Dovolenková sezóna je na svojom vrchole a v Európe nastalo prázdninové sťahovanie národov. Možno ste to už počuli a možno nie, no najlepšia cestovateľská rada, akú môžete dostať, je ostať v auguste doma. Alebo sa minimálne presúvať na sever a nie na juh.
Viacerým európskym krajinám začínajú letné prázdniny až v auguste a vás to môže dobehnúť dvojako. Buď kvôli presúvajúcim sa Nemcom ostanete stáť v niekoľkokilometrových kolónach, alebo kvôli dovolenkujúcim južanom nezažijete očakávaný servis. Najmä v Taliansku je totiž množstvo podnikov a obchodov kvôli čerpaniu dovoleniek zatvorených. Ak teda plánujete vyraziť na cesty práve v auguste, zvážte cieľovú destináciu. Skvelou alternatívou je Slovensko, a tak sme pre vás v spolupráci s Veronikou z blogu She Makes Me Travel pripravili 5 tipov, kam toto leto ešte vyraziť.
SLOVENSKÝ KRAS
Zatiaľ čo Slovenský raj je veľmi populárnym národným parkom a v lete býva aj dosť preplnený, Slovenský kras je nemenej zaujímavý a o čosi pokojnejší. Rozprestiera sa na juhovýchode Slovenska a keďže hraničí s Aggteleckým národným parkom, máte možnosť si túto návštevu spojiť aj s výletom do Maďarska. Patrí medzi naše najkrajšie oblasti, je to dokonca najväčšie krasové územie v celej strednej Európe. Slovenský kras bol ako prvý na Slovensku zaradený do medzinárodnej siete biosférických rezervácií UNESCO.
Najväčším pokladom Slovenského krasu sú jaskyne. Navštíviť ich tam môžete hneď niekoľko a vďaka malým vzdialenostiam ich viete prejsť aj počas predĺženého víkendu. Medzi tie najzaujímavejšie patria Ochtinská aragonitová jaskyňa, Domica, Gombasecká jaskyňa, Jasovská jaskyňa, Krásnohorská jaskyňa a ešte nesprístupnené Ardovská jaskyňa, Drienovská jaskyňa či Silická ľadnica. Posledná spomenutá je síce nesprístupnená, ale dá sa k nej zostúpiť a už to je zážitkom. Silická ľadnica je totiž najnižšie položená ľadová jaskyňa v miernom pásme v Európe. Keď k nej budete kráčať lesom, pocítite, ako dramaticky sa mení teplota každým ďalším krokom.
ŽITNÝ OSTROV
Presuňme sa teraz z východu na západ a poďme objavovať krásy Žitného ostrova. Táto oblasť, možno vďaka napoly zapamätaným vedomostiam zo školy, sa spája najmä s poľnohospodárstvom, no v skutočnosti je to aj výborný dovolenkový tip. Na Žitnom ostrove sa bude páčiť najmä milovníkom cyklistiky, keďže je tam množstvo cyklo trás, ktoré vedú skutočne zaujímavým prostredím. Ramená Malého Dunaja vytvárajú priam idylické scenérie a okrem bicykla môžete vyraziť aj na výlet člnom.
Na svoje si prídu aj milovníci dobrej kuchyne. Na gastronómii Žitného ostrova sa výrazne podpísal maďarský vplyv a za plné chute, ktoré v jedlách nájdete, sa môžete poďakovať najmä poctivým potravinám. Väčšina reštaurácií totiž varí výlučne zo sezónnych lokálnych surovín. Jednou z najlepších, ktoré som tam objavila, je Villa Rosa v Dunajskej Strede. Podľa hodnotenia Gurman Award je to najlepšia tematická reštaurácia na Slovensku. Reštaurácia sa hlási k princípom slow food a varí výlučne z miestnych surovín, ktoré pochádzajú z jej vlastných hospodárstiev. Ako gastro nadšenec som v podstate na celom Žitnom ostrove bola ako v siedmom nebi.
Ďalším lákadlom Žitného ostrova sú termálne kúpaliská, ktorých je tam tiež niekoľko. Veľký Meder, Dunajská Streda, Komárno a Topoľníky sú tými najznámejšími. Ak si radi doprajete dávku luxusu, navštíviť môžete Amade Château v obci Vrakúň. Ak ste zas skôr fanúšikmi umenia a kultúry, na Žitnom ostrove môžete zájsť do Žitnoostrovského múzea v Dunajskej Strede či múzea moderného umenia Danubiana len 15 kilometrov od Bratislavy. V Orechovej Potôni sa môžete vyblázniť na pretekárskom okruhu Slovakia Ring a v Šamoríne v športovom komplexe x-bionic sphere. Stále málo? Na Žitnom ostrove nájdete aj Malkia park, ktorý je domovom zvierat zachránených z cirkusov či krásny vodný mlyn v obci Dunajský Klátov.
