domu, žiadne kultúrne vyžitie, sociálna izolácia – pandémia nepraje stretávaniu sa. Našťastie, dnes už existuje niekoľko spôsobov, ako sa spojiť s ľuďmi, ktorých máme radi. Telefonáty, dlhé správy aj videohovory zmiernia vaše pocity osamelosti.
Odreagujte sa
Dajte si priestor byť len sám so sebou. Vypnite notebook, mobilný telefón, televízor a venujte sa svojim pocitom a myšlienkam. Ak je byť sám so sebou kvôli rodinným povinnostiam nemožné, vypnite aspoň elektroniku a venujte sa partnerke, deťom. Aj to vám pomôže odreagovať sa a vystúpiť so stereotypu.
Nehanbite sa požiadať o pomoc
Ak u vás pocity úzkosti, neistoty a smútku pretrvávajú a ovplyvňujú váš pracovný výkon, vzťahy a život, porozprávajte sa s niekým, komu dôverujete. Ak sú negatívne pocity vo vašom živote dlhodobé, nebojte sa vyhľadať odborníka. Niekedy to nie je jednoduché, no veľa tým pre seba urobíte.
Tipy, akými spôsobmi vám môžu pomôcť odborníci nájdete na stránkach Ligy pre duševné zdravie aj na stránkach internetovej linky dôvery IPčko.