BOJNICE
Popularita Bojníc od minulého roka výrazne narastá, najmä vďaka otvoreniu vyhliadkovej veže Čajka v oblakoch. Je to vysoká stavba v lese nad Bojnickým zámkom, má kovovú konštrukciu a drevenú lávku, po ktorej môžete vyjsť až na jej vrchol. Tam nájdete aj tobogan, po ktorom sa deti môžu spustiť späť dole. Z vyhliadky je krásny výhľad na celé Bojnice aj okolité obce. Keď sa tam rozhodnete vyraziť, choďte buď hneď ráno, aby ste sa vyhli davom, alebo podvečer, tesne pred koncom otváracích hodín. Vtedy je tam ľudí už tiež pomenej a ako bonus si vychutnáte ten najkrajší západ slnka v meste.
V Bojniciach môžete navštíviť tiež Bojnický zámok, ktorý patrí k najkrajším na Slovensku. V nedeľu 4. augusta je navyše vstup do zámku bez poplatku, podobne ako každú prvú nedeľu v mesiaci až do konca roka.
ORAVA
Na blogu už síce jeden cestovateľský článok o Orave máme, tá však krás ponúka toľko, že písať by sme o nej mohli donekonečna. Tentoraz vyrazíme do Dolného Kubína, odkiaľ je to len na skok na Kubínsku Hoľu. Tam sa už dávno nejazdí len v zime na lyžovačku, stredisko ponúka zaujímavé aktivity aj počas leta. Napríklad člnkovanie či rybolov na umelej vodnej nádrži alebo prenájom špeciálnych zjazdových trojkoliek a kolobežiek. Je to adrenalín, ktorý sa rozhodne oplatí vyskúšať.
V okolí Dolného Kubína môžete ešte navštíviť obec Jasenová, kde sa narodil slávny slovenský spisovateľ Martin Kukučín. Jeho rodný dom je dnes premenený na malé múzeum. V ňom síce nie je žiadna rozsiahla expozícia, ale rozprávanie sprievodkyne, rodenej Jasenčanky, si vás úplne podmaní. Neďaleko od Jasenovej si môžete zas urobiť peknú prechádzku na Vyšnokubínske skaly, Ostrú a Tupú skalu, odkiaľ je krásny výhľad. Čo tak spojiť si to s romantickým piknikom?
BANSKÁ ŠTIAVNICA A OKOLIE
Jedno z najkrajších slovenských miest sa na našom blogu už ocitlo tiež, no okrem samotného mesta sa rozhodne oplatí vyraziť aj do blízkeho okolia. Ak preferujete turistiku, výlet si môžete urobiť na neďaleké Sitno. Vyberte si trasu napríklad od jazera Počúvadlo, ktoré už roky patrí medzi najznámejšie rekreačné oblasti v Štiavnických vrchoch. Cestou na kopec budete prechádzať krásnymi lúkami a pasienkami, ktoré sú tiež ako stvorené na piknik.
Ak si zas radi doprajete relax a máte v obľube kúpeľné miesta, nevynechajte Sklené Teplice. Ide o jedny z najstarších liečebných termálnych kúpeľov na Slovensku, kde voda dosahuje teploty od 37°C do 52,3°C. V Sklených Tepliciach je najväčším lákadlom jaskynný parný kúpeľ v prírodou vytvorenej jaskyni s hypertermálnou vodou s vysokým obsahom vápnika a horčíka.
A ešte jeden tip v okolí Banskej Štiavnice – kaštieľ vo Sv. Antone. Nepatrí síce medzi tie najznámejšie slovenské pamiatky, mňa však veľmi príjemne prekvapil svojím zachovalým zariadením.
Veronika Šipoš Rosputinská je novinárka a blogerka, polovica z cestovateľského dua She Makes Me Travel. Zatiaľ čo ona túži precestovať svet, jej manžel Karol by si najradšej kúpil server a sedel doma. Keďže ale obaja vedia, že pre zdravý a šťastný vzťah je potrebné robiť kompromisy, cestujú. Server nemajú. Zatiaľ. Zážitky vášnivej cestovateľky a zanieteného pecivála si môžete prečítať na ich blogu www.shemakesmetravel.com alebo sledovať na Instagrame @shemakesmetravel